2003. július 01. kedd 23:43
Megmenteni és közkinccsé tenni!
Számunkra, erdélyi magyarok számára minden történelmi vihar ellenére Erdély földje nemcsak szülőföld, hanem egy csodás Tündérkert, az ígéret földje, ahol az Ég a földdel összeér.
A napokban bejártuk Dél-Erdély néhány nevezetes történelmi helyét. Szívbemarkoló az a nagy romlás, pusztulás, amely fogadott. Az államosított, elvett történelmi épületekben működő állami intézmények jórészt megszűntek. Az épületek, emlékművek gazdátlanul a környék kő- és téglabányáivá váltak. Románkori templomfalakat, középkori kastélyokat, udvarházakat mos el a múló idő és az emberi nemtörődömség évek, sőt hónapok alatt.
Az erdélyi Vaskapunál még egy évvel ezelőtt olvasható volt az a hatalmas öntöttvas emléktábla, mely hirdette Hunyadi János győzelmét Begler Bég 60.000 fős serege fölött. Mára már mindent szétvertek, és valószínűsíthető, hogy az évszázadokkal dacoló emlékmű az ócskavas telepen végezte. Fontosnak látom megjegyezni, hogy ugyanezen a vidéken láttam román katonatemetőt, mely ugyanerre a sorsra jutott, a fém feliratokat kibányászták, lehetséges, hogy ugyanazok a kezek, csak hogy néhány lejért eladják talán ugyanannak az ócskavasasnak.
A Piski híd mellett egymagában áll a régi fogadó, hogy őrizze szabadságharcunk egyik legjelentősebb csatájának emlékét. Hajdanán itt a fogadó udvarára volt kiterítve a közel 1500 katona, a diadalmas csata másnapján. Sajnos egyetlen kereszt, kopjafa, tábla sem őrzi az utókorért, értünk meghalt hősök emlékét. Sőt az eladandó házra egy hirtelen meggazdagodott ember alkuszik, szeretne mindent leromboltatni, elhordani, hogy a telekre egy autópiacot nyithasson.
Marosillyén a több mint 500 éves véres bástyát, Bethlen Gábor fejedelem szülőházát Istennek hála megvásároltuk, és a javítási munkálatokat hivatalosan is elkezdtük. Hiszem, hogy összefogással, legalább néhány szilánkot meg lehetne menteni történelmi múltunk emlékei közül.
Persze nemcsak történelmi jelentőségű épületek, hanem más, turisztikai szempontból is nagyon értékes épületek is gazdát keresnek.
Most bocsátották áruba a Madarasi Hargitán a legnagyobb menedékházat. E célból javaslom, hogy hozzunk létre egy alapítványt vagy gazdasági vállalkozást, mely felvállalja hozzáértő történészek, turisztikai szakemberek bevonásával, hogy akár adományként, akár felvásárlással megszerezze ezeket a kallódó kincseket. Fontos lenne ezeket a pótolhatatlan értékeket konzerválni, s ha mód van rá, renoválni, és egy turisztikai hálózat kiépítésével közkinccsé tenni. Gyermekeink számára ezek a rendhagyó "szemléltető eszközök" nagyon fontosak. Megszerzésük - intézményeink mindennapi kiadásai mellett - nagyon jelentéktelen összeget igényel. És mindezek felett hiszem és vallom, hogy vannak olyan értékeink, melyeknek megmentése nem csak keresztény, magyar kötelességünk, hanem gyümölcsöző gazdasági vállalkozás is lehet, amennyiben összefogunk. Felnövekvő gyermekeink számára élettér, munkalehetőség lenne ezeket az összmagyar nemzeti örökséghez tartozó épületeket, ingatlanokat közkinccsé tenni.
Kisebb testvéri tisztelettel,
Böjte Csaba ofm.