2003. július 06. vasárnap 23:02
Az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség közleménye
A szekszárdi Duna-híd avató ünnepségén Medgyessy Péter miniszterelnök úr több jóléti intézkedést is bejelentett. Ezek közül a középiskolás korosztályt különösen közelről érinti az az ígéret, miszerint a jövő évtől a sikeres állami nyelvvizsga ingyenes lesz minden végzős középiskolás számára.
Furcsálljuk a miniszterelnök úr szavait, mert egy már meglevő kedvezményt ígér a középiskolásoknak. Több középiskolás és egyetemista élt már azzal a lehetőségével, melyet a 71/1998. kormányrendelet biztosít számukra. Ennek 2. paragrafus (3) bekezdése alapján az egyetemek és főiskolák átvállalhatják a hallgatóktól a vizsgadíjat, melyet sok helyen meg is tesznek. A kormányrendeletnek - az előző kormány által módosított - 13. paragrafus (16) bekezdése értelmében a sikeres idegennyelv-érettségi a nyelvvizsgával egyenértékű (hatályos 2002. április 21-től).
Az emelt szintű érettségi 2-es és 3-as osztályzata középfokú, míg 4-es és 5-ös osztályzata felsőfokú nyelvvizsgának felel meg a 2004-ben tizenkettedik osztályba beiratkozónál (100/1997. kormányrendelet 45. paragrafus (4) bekezdés).
A most bejelentetthez képest tehát annyi volt csak a különbség, hogy nem a sikeres, hanem az első nyelvvizsga volt díjmentes, valamint a kedvezményezettek köre is szélesebb volt.
Medgyessy Péter azt is mondta: "Mi szociáldemokraták a jövőbe tekintünk és nem a múltba révedünk." Hasznosabb lenne, ha a jövőre vonatkozó nagyszabású tervek előtt alaposabban tájékozódna a múlt általános gyakorlatát illetően. Hasznosabb lenne, ha a nagy felhajtással bejelentett, de már a gyakorlatban meglévő ingyen nyelvvizsga helyett arra fordítana az oktatási kormányzat energiát, hogy felvilágosítsa a tanulókat a már meglévő lehetőségeikről. Eddig ugyanis - megfelelő tájékoztatás hiányában - csak kevesek ismerték a nyelvvizsgadíjak (középiskola, felsőfokú oktatási intézmény és helyi önkormányzatok általi) visszatérítésével kapcsolatos jogaikat.
A fiatalokat érintő valódi probléma ma a nyelvvizsgák EU elismertségének biztosítása. A kilencvenes években (és az előtt) megszerzett állami nyelvvizsgákkal kapcsolatban ugyanis rendszeresen felmerül, hogy az EU-ban nem lesznek elfogadottak. A legutóbbi időkig nem volt választási lehetősége a nyelvvizsgázóknak, hogy milyen vizsgát akarnak a diplomához, munkavállaláshoz letenni, csak az állami nyelvvizsgaközpont működött erre a célra. Ezek az emberek így önhibájukon kívül szenvedhetnek most hátrányt. Fontos lenne, hogy a kormányzat határozottabban álljon ki Brüsszelben a fiatalok és középkorúak többsége által letett állami nyelvvizsgák uniós elismertetéséért.
Fontos lenne, hogy a kormány a fiatalsággal kapcsolatban valódi terveket alkosson, és az ifjúságpolitika ne merüljön ki kapkodó és rendszertelen ígéretek halmozásában.
Budapest, 2003. július 6.
Rétvári Bence
elnök
Országos Sajtószolgálat