2003. április 23. szerda 09:44
Az ellenzéktől valóban független újságok állításaiMintha Varga Mihálynak a Szövetség képviselői előtt elmondott beszédét akarná illusztrálni a sajtó. Alig van újság, akár milyen baloldal is, amelyikben ne köszönne vissza az a gondolat, hogy jövőre mi fizetjük Európa legmagasabb ÁFÁ-ját. Azt is megírták, hogy a minimálbéresek terhei fognak jobban emelkedni. Mindez tehát nem ellenzéki rosszindulatú támadás, hanem legalább az ellenzéktől valóban független újságok állítása.
Ennek bizonyítására álljon itt néhány részlet a Napi Gazdaság egyik cikkéből.
Már a cím is árulkodó: Kisebb kulcsok, növekvő adóteher?
A hétvégén megszületett koalíciós adókompromisszum mellett is emelkedik jövőre az szja-teher az átlagbérek alatt - derül ki adószakértők számításaiból. A nyugdíjjárulék kedvezményének eltörlése ugyanis változatlanul napirenden van.
A kalkulációk szerint főként a minimálbéren foglalkoztatottak terhei növekednek, az idei nettó bérük több mint 3 százalékával, 1500 forinttal csökken jövőre a kézhez kapott keresetük.
Zara László szakértő számításai szerint a havi 250 ezer forintos összevont jövedelem mellett viszont már nettó növekedés mutatható ki. Más számítások szerint 8 százalékos bruttó keresetemelkedés mellett biztosítható csak a reálbér szinten tartása.
A pénzügyi tárca szerint viszont a várható intézkedések összességében tehercsökkenést eredményeznek. (MHL megjegyzés: A két állítás csak akkor lehet egyidejűleg igaz, ha a gazdagok adóterhei jelentősebben csökkennek, mint amennyire a szegényeké növekszik. Az MTI kedd reggeli jelentése szerint "A kormányfő a 2004-es büdzsé prioritásaiként az életszínvonal megőrzését, a nehéz körülmények között élők helyzetének javítását, az "építést, építkezést" jelölte meg." A fentiek ismeretében nehéz higgadtnak maradni. Mégis megtesszük, a következtetéseket pedig a tisztelt olvasókra bízzuk.)
Az utóbbi hat évben lassan, de nőtt az átlagos szja-terhelés mértéke: az APEH kimutatása szerint 1997 és 2001 között 20,67 százalékról 21,75 százalékra.
A tervekkel ellentétben nem változik az ÁFA jelenlegi 25 százalékos felső kulcsa, ez 80-90 milliárd forint bevételt hoz az államkasszának. Az Origo című internetes lap adatai szerint az EU jelenlegi és leendő tagállamai közül egyedül Dániában és Svédországban alkalmaznak a magyarnak megfelelő felső kulcsot, máshol ennél alacsonyabb az adó.
A magyar rendszerben a mindennapi megélhetést szolgáló kiadások közül az alapvető élelmiszerek mellett a fűtés és a személyszállítás is a jelenleg 12 százalékos áfateher alá tartozik, s egyes kormánypárti képviselők elszántan küzdenek azért, hogy ez így is maradjon. A kormány ugyanis utóbbi kettőt a felső kulcsba sorolná át.
Az adónövelő intézkedések közt bukkan fel a játékadó. A változás mértékéről egyelőre nincs információ, illetve ismert, hogy emelnék a nyeremények utáni osztalékadót.
Egyelőre homály fedi azt is, hogy miként képzelik az egyszerűsített vállalkozási adó utáni bevételek növelését.