2003. augusztus 05. kedd 23:16
Az Európai Lapkiadók Szövetsége aggódik
Medgyessy Péter miniszterelnökhöz fordult az Európai Lapkiadók Szövetsége (ENPA), levélben fejezve ki aggodalmát a magyar kormány lapkiadással kapcsolatos új adópolitikája miatt
"Az Európai Bizottság 2003 júliusában irányelv-javaslatot adott ki a csökkentett általános forgalmi adóról. Ennek ismeretében meglepődve értesültünk arról, hogy Önök a lapokra az áfa-kulcs 15 százalékra történő felemelését tervezik" - írta a jelenleg 21 európai ország 3.200 lapjának érdekeit képviselő ENPA.
Mint az MTI-hez kedden eljuttatott levélben olvasható, a bizottság a dokumentumban akcióprogramot javasolt a jelenlegi áfa-rendszer konkrét és jelentős javítására. Addig nem tervezik a kulcsok megváltoztatását, amíg az új stratégiát meg nem valósítják.
"A bizottság megerősíti, hogy a tagországok továbbra is kérhetik a csökkentett 5-14 százalékos kulcsot az újságpiacra" - mutatott rá az európai szövetség.
Az ENPA közlése szerint a lapokra kivetendő 15 százalékos általános forgalmi adóval Magyarország - az Európai Unió rendszere alapján - a normál áfa-kategóriába kerülne. A tagországok közül ugyanakkor - Írország kivételével - jelenleg egyetlen országban sincsenek a lapok e kategóriában.
Írországban a lapokra 13,5 százalék az általános forgalmi adó, amely a többi tagországban 10 százalék alatt van. Az Európai Unió tizenöt tagországból tízben a lapokra vonatkozó áfa 5 százalék vagy az alatti - írta a július 30-i keltezésű levélben Dietmar Wolff, az ENPA igazgatója.
Az Európai Lapkiadók Szövetsége kitér arra is, hogy a rövidesen csatlakozó országokban a helyzet teljesen megegyezik az EU-ban jelenleg újságokra érvényes áfa-szinttel: a Cseh Köztársaságban 5 százalék, Lengyelországban 7 százalék, Észtországban 0 százalék (előfizetés esetén).
"Magyarországon az olvasásnak hagyománya van, az országot úgy ismerik, hogy ott mindig sokat olvastak. Sajnálatos, sőt szégyenletes lenne, ha Magyarország e pozitív imázsát azzal veszélyeztetné, hogy a magasabb áfa-kulcs miatt emelkednének a költségek mind a kiadók, mind az olvasók számára" - fogalmazott az ENPA.
A szervezet "nyomatékosan javasolja" Medgyessy Péternek, hogy vegyék figyelembe az általános európai helyzetet és ennek megfelelően vizsgálják felül az újságokra alkalmazandó áfa-emelés tervét.
"A más országokkal való összehasonlításnak a jelenlegi áfa-szint csökkentésére kell ösztönöznie" - zárta levelét az Európai Lapkiadók Szövetsége.
Az ENPA levele teljes mértékben alátámasztja a lapkiadói szakma álláspontját - közölte a Magyar Lapkiadók Egyesülete kedden az MTI-vel.
"Azt gondoljuk, hogy a jelenlegi 12 százalékos áfa is magas" - mondta a szervezet főtitkára, utalva arra, hogy nemrégiben a magyar egyesület is a miniszterelnökhöz fordult az áfa-kulcsok miatt.
Pető János rámutatott arra, hogy a könyv- és a lapkiadás általános forgalmi adója a legtöbb országban azonos, hozzátéve: nem lát logikát abban, hogy Magyarországon különböző áfa-kulcsokat vezessenek be.
Ennek kapcsán felidézte: Hiller István kulturális miniszter július végén bejelentette, hogy a kormány szándéka szerint 2004. január 1-jétől 12 százalékról 5 százalékra csökkenne a könyvkiadás általános forgalmi adója.
A főtitkár szerint a lapkiadás forgalmi adójának növelése áremelkedéshez vezethet, ezáltal gátolhatja az állampolgárok információhoz jutását. A tervezett intézkedés emellett nehezítheti a szakma gazdálkodását és álláshelyek megszűnését is jelentheti - mondta Pető János.
MTI alapján