2003. november 04. kedd 22:46

 

A francia deficit és a leendő tagok gazdasági programja a pénzügyminiszterek előtt

 

A francia költségvetési hiány és a középtávú előcsatlakozási gazdasági program elfogadása miatt izgalmasnak ígérkezik a 25 jelenlegi és leendő EU-tagállam pénzügyminisztereinek hétfő-keddi tanácsülése (ECOFIN).

A keddi ECOFINt a szokásoknak megfelelően az Eurócsoport hétfő esti informális találkozója előzi meg, amelynek a gazdasági helyzet mellett Franciaország túlzottan nagyra duzzadt, a stabilitási paktum által még tolerált 3 százalékot meghaladó költségvetési hiánya lesz a fő témája. A pénzügyminiszterek másnap már 15-ös körben vitát tartanak és várhatóan döntést hoznak az Európai Bizottság október 8- és október 21-i ajánlásáról, amelyekben annak kimondását kérte, hogy Franciaország nem teljesítette a Tanács korábbi ajánlásait és a Szerződés vonatkozó cikkelyével összhangban a magas költségvetési hiány leszorítását célzó új intézkedések megtételére szólítja fel Franciaországot.

Az Európai Bizottság idén áprilisban a 3 százalékos küszöb 2002-es átlépése miatt kezdeményezte a deficiteljárás megindítását Franciaország ellen, amelyre az uniós alapszerződés 104-ik cikkelye ad lehetőséget. A tagállamok júniusban kimondták a túlzottan magas hiány meglétét és ajánlásukban a költségvetés kiigazítására kérték Párizst. A határidő októberi eleji lejártával az Európai Bizottság újabb ajánlásában annak kimondását kérte a tagállamoktól, hogy Franciaország nem tett eleget a tanácsi ajánlásoknak. Brüsszel ugyanakor rugalasságot mutatva a nehéz gazdasági helyzetre hivatkozva egy év haladékot adott a francia kormánynak arra, hogy az előírt 3 százalékos szint alá szorítsa le a deficitet, 2004 helyett tehát csak 2005-re. A Bizottság ezzel párhuzamosan szigorú megfigyelőrendszer alá helyezné Párizst, erősen beszűkítve annak mozgásterét, amit utóbbi első reakciójában elutasított. A francia meg nem felelés kimondásához a szabályok szerint az EU-tagállamok kétharmados többségi döntése szükségeltetik, de a vétkes ország ne vehet részt a szavazásban. A Bizottság ajánlásának elfogadásához viszont már csak az eurózóna tagjainak kétharmados többségének jóváhagyó szavazata szükséges, Párizs itt sem adhatja le voksát.

A francia vita árnyékában kerül sor kedden immár ötödik alkalommal a 25 ország pénzügyminiszteri párbeszédére, amelynek a 10 csatlakozó ország 2003-as előcsatlakozási gazdasági programjának megvitatása és elfogadása áll a középpontjában. A csatlakozó országok minden év augusztusában a tagállamok stabilitási programjához hasonlóan középtávú (előcsatlakozási) gazdasági programot (PEP) készítenek és nyújtanak be az Európai Bizottsághoz. A tagjelöltek a dokumentumokban azt részletezik, hogyan, milyen lépésekkel kívánják 2003-2005 között egyensúlyba hozni a költségvetésüket. A PEP-et az EU különböző fórumain (Európai Bizottság, Gazdasági és pénzügyi bizottság, ECOFIN) megvizsgálják és véleményezik. A pénzügyminiszerek kedden két dokumentumot - országonként egy közös véleményt és közös konklúziókat - hagynak majd jóvá.

 

Forrás: BruxInfo

vissza Vissza a kezdőlapra