2003. november 10. hétfő 23:01
Pálinkás József: nemzeti kormány nélkül nem lehet nemzeti televízió
Nemzeti kormány nélkül nem lehet létrehozni egy nemzeti televíziót, hangoztatta Pálinkás József, a Fidesz kulturális tagozatának elnöke, a Szabadelvű Médiaműhely szombati budapesti konferenciáján.
Elmondása szerint ő a kiegyezés híve, amihez viszont a politikai erőknek be kell látniuk e médium létrejöttének, valamint egy nemzeti újságírói szakmai minimum megállapításának szükségességét.
Szavai szerint a nemzeti televízió megteremtésének "pontosan annyi esélye van, mint a nemzetnek",... "előbb vagy utóbb bekövetkezik a neoliberális globalizációs kiábrándulás", s az emberek visszatérnek természetes közösségeikhez. Hozzátette: érvényes ez annak ellenére, hogy szakértők véleménye szerint az elkövetkező években Európában gyengülni fog a politikai nemzet, és nem lesz kellemes a klíma a nemzeti intézmények erősödéséhez.
Kovács Dávid, a Jobbik elnöke a tanácskozáson kijelentette: a kereskedelmi televíziókat tartja "a szellemi leépülés zászlós hajóinak", ezért a két országos kereskedelmi csatorna műsorszolgáltatási szerződéseinek 2007-es lejártakor át kell értékelni ezek szerepét. Mint mondta: e médiumokkal "semmilyen együttműködés nem lehetséges".
Szalai Annamária, a Fidesz média politikusa arra emlékeztetett, hogy az 50-es években az állampárt felügyelete alatt indult el Magyarországon a televíziózás, s a "média feladata a torzítás, az elhallgatás volt". Hangot adott azon álláspontjának, hogy a rendszerváltáskor sem javult a helyzet, a 90-es évek elejének médiaháborúja során pedig középtávon elveszett a nemzeti televíziózás.
Mint mondta: az állami befolyás alternatívájaként, megváltóként fogadták sokan a piacra érkező kereskedelmi csatornákat, hozzátéve: "négy felszabadult, de a nemzeti televíziózás kialakításához mérhetetlenül kevés év" után új gazdát szolgálva visszatértek "a kényszeres igazodók".
"Nemzeti média nélkül fennmaradásunk elképzelhetetlen" - fogalmazott Szalai Annamária, kifejtve az MTV-ben jelenleg "tombol az igénytelen szórakoztatás közpénzen".
Az MDF média politikusa, Balogh László kijelentette: nem létezett eddig Magyarországon nemzeti televíziózás, s erre rövid és középtávon nincs is esély; "ezt mutatja a tapasztalat és a kihagyott lehetőségek sora". Szerinte a 80-as évek végén volt, amikor "nemzetibb volt a televízió, mint most".
MTI