2004. február 10. kedd 23:35

 

Június 13-át javasolják a pártok az EP-választás időpontjának

 

A parlamenti pártok vezetői június 13-át javasolták a köztársasági elnöknek az európai parlamenti választások időpontjául keddi budapesti megbeszélésükön - közölte Schmitt Pál a találkozót követően újságírókkal. Arra is javaslatot tettek az államfőnek, hogy a választásokat március 15-e után írja ki, hogy a kampány ne zavarja meg az 1848-as megemlékezéseket - tette hozzá a Fidesz alelnöke

 

Az európai parlamenti választásokkal kapcsolatos kérdésekről Mádl Ferenc köztársasági elnök Szili Katalin házelnökkel, valamint a parlamenti pártok vezetőivel folytatott megbeszélést a Sándor-palotában. A találkozón az MSZP részéről Kovács László pártelnök, a Fidesz részéről Schmitt Pál alelnök vett részt, az MDF-et Dávid Ibolya elnök, az SZDSZ-t Kuncze Gábor elnök, frakcióvezető képviselte.

A megbeszélésen a választással kapcsolatos kérdések mellett szó esett az ORTT elnökének és tagjainak jelöléséről, valamint a politikai kultúra javításáról mint közös célról.

Kovács László a megbeszélés után elmondta: egyetértett Mádl Ferenccel abban, hogy az állampolgárok nem azt várják el a politikusoktól, hogy egymás gyalázásában versenyezzenek. A szocialista pártelnök hozzátette: "a politika a megoldások versenye kell, hogy legyen, ki milyen megoldást kínál az ország problémáira". Úgy fogalmazott, abszurd feltételezés, hogy akár a kormányoldal, akár az ellenzék tudatosan rosszat akar az országnak, a valóság az, hogy a pártok másképp látják a megoldást.

Edmund Stoiber bajor miniszterelnöknél tett látogatásával kapcsolatban Kovács László külügyminiszter elmondta: "imponáló" volt számára, ahogy a német politikus az ellenfeleiről nyilatkozott, ugyanis - mint mondta - fontosabb számára az ország stabilitása, mint a pártpolitikai érdekek. A pártelnök közölte, az ORTT elnökének és tagjainak személyéről nem történt érdemi véleménycsere.

Kuncze Gábor úgy vélte: az európai parlamenti választási kampánynak azért kell kulturáltnak, tárgyszerűnek és érdeminek lennie, mivel az állampolgárok még mindig nagyon keveset tudnak az Európai Unió és a Európai Parlament működéséről. Hozzátette: "a választási kampány hangneme egyfajta bizonyítványt állít ki rólunk Európában, és ezért is fontos, hogy a kampány higgadt, mérsékelt és az érdemi vitákról szóló legyen". A pártelnök emlékeztetett arra, hogy az SZDSZ 2003 végén etikai kódex létrehozását kezdeményezte. Közölte, erre a felhívásra még nem kaptak választ a parlamenti pártoktól, amit Kuncze Gábor szerint akár az egyetértés jelének is lehet venni.

Magyar Polgári Szövetség szerint egy "leegyszerűsített, könnyen érthető" etikai kódexet kell, hogy kövessenek, ezért "nem az ellenfeleinkkel, hanem saját programunkkal kell foglalkozni". A Fidesz EP-listavezetője hozzátette, tiszteletben tartják a választókat, akikhez csak "igaz, őszinte információkat" juttatnak el. Kijelentette azt is: nem szabad, hogy a hangnem durva, egymás méltóságát bántó legyen.

Schmitt Pál elmondta, a négy parlamenti párt egyetértett abban, hogy most nem egy olyan helyzetről van szó, ahol a hatalom megszerzése a tét, hanem az, hogy "minél jobb csapatot küldjön ki" Magyarország az Európai Parlamentbe. "Huszonnégy parlamenti képviselő ugyanannak a magyar csapatnak lesz a része, az Európai Parlamentben nincs ellenzék és kormánypárt" - tette hozzá. "A huszonnégy képviselőnek elsősorban a nemzetet, a nemzeti érdekeket kell képviselnie és aztán kell egyfajta pártfegyelmet, illetve azt követnie, amit pártjaik részükre előírnak" - mondta.

Dávid Ibolya elmondta: arra kérte a köztársasági elnököt, hogy a kampány kerülje el március 15-ét, amely a forradalom és a szabadságharc ünnepe. Közölte, abban mindenki egyetértett, hogy a jelenleginél sokkal kulturáltabb politikai közéletre volna szükség. "Nemcsak a közbeszédnek, de a megoldások keresésének is egy kulturáltabb politikai formáját kell megtalálnunk" - mondta az MDF elnöke.

 

MTI

vissza Vissza a kezdőlapra