2004. március 02. kedd 22:40
Az Európai Unió polgára
Május elsejétől fogva minden magyar állampolgár az Európai Unió polgára lesz. Vajon hányan tudják, hogy ez mivel jár? Egy jó hír: nem kell többlet terheket viselnünk. Nemhogy adót nem fizetünk mást, mint eddig, hanem még adminisztrálnunk sem kell: nem lesz új igazolvány sem a zsebünkben.
Az EU-alapszerződés első helyen említi, hogy szabadon mozoghatunk és letelepedhetünk az unió területén. Ez viszont nem azonos a munkához való joggal. A szabad munkavállalást a tagállamok mindenféle korlátozásokkal igyekeznek egy ideig akadályozni.
Ugyanakkor, ha egy másik EU-tagállamban élünk, ugyanúgy szavazhatunk vagy akár jelöltként is indulhatunk a helyhatósági vagy az európai parlamenti választásokon. Természetesen csak egy szavazati jogunk van, tehát vagy otthon, vagy másutt de csak egyszer szavazhatunk. Voksolni csupán egy helyen lehet.
Ha olyan országba utazunk, ahol nincs magyar nagykövetség, EU-állampolgárként diplomáciai vagy konzuli segítséget kérhetünk bármely másik tagország külképviseletétől is. Az adott nagykövetség ilyenkor a magyar Külügyminisztériummal veszi majd fel a kapcsolatot, és elsősorban közvetítőként működik.
Május elseje után jogunkban áll bármelyik EU-intézménnyel magyarul felvenni a kapcsolatot. A válasz is magyarul érkezik majd. Ha elégedetlenek vagyunk az uniós szervezetek munkájával, az európai ombudsmanhoz fordulhatunk. Persze csak akkor, ha ismerjük ezen jogunkat. Az "európaiaknak" egy ötöde érzi úgy, hogy tájékozott a neki járó jogokról. Mi vajon rontjuk vagy javítjuk majd ezt a statisztikát?