Megjelent: 2004.03.01. 08:15:45
Medgyessy sziporka
Az ökör következetessége
A tévedéshez mindenkinek joga van. Megátalkodottan ragaszkodni viszont egy rossz ötlethez nem a vak ló bátorsága hanem az ökör következetessége. Eddig ez nem jellemezte a miniszterelnököt. Sem választási ígéretinek megtartásában (gázár stb.), sem kormányfőként megfogalmazott ötleteinek végrehajtásában (érjék el a gyerekek is a villanykapcsolót) nem volt következetes. Most más a helyzet. Medgyessy Péter népszavazás kezdeményezését sem tartja kizártnak abban az esetben, ha megfogalmazása szerint a pártok elsumákolják az országértékelő beszédében felvetett javaslatait. A kormányfő Miskolcon beszélt erről egy MSZP-s fórumon. A miniszterelnök közölte: továbbra is fenntartja javaslatait a közös uniós választási listáról, a köztársasági elnök közvetlen megválasztásáról, a kisebb létszámú, ugyanakkor hatékonyabb Országgyűlésről.
Közjogilag nincs végiggondolva a miniszterelnök népszavazásról szóló javaslata - véli Kolláth György alkotmányjogász. Szerinte Medgyessy Péter indítványa nyilvánvalóan politikai elgondolás, ami jogilag nem kivitelezhető. Az államfő megválasztását az alkotmány szabályozza. A parlament működésének megváltoztatásához szintén alkotmánymódosításra lenne szükség. Az alkotmányt pedig nem lehet népszavazással felülírni.
Az SZDSZ nem tudja elképzelni és rendkívül rossz ötletnek tartja, hogy népszavazást tartsanak a miniszterelnök nemrég elmondott országértékelő beszédében elhangzott közjogi javaslatokról - mondta Kuncze Gábor vasárnap, Budapesten tartott sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva. "Felelőtlen minden politikus, aki a közjogi berendezkedés alapjait végiggondolatlan és a pillanatnyi népszerűséget szem előtt tartó javaslatokkal kezdi el bontogatni" - szögezte le Kuncze Gábor. Rámutatott, hogy a pártok közös európai parlamenti listájáról nem lehet népszavazást kiírni, mert "nem a parlament hatáskörébe tartozó kérdésről van szó". "Ez a jelölteket állító szervezetek ügye, amelyekkel kapcsolatban a parlamentnek nincs döntési kompetenciája, ez tehát népszavazás szempontjából tiltott tárgynak minősül" - mondta az SZDSZ elnöke.
A köztársaságielnök-választást az alkotmány rögzíti. "Erről tehát az eddigi alkotmánybírósági állásfoglalásoknak megfelelően ügydöntő népszavazást kiírni nem lehet, legfeljebb véleménynyilvánítót lehetne, de ennek a parlamentre nézve nincs hatálya" - tette hozzá. Kuncze Gábor megjegyezte: a kisebb parlament ügyében konszenzus van a pártok között. "Nincs szükség hatmilliárd forint elköltésére azért, hogy tudjuk, a választók több mint 90 százalékban ezzel egyetértenek" - fűzte hozzá.Kuncze Gábor némi sértett éllel kijelentette: "a leghatározottabban az a véleményünk, hogy a pártok nem sumákolnak, ha közjogi kérdésekről van szó, akkor a pártok nagyon komoly, megfontolt döntéseket szoktak hozni". Fontos feladataik vannak: miniszterelnököt választanak vagy például megszavazzák a parlamentben a kormány által beterjesztett javaslatokat. "Lehet, hogy eközben elkövetnek hibákat, de ezeket nem lehet sumákolásnak nevezni" - mondta. Bizony a titkosrendőri múlt elfelejtésével az SZDSZ nagy hibát követett el. Késő bánat.
Az MSZP vezetőségének még nem volt módja konkrétan foglalkozni a miniszterelnök népszavazási felvetésével, a kérdés szakmai részéről "alkotmányjogászokkal történő konzultációt tartok szükségesnek" - mondta az MTI érdeklődésére vasárnap Kovács László, a szocialista párt elnöke. "Szükségesnek tartom, hogy a kérdés szakmai részéről alkotmányjogászokkal konzultáljunk, hiszen az Alkotmánybíróság korábbi állásfoglalása kizárja az alkotmányt érintő kérdésekben a népszavazást" - mondta Kovács László.
Dávid Ibolya azt javasolta, hogy a miniszterelnök terjessze be jogilag kezelhető formában az elgondolást. A Fidesz viszont nem reagált, hanem a munkaerő szabad áramlásáról, a gazdák sikeréről és további gondjairól beszélt a hétvégén. Az ifjú kereszténydemokraták az SZDSZ privatizációs ötletét tették szóvá. Tehát a polgári oldal nem engedi, hogy lényegtelen kérdések tereljék el a figyelmet a magyar társadalom valódi problémáiról.
Szelle György