2004. március 02. kedd 22:45
Medgyessy most sem volt őszinte az emberekhez
Nem volt őszinte, mert:
Állításával ellentétben semmilyen konkrét javaslat nem hangzott el a gazdasági helyzet javítására.
Miközben nagy ívű tervekről és fejlesztési programokról beszélt, elhallgatta, hogy súlyos megszorításokra készül a kormány. A Gazdasági Minisztériumtól 36 milliárd forintot, az önkormányzatoktól és az Oktatási Minisztériumtól pedig 10-10 milliárd forintot vonnak el. A megszorító intézkedések miatt fejlesztésekre egyáltalán nem kerülhet sor, sőt egyenesen az intézmények működése kerül veszélybe.
"Soha nem látott mértékben 25 százalékkal nőtt a bérek és 17 százalékkal a nyugdíjak vásárló értéke". - A miniszterelnök idegen tollakkal ékeskedik, és elfelejtette hozzátenni, hogy ennek jelentős része még az Orbán-kormány alatt történt. Medgyessy Péter azt is elhallgatta, hogy ebben az évben 0 százalékkal emelkedik a bérek és nyugdíjak vásárlóértéke.
Medgyessy Péter többször hangsúlyozta, hogy változni és változtatni kell. Kérdés, hogy minek, ha állítása szerint a gazdaság jó úton halad és szaporodnak a fellendülésre utaló jelek?
*2006 végéig 1350 milliárd forint segíti a modern Magyarország megteremtését" - a miniszterelnök ismét előre iszik a medve bőrére, hiszen az 1350 milliárd forintba az uniós alapokból megpályázható összes pénzt beleszámította. Tudjuk azonban, hogy még a legjobban pályázó nyugat-európai országok is a megszerezhető forrásoknak csak a 60-80 százalékát tudják lehívni. Magyarország már akkor is szép sikert ér el, ha a megpályázható pénzek 50-60 százalékát elnyeri. Illett volna ezt is őszintén elmondani az embereknek.
"...az újlengyeli gazda, akivel a tavalyi aszály idején volt szerencsém megismerkedni, látja, hogy nem búslakodni kell, hanem előre menekülni a bajból, és ahogy mondani szokás: az Isten is megsegít ." Nos, az említett gazdán valóban csak az Isten segíthet, mert a kormány továbbra sem hajlandó tárgyalni a gazdákkal. Az országos gazdatüntetés idején Medgyessy Péter mélyen hallgatott a vidék problémáiról. Mint utóbb kiderült a példázat is visszafelé sült el, mert az újlengyeli - a miniszterelnök által említett - gazdálkodót éppen a tiltakozó gazdák között találták meg az RTL Klub és a Hír TV tudósítói.
*Mit akarunk? Egy olyan országot*, ahol a család nagyobb lakásba költözhet, ha egy új családtag érkezik." - Ez az állítás már nem csak őszintétlen, de cinikus is azok után, hogy drasztikusan megemelték a lakáshitelek kamatát, és további megszorításokra készülnek. A Világgazdaság c. napilap információi szerint a Draskovics-féle megszorító csomag részeként újabb 7 milliárd forintot vonnak el a lakástámogatási rendszerből.
A közjogi csomagról:
Medgyessy Péter beszédének végén tett javaslatai (parlament létszámának csökkentése, köztársasági elnök közvetlen választása, közös EP lista) jók és eredeteik. A baj csak az, hogy ami azokban eredeti az nem jó, ami pedig jó az nem eredeti.
A parlament létszámának csökkenetését épp a Fidesz javasolta 1998-ban, de az akkor ellenzékben lévő szocialisták elutasították az ötletet.
A köztársasági elnök közvetlen megválasztása a rendszerváltás óta újból és újból felvetődik. Ez egy olyan kérdés, melyről a Fidesz kész tárgyalni a parlamenti pártokkal.
A közös lista ötlete meghökkentő. Bár a Fidesz egyetért azzal a szándékkal, hogy meg kell előzni a kampány eldurvulását, de nem azon az áron, hogy megfosztjuk az embereket a választás lehetőségétől. A közös lista Európában is megrökönyödést keltett. Az Európai Parlament főbb politikai csoportjainak képviselői - politikai beállítottságuktól függően - enyhe meglepődéssel, türelmes elnézéssel vagy teljes felháborodással reagáltak Medgyessy Péter miniszterelnök azon javaslatára, hogy a magyar képviselők egyetlen listán induljanak az európai parlamenti választásokon.
Ezt mondták róla Európában:
"Ha az állampolgárok nem választhatnak, az nem demokratikus" - Elmar Brok, az Európai Néppárt parlamenti frakciójának vezetője."nagyon szokatlan, hiszen az Európai Parlamentben az a szokás, hogy politikai csoportokba tömörülünk. Ha a magyarokat egy listán választják meg, ők majd külön csoportot alkotnak? Az elég furcsa lenne." - Jan Marius Wiersma, az Európai Szocialisták parlamenti képviselője.
A közös lista rossz emlékeket idéz, hiszen a Magyarországon utoljára 1945-ben Vorosilov marsall, a megszálló szovjet hadsereg parancsnoka állt előhasonló ötlettel.
Igazából még azt sem tudjuk, hogy komolyan gondolta-e a miniszterelnök a javaslatot, hiszen másnap, egy lakossági fórumon azt már csak szimbolikusnak nevezte. Sokaknak gyanús, hogy Medgyessy Péter csak blöffölt, hogy elterelje a figyelmet az ország valós problémáiról. Mások úgy vélik, hogy a javaslat egyetlen célja, hogy a Fideszt ismét és alaptalanul a nemzeti egységet megbontó politikai erőként tüntesse fel.