Megjelent: 2004.02.02. 17:14:08

Orvostanhallgatók fejére esett a tanterem mennyezete...

A kormánynak még a fejére dőlhet az ország

Ki emlékszik még arra, hogy hajdanán Medgyessy bejelentette, nem tervez több minisztercserét 2006-ig. Azóta új miniszteri posztok létesültek, bár 2004-ben mind Lévai Katalin, mind Juhász Endre távoznak. Helyükre máris nagy a tülekedés, pedig nem kell ellenzékinek lenni ahhoz, hogy valaki inkább megvetésre, mint elismerésre számítson, ha a Medgyessy csapat tagja lesz. A helyzet rosszabb mint Ady korában, már felülről nézve sincs rendben az ország. A Népszabadság, majd nyomában a Figyelő, további minisztercserék lehetőségét veti fel. Most végre nem a gaz ellenzéki sajtó dob be rémhíreket, hanem igencsak kormányközeliek. Figyeljük, mikor jelenti ki a szó(félre)vivő, hogy merő találgatásról van szó. Ez esetben lehet, hogy nem lesz ilyen cáfolat. A megnehezülő körülmények között ugyanis éppen a miniszter becsületére válik,. hogy védi az ágazat érdekeit. Ennek a híre a kormány egészét talán hátrányosabb, de az illetőt mégiscsak előnyösebb színben tünteti fel.

Ebből a szempontból érdemes megnézni, kiknek az esetleges távozását nem említi a jólértesült.

Nem szerepel az esetleges távozó között az orvostársadalom és az APEH kedvence, Kökény doktor. Az ő szociális kiadásai formailag védve vannak, de a tárca már oly mértékben lepusztult, hogy az ágazat további ráfordítások nélkül valóban összeomolhat. A február 2-i hírek közül szimbolikusan ide vonatkozik a pécsi szerencsétlenség, ahol is épp egy tucat orvostanhallgatót kellett kórházba vinni, mert fejükre esett az egyetemi előadó vakolata. Nem szól a fáma a belügyminiszterről sem, pedig a csonkig égett önkormányzatok felé legalább egy szolidaritási gesztust elvárhatnánk tőle. Ő ígérgette, hogy ez a kormány minden többlet-feladathoz forrást is ad majd. Ez többek között a sokat emlegetett 50 százalékos fizetés emelés során maradt el. Nem szólnak Medgyessy ügyvédbarátjáról, a kezdetben tiltakozgató igazságügy miniszterről sem.

Mivel az agrárium lesz az immár 190 milliárdra rúgó megtakarítási csomag legnagyobb vesztese Németh Imre esetleg feláll. Másutt, így a kulturális, az oktatási és az informatikai tárcánál is gondot okoz a támogatások visszafogása. A miniszterek a héten kezdik a megbeszéléseket Draskovics Tibor kijelölt pénzügyminiszterrel, és megpróbálnak alkudni a számukra előírt csomagból. A csaták hete lesz ez, költségvetés módosítás parlament nélkül. (Közbevetőleg: Mi a különbség az Orbán és a Medgyessy kormány között? Válasz csillagászati fogalmakkal: ég és föld. Válasz pénzügyi fogalmakkal Orbánnál volt költségvetés de nem évenkénti, Medgyessynél volt évenkénti, de nem költségvetés.)

A kijelölt pénzügyminiszterből sugárzik a kincstári optimizmus. Úgy látja, hogy a 120 milliárd forintos csomag az államháztartási kiadások alig egy százaléka, így nem okoz majd gondot. Neki nem is, de nézzük az érintetteket. Először is a Népszabadság szerint (=nem ellenzéki károgás) nem 120, hanem 185-190 milliárdos a Drazsé-csomag. A 120 milliárd forint nettó összeg, amelyhez – a sajátos költségvetési matematika miatt – még 30-35 milliárdos spórolási kötelem társul (például azért, mert az elmaradó kiadásokból származó adóbevételek is elmaradnak). Mindezekre még rá kell számolni a tavaly év végén elhatározott 35 milliárd forint kiadáscsökkentést – így jön ki a 185-190 milliárd forint idei megtakarítás.

Mennyiből? Figyeljük a Népszabadságot: Ezt a 190 milliárdot nem a teljes államháztartáson, hanem annak egy jóval kisebb szeletén belül kell megtalálni. (Ismerős ugye? A pénzügyminisztert még ki sem nevezték, mégis utolértük, mint a sánta kutyát! A  kormány csupán a minisztériumok ötezermilliárd forintot kitevő kiadásai felett rendelkezhet. A bérek és a szociális juttatások, az önkormányzati és oktatási normatívák, az uniós támogatások, valamint az autópálya-építés mentessége miatt alig marad lefaragható összeg. A Népszabadság szerint a 190 milliárd forintot egy alig több mint ezermilliárd forintot kitevő keretből lehet elvonni – az elvonás a „szabadon” felhasználható minisztériumi pénzek 15 százalékát közelíti.

Ám arról sincs szó, hogy ezen a kereten belül szabadon lehetne mozogni. Draskovics Tibor bejelentette, hogy a megtakarítás a beruházásra fordítható összegek tíz százalékát veszi el: ez számításaink szerint legfeljebb 20-25 milliárd forintot hoz. Azt még nem számították ki, hogy ezen beruházások lelassulása, leállása mekkora veszteséget okoz. A dologi kiadásokat – a Világgazdaság információja szerint – állítólag csak öt százalékkal kurtítják meg. Tudják, hogy a villanyra, fűtésre, papírra, vagyis az intézmények működésére szánt keret nem faragható a végletekig: a tárcák és az intézmények már most arról panaszkodnak, hogy alig tudják fedezni a költségeket. Pedig itt azért volna mit keresni. Közpénzből kell fizetni a tisztviselők mobiltelefonjait? Minden miniszteri út indokolt? Mindent összevéve a dologi kiadások megszorítása csupán 25-30 milliárd forintot hoz a konyhára. Az így összesen megspórolható 50-55 milliárd forinton felüli részt egyetlen forrásból, mégpedig a minisztériumok támogatásokra fordított keretéből lehet megtakarítani. A fejezeti kezelésű előirányzatoknál így 30 százalékos, faragásra van szükség.

A kijelölt pénzügyminiszter állítólag azt ígérte minisztertársainak: a mostani megszorítást nem követi egy újabb, mert a beinduló gazdasági növekedésből többletre számítanak. 2002 óta ezt teszik.  Egyszer csak bejön nekik, mint a lottó ötös. Ugyanakkor azt is tudja mindenki a kormányban: a szocialista ígéretek betartása – a 2005-ben már háromheti többletnyugdíj, a béremelések, az ápolónői pótlékok  sokba kerülnek, vagyis a tárcáknak aligha jut lényegesen több pénz.

Eközben a kormány épp autópályát vásárol. Persze hitelbe, fizesse majd ezt is "az Orbán..."  (Emlékeztetőül: az Orbán kormány megvárta, amíg a növekvő veszteség miatt a győri autópálya ára lefelé mozdult, Medgyessyék pedig ügyetlen szerződéskötéssel felverték a szegedi pálya árát.)

Összefoglalva: A kormánynak könnyen a fejére eshet az egész tákolmány, amit létrehozott, s nem is biztos, hogy olyan szerencsés lesz mint a pécsi egyetemisták, akik közül senki nem sérült életveszélyesen. Ám a sok rossz hír között van egy jó: Draskovics alighanem világrekorder. Olyan pénzügyminiszter ő - s ebben talán világelső - , aki kinevezése előtt dolgozik és már kinevezése előtt lényegében megbukott. 

Surján László

Vissza a kezdőlapra