2004. május 05. szerda 22:32
Együtt Európáért
Nemzetközi találkozó Stuttgartban, magyar részvétellel
2004. május 8-án „Együtt Európáért” címmel kerül megrendezésre az eddigi legszélesebb körű ökumenikus összefogással megvalósuló nemzetközi találkozó Stuttgartban (Németország), amelynek célja, hogy hozzájáruljon Európa egyetemes hivatásának, a népek közötti békének és egységnek a megvalósításához.
A tízezer fős stuttgarti központi rendezvényhez 29 európai ország 151 további helyszíne csatlakozik műholdon keresztül Portugáliától Oroszországig, Írországtól Máltáig; Magyarországról Budapest, Szeged és Nyíregyháza.
A nemzetközi rendezvény kezdeményezői között 175 különböző keresztény (katolikus, evangélikus, ortodox és anglikán) mozgalom és közösség szerepel, többek között: Fokoláre mozgalom, Szent Egyed közösség, Keresztyén Ifjúsági Egyesület (YMCA), Cursillo, Evangélikus Mozgalmak és Közösségek Felelőseinek Tanácsa, Schönstatt mozgalom, Evangélikus Karizmatikus Megújulás mozgalma. Megfigyelőként zsidó és muszlim küldöttség is részt vesz az eseményen.
Hasonló találkozó gondolata először 1999-ben fogalmazódott meg, a végleges elhatározás két évvel ezelőtt a katolikus és evangélikus mozgalmak és közösségek alapítóinak és felelőseinek találkozóján született meg. A most megvalósuló esemény a keresztény mozgalmak közötti párbeszéd, összefogás és együttműködés példa nélküli eseménye.
A program kezdeményezői a 10 új uniós tagállam csatlakozását követően, ebben a különleges történelmi pillanatban akarják tapasztalataikat felkínálni a testvéri megosztásra épülő közösségi életről: mit jelent megélni a testvériséget, elfogadni a másik ember különbözőségét és ezen keresztül felismerni emberi gazdagságát.
Mindegyik közösség saját hivatása szerint tevékenykedik az élet különböző területein: szociális, oktatási, kulturális vagy hitéleti területen. Közös jellemzőjük, hogy az evangélium hiteles megélését tekintik legfőbb hivatásuknak. A testvéri szeretetről és ennek segítségével a béke jegyében megvalósuló, megújuló társadalomról akarnak a színes és kulturálisan összetett, politikai, társadalmi, etnikai és vallási problémákkal küzdő Európa számára tanúságot tenni. Egyben felkínálják tapasztalataikat az együttműködésben, saját képességeik és lehetőségeik szerint hozzájárulva az új Európa építéséhez.
„Túlzásnak tűnhet, ha azt mondom, hogy Stuttgartnak óriási a jelentősége – nyilatkozta Romano Prodi, az Európai Bizottság elnöke az „Együtt Európáért” találkozóról. – Mégsem túlzás. Európa jövője szoros összefüggésben van azzal, hogy sikerül-e megváltoztatni az emberi kapcsolatokat, hogy milyen módon találkoznak egymással a különböző ideálok, hogy megvalósul-e egy érdek nélküli párbeszéd, hogy a sorsdöntő kérdéseket egy kölcsönös párbeszédben akarjuk-e megoldani?”
Magyarországot 110 fős küldöttség képviseli a rendezvényen, amely mozgalmak, egyházi és civil közösségek, önkormányzatok képviselőiből állt össze. Tagja többek között D. Szebik Imre a Magyarországi Evangélikus egyház elnök-püspöke, valamint Kiss Imre püspöki helynök.
Magyarországon szintén több egyházi közösség és lelkiségi mozgalom összefogásában valósul meg a program. Az itthoni rendezvények résztvevői élő műholdas közvetítésen keresztül bekapcsolódnak a központi stuttgarti programba, meghallgatva többek között Romano Prodi, az Európai Bizottság elnöke, Andrea Riccardi, a Szent Egyed Közösség alapítója, Chiara Lubich, a Fokoláre mozgalom alapítója, valamint Ulrich Parzany és Friedrich Aschoff, evangélikus lelkészek előadásait.
Ezen kívül több, hazánkban is aktív lelkiségi mozgalom kerekasztal beszélgetése hangzik el, tagjaik élettapasztalatai kerülnek majd megosztásra, a programot művészeti betétek színesítik. Az összeköttetésbe bekapcsolódó helyszínek közös imájával zárul az egész napos rendezvény.
A budapesti program külön érdekessége, hogy a műholdas kapcsolat segítségével, Párizs és Den Bosch (Hollandia) mellett Budapest lesz az a harmadik kiválasztott város, amelyet bekapcsolnak majd néhány perces élő közvetítés erejéig a stuttgarti központi rendezvénybe.
A hazai helyszínek:
Budapest – Olasz Kulturális Intézet (1088 Budapest, Bródy Sándor u. 8.)
Nyíregyháza – Kodály Zoltán Ének Zenei Ált.Isk.. (4400 Nyíregyháza, Vay Ádám krt. 18.)
Szeged – Rendezvényház (6726 Szeged, Közép fasor 1-3.)A három helyszínre Magyarországon a rendezők kb. 1500 főt várnak, a programok 10.00-17.30-ig tartanak.
A stuttgarti programról a Duna TV készít hosszabb összeállítást.
MK