2004. június 01. kedd 22:19
Miért az Európai Néppárt?
Érvek az EP-választásokhoz
Európa jövőjének kialakítása
Az EU Alkotmánya
Európai Alkotmányt akarunk
Az EU alapos reformja a teljes Unió és minden polgárának érdeke. Célunk az, hogy garantáljuk az Unió hatékony működését a bővítés után is. Az Alkotmánytervezet óriási történelmi lépés egy demokratikusabb, hatékonyabb és átláthatóbb Európai Unió felé.
A Konvent: a mi ötletünk, a mi sikerünk
A Konvent felállítása a mi kezdeményezésünk volt, mely által az Európai Parlament, a polgárok és a nemzeti parlamentek is beleszólhattak a folyamatba. A Konvent eredménye óriási siker volt számunkra: Európai Alkotmány, a polgárok és az államok akarata alapján.
Meghatározó szerepünk
Az Európai Konvent eredményét erősen befolyásoltuk. Elsőként javasoltunk koherens Alkotménytervezetet. Szorgalmaztuk az európai intézmények átláthatóbbá, a polgárokhoz közelebb állóvá, hatékonyabbá és demokratikusabbá tételét. Biztosítottuk a szubszidiaritás elvének és az EU-tagállamok, valamint a regionális és helyi önkormányzatok nemzeti identitásának érvényesülését.
Nagy lépés Európa számára
Az Alapvető Jogok Chartája az Alkotmány szerves részét képezi. Az Európa vallási örökségére tett utalás emlékeztet közös identitásunkra, valamint jelzi a kereszténydemokrata alapítóatyák óriási hatását.
A nemzeti parlamentek figyelemmel követik a szubszidiaritás elvének tiszteletben tartását. Az EU és tagországainak, valamint régióinak hatásköreit tisztáztuk. A szubszidiaritás elvének megsértése esetén a nemzeti parlamentek immáron a Bíróság elé vihetik az adott intézkedést.
Európának saját európai külügyminisztere lesz – így Európa egy hangon szólalhat meg a nemzetközi arénában és erősítheti nemzetközi profilját.
A Közös Biztonság- és Védelempolitikát megerősítettük; terrorizmus és katasztrófák esetére létrehoztunk egy szolidaritási záradékot. A kölcsönös katonai segítségnyújtás a „készek koalíciójának” keretei között lesz lehetséges.
Unió külön jogi személyiséggel – az EU pillér-struktúráját felváltotta egy koherensebb és demokratikusabb európai intézményrendszer.
Az együttdöntés válik az általános jogalkotási eljárássá – az Európai Parlamentnek most a Tanáccsal azonos súlya van több, mint 70 területen. Ez nagymértékben megnöveli az Európai Parlamentnek mint az európai polgárok képviselőjének hatáskörét és jelentőségét.
A Bizottság elnökjelöltjét az EP választja – az európai választások kimenetele befolyásolni fogja a Bizottság jövendő elnökének személyét.
Az EU kiterjedtebb hatásköre az igazságügy és a belügyek területén növeli a polgárok biztonságát – az EU-nak polgárai védelmére és a bűnüldözésre irányuló tevékenységének általános hatékonysága növekedni fog.
Az Unió jobb igazgatása érdekében nagyobb költségvetési hatáskörrel rendelkezik majd az EP – a Parlamenté lesz az utolsó szó az egyszerűsített költségvetési eljárásban. A helyes igazgatáshoz való jogot rögzítették az Alkotmányban.
A polgárok kezdeményezési jogot kapnak – egymillió polgár kérheti, hogy a Bizottság tegyen javaslatot az adott területen.
Megegyezés az Európai Alkotmányról – cselekedjünk most!
A Konvent sikere ellenére a kormányközi konferencia nem jutott megegyezésre ebben a szakaszban. De a halasztás semmiképp sem jelent alternatívát. Az Alkotmánytervezetnek továbbra is a tárgyalások alapját kell képeznie. Már sok kérdésben sikerült konszenzust elérni és ezeket az eredményeket fenn kell tartani. Sürgetjük, hogy a tagországok használják ki a bővítés momentumát és a lehető leggyorsabban jussanak megegyezésre az Alkotmányról.forrás: EPP-ED
Vissza a kezdőlapra