2004. június 03. csütörtök 22:23
Érződik a kampány hatása
Vezet a Fidesz, nőtt az SzDSz esélye, kevesebben vannak a bizonytalanok
A választás előtt két héttel is erőteljes a mozgás a pártok táborai között - mutatják a Magyar Gallup Intézet 2004 májusában tíz nap különbséggel ugyanazon az országos, reprezentatív végzett közvélemény-kutatásának adatai. (Az első megkérdezésre május 13. és 18. között, a másodikra május 23. és 28. között került sor.)
Azt, hogy egészen biztosan részt vesz az európai parlamenti választásokon, mindkét adatfelvétel során a megkérdezettek 43 százaléka mondta. A választási hajlandóságukat valószínűsítők aránya 55 százalék.
A választókorú népesség körében a második májusi mérés során azt tapasztaltuk, hogy mindkét nagy párt támogatottsága nőtt: az MSZP-é 23-ról 24 százalékra, a Fideszé 31-ről 34 százalékra.
A biztos szavazó pártválasztók körében a szocialistákat választók aránya 4 százalékponttal csökkent, a Fideszt választóké 3 százalékponttal nőtt. A Fideszt a biztos szavazó pártválasztók 50 százaléka támogatja. A szabad demokraták biztos szavazóinak aránya a valamilyen pártot választók körén belül 7 százalék maradt.
Melyik listára szavazna az európai parlamenti választáson? (%)
(Ismert pártpreferenciájú biztos szavazók)Első adatfelvétel:
május 13-18.Második adatfelvétel:
május 23-28.Fidesz 47 50 MDF 3 2 MIÉP 1 2 MSZP 41 37 SZDSZ 7 7 Munkáspárt 1 1 Szociáldemokrata Párt 1 1 Egyéb 1 0
Ha nem csupán a pártválasztó biztos szavazók körében kialakult százalékos arányokat nézzük, hanem a biztos szavazók abszolút számát, az látható, hogy a Fidesznek, az SZDSZ-nek, a MIÉP-nek, a Munkáspárt és a Szociáldemokrata Pártnak több lett a biztos szavazója, az MSZP-nek és az MDF-nek viszont kevesebb.
A legnagyobb arányú mozgás a bizonytalanoktól a Fidesz táborába történt. Ez több mint kétszer akkora arányú volt, mint a bizonytalanoktól az MSZP táborába történő mozgás.
A két vizsgálat közötti tíz nap alatt módosultak a mandátumesélyek. A most mért állapot szerint, ha 43 százalékos lenne a részvétel, az ismert pártpreferenciájú biztos szavazók aránya alapján a Fidesz 13, az MSZP 9, az SZDSZ pedig 2 mandátumhoz jutna.
Bővebben a Gallup oldalán