2004. március 31. szerda 19:15

 

Kér a nép…
Tájékoztató a Nemzeti Petíció aláírásával kapcsolatban

A Fidesz Szövetségi Gyűlésének fő üzenete: Munka, Otthon, Biztonság. Sokan vagyunk, akik szerint ezek hiánycikkek a mai Magyarországon. Megteremtésük a mindenkori kormány feladata. A Fidesz - Magyar Polgári Szövetség jelenleg nem tud más tenni, mint felhívja a kormány figyelmét a legfontosabbnak tartott tennivalókra. Ezeket a Szövetség elnöke öt pontban foglalta össze: Otthonteremtés - Munkahelyteremtés és a vállalkozók támogatása - Tartósan alacsony gyógyszer ár - Mezőgazdaság támogatása - Mérsékelt gáz és energia áremelkedés. Mivel az országgyűlésben ezeket a kérdéseket többször feszegettük, és konkrét javaslatokkal is éltünk, de mindenkor elutasításban részesültünk, Orbán Viktor most arra kéri a jó szándékú embereket, hogy aláírásukkal adjanak nyomatékot a fentieknek. Az ellenzéki képviselőkre nem figyel a kormány, bár sok esetben jobban járna, ha megtenné. Az azonban más, ha milliónyi emberrel kell szembenézni és nekik mondani nemet. A Nemzeti Petíció aláírásának ez az elsődleges célja: szembesíteni a kormányt azzal, hogy tömegek támogatják azt.

A javaslatok érdekes, de többnyire elutasító reakciókat váltottak ki a kormányzó pártokból és az őket kiszolgáló újságírókból. Vegyük ezeket sorba:

Orbán javaslatai baloldali értékek mentén születtek. Ez alapja lehet a kormány és az ellenzék közötti értelmes párbeszédnek és elvárható, hogy ezek után az ellenzék támogatja a kormány törekvéseit. - Ez volt Jánosi Györgynek, az MSZP választmányi elnökének a reakciója. Felvetésével az a baj, hogy az MSZP-nek nincsenek olyan javaslatai, amelyek a fentiekkel összhangban lennének. A bankárkormány nem tud az egyszerű emberek számára megfelelő javaslatokkal előállni. Az 53. heti nyugdíj előrehozott kifizetését sem a kormány, hanem a szocialista frakció két tagja javasolta, s Jánosi gondolatának megfelelően a Fidesz támogatja is azt.

Populista, azaz népszerűséget hajhászó javaslat, amely nincs kellően kidolgozva. - Nem mi vagyunk kormányon, a Nemzeti Petíció csak kéri, hogy a felvetett kérdésekkel foglalkozzon a kormány. Nem is indokolt ennél konkrétabbnak lenni. Egyébként néhány esetben nem kell mást tenni, mint hatálytalanítani azokat a lépéseket, amelyekkel a kormány elrontotta az elődje döntéseit. Tipikusan ilyen az otthonteremtés támogatása.

A javaslatok kifizethetetlenek, aki aláírja az további adóemelést ír alá. - Az otthonteremtésre adott minden egy millió forint egy millió egyszázezer forintot hoz az államnak. Az otthonteremtés tehát nem kiüríti, hanem feltölti az államkasszát. A hatósági gáz és más energia árakat szinten tartani minden állami pénz bevetése nélkül is lehet, sőt csak így lehet. Ha a kormány most kiáll a gyógyszerek hatósági ára mellett, miért nem teszi ugyanezt ott, ahol most is ez az árképzés módja?

Orván átvette Medgyessy Péter stílusát, pedig az ő javaslatai  is érdektelenségbe fulladtak. -  Medgyessy olyan dolgokról beszélt, amelyek közvetetten is alig érintik az embereket. Orbán javaslatai a mindennapi életről szólnak. A két gondolatsor semmiféle kapcsolatban nincs egymással. (A kisebb parlament ugyan járhat megtakarítással, de a köztársasági elnök közvetlen választása ennél alighanem többet visz, a közös lista gondolata semmiképp nem szól a mindennapokról.) A Fidesz javaslatok az Európai Unióba való belépés előestéjén azt célozzák, hogy a magyarok a belépés nyertesei lehessenek. Medgyessy javaslatainak nem sok köze volt az unióhoz, kivéve az unió szerte kikacagott közös lista gondolatát.

Kommunista program. - Ez volt Kuncze Gábor sommás véleménye. A Nemzeti Petícióba foglalt kérések nem a kommunista utópiák világába tartoznak. Kétségtelen van bennük felelősségérzet, az emberek gondjai iránti érzék, odafigyelés. Ha ez a "kommunizmus", ám legyen. Magam nem erre emlékszem a múltból. Ha nem bankárkormány uralkodna Magyarországon, hanem egy tisztességes munkáspárt, akkor nem kellene az ellenzéknek ilyen javaslatokkal előállnia.

Jogilag kezelhetetlen. - A Nemzeti Petíció fogalmát valóban nem találni meg egyetlen jogszabályban sem. Némely újságíró felháborodik azon, hogy a javaslatra nem alkalmazható sem a népszavazásról, sem a népi kezdeményezésről szóló törvény. Igaz. De nem alkalmazható rá sem a vízilabdázás, sem a sakkozás szabálykönyve. Új műfaj. Miért kellene mindig a régi csapásokon menni? Miért ne lehetne új eszközökkel dolgozni? Ha népszavazást akarnánk, akkor másképp kellene feltenni a kérdéseinket. Ha népi kezdeményezést akartunk volna, akkor azt javasoltunk volna. Valami újat akartunk. Nyomatékkal jelezni a kormánynak: rossz úton jár. Ilyen jel lehet majd a Szabad Európa Választás is. Ám annak nincs tartalmi eleme a hazai politikában. Hogy lehessen tudni, mit javaslunk, ezért írtuk le a kéréseinket. Legyen világos: most nem csak az ellenzéki politikai elit mozdult meg, hanem az egész társadalom. Ezért az aláírások.

A Fidesznek csak a lakás címek kellenek. - Az adatvédelmi biztos nyilatkozott: a Fidesz aláírásgyűjtési akciója adatvédelmi szempontból kifogástalan. Amint Orbán Viktor a Nap TV vasárnapi adásában elmondta, a címeket a Szövetség kellő időben a Belügyminisztériumtól megvásárolja. Az viszont valóban célunk, hogy bekopogjunk az emberekhez és elbeszélgessünk azzal, aki ezt örömmel fogadja.

Az általános kritikák megismerése és megcáfolása után nézzük közelebbről az öt javaslatot.

1.      Az otthonteremtéssel kapcsolatban elmondtuk, hogy nem viszi, hanem hozza a pénzt, ha nemcsak az éves költségvetés szintjén gondolkodik valaki. Jellemző a kormány bértollnokaira, hogy az otthonteremtés helyett ingatlanvásárlásról beszéltek. A két szó hangzása, érzelmi töltése messze nem azonos. Hangsúlyozzuk az otthonteremtés kifejezést.

2.      A második pont a munkahelyek védelme. Itt két dolgot javasoltunk: a privatizáció leállítását és a magyar vállalkozások támogatását. A megerősödő vállalkozások több árút termelnek, s így nő az ÁFA bevétel, több állást létesítenek, tehát nő az szja. bevétel is. A vállalkozás támogatás nem kidobott pénz, hanem jó befektetés.

3.      Az egészséges életről szólva a gyógyszerek árának tartós csökkenését javasoljuk. Egy újság azt is a szemünkre vetette, hogy e kívánságunk hamar teljesül, nem is kellett volna mondani. Ám a mostani beavatkozás alighanem többet árt, mint használ. Mi a tartós szóra helyezzük a hangsúlyt, s csöndben megemlítjük, hogy nem mi ígértünk ingyenes szívgyógyszereket. A kórház privatizációt ellenezzük. Az alkotmánybíróság a vonatkozó törvényt, s nem a privatizáció lehetőségét ítélte el. Ma ennek nincs jogi akadálya, csak gazdasági. Ha a gazdasági érdekek ellenében mégis megtörténik, valami erkölcs ellenes vagy törvénytelen hátsó szándéknak kell a dolog mögött lennie. Mindkettő a betegek érdekei ellen van.

4.      A mezőgazdaság megfelelő támogatásától azt várjuk, hogy a magyar élelmiszer ne kerüljön versenyhátrányba a többivel szemben. Szlovákiában a parasztok már megkapták a nemzeti forrásból való 30 százalékos támogatást, nálunk ennek nincs nyoma, sem a gyakorlatban, sem a költségvetésben. Ez sem lehet(ne) új kiadás egyébként, hiszen a kormány többször megígérte: kifizeti a Koppenhágában "kiharcolt" összeget.

5.      Az Orbán kormány csak inflációs mértékig engedte emelni a közüzemi díjakat. Medgyessy Péter megígérte, Lendvai Ildikó las-san mond-ta, hogy nem lesz gázár emelés. Lett. Mi nem kérjük, hogy ne legyen, csak azt, hogy a tervezett infláció közeli érték legyen. Öt % százalékra teszünk javaslatot, ezzel is hozzá segítve a kormányt a hatékony antiinflációs politikához.

Medgyessyék az összefogás szükségességéről beszélnek. Mi most ismét készek vagyunk erre, s megadtuk az összefogás legfontosabb területeit. Nem adtunk programot. Nem tettünk olyan javaslatokat, amelyeket mi ugyan nagyon fontosnak tartunk, de tudjuk, hogy a másik oldal nem tudja befogadni. Nem beszéltünk a kormány hibáiról, sem az elhatalmasodó korrupcióról. Nem soroltuk a botrányokat. Nem követelünk, csak kérünk. Reményeink szerint annyian, hogy kérésünk meghallgatásra is talál. Ha mégsem, akkor ez is irányadó lesz számunkra a szavazó fülkében. 2004 júniusában és azt követően is. 

Surján László dr.

vissza Vissza a kezdőlapra