2004. április 04. vasárnap 19:05

 

 

NEMZETI PETÍCIÓ
Az öt kérés „ára”

Mindenkinek joga van az otthonteremtés lehetőségéhez.
Ezért arra kérjük a kormányt, hogy a fiatalok lakáshoz jutása érdekében állítsa vissza az otthonteremtési támogatás rendszerét!

A lakásépítés többet hoz a költségvetésnek, mint amit visz belőle:
a.) a kölcsönfelvevők nem csalhatnak az áfa befizetésekkel;
b.) a lakáshoz bútorra, lakásfelszerelésre is szükség van, növekszik a forgalom;
c.) az építkezések növekedése csökkenti a munkanélküliséget.

Mindenkinek joga van a biztonságos megélhetéshez.
Ezért arra kérjük a kormányt, hogy a bérből és fizetésből élők érdekében állítsa le a privatizációt, védje meg a magyar munkahelyeket, és támogassa a magyar vállalkozókat!

A privatizáció mára már túlfutotta önmagát, kisebb az állami tulajdon, mint bárhol az EU-ban. A profit hajhász tulajdonos általában elbocsátással kezdi: a munkanélküliség az államnak kiadás. A vállalkozások támogatása viszont befektetés, amely kamatozik: nő az áfa és az szja bevétel és csökken a munkanélküliek segélye.

Mindenkinek joga van az egészséges élet lehetőségéhez.
Ezért arra kérjük a kormányt, hogy a nyugdíjasok érdekében tartósan csökkentse a gyógyszerek árát, és állítsa le a kórházprivatizációt!

A veszteséges kórházak eladása ugyan valóban könnyít az állam terhein, de semmit nem old meg, a kórház a magántulajdonos kezében is vesztesége lesz, vagy romló ellátást eredményez. A gyógyszerek árát a kormány most sem többletráfordítással, hanem jogszabályokkal csökkenti. Ám hat hónap semmire sem megoldás. A központi árszabályzás viszont nem többletkiadás.

Mindenkinek közös érdeke, hogy a magyar élelmiszerek árai ne emelkedjenek.
Ezért arra kérjük a kormányt, hogy a magyar gazdák támogatása érdekében módosítsa a költségvetést!

 Nem kérünk többet, mint amit a kormány megígért, nevezetesen, hogy kifizeti az EU támogatás 30 százalékát. Sajtóhírek szerint Szlovákiában ez már meg is történt. Nálunk miért nem? Szakértőink szerint 50 milliárdról van szó.

Mindenkinek közös érdeke, hogy a gáz- és energiaár-emelés ne jelentsen elviselhetetlen terhet a családok számára.
Ezért arra kérjük a kormányt, garantálja, hogy az éves gáz- és energiaár-emelés mértéke az 5%-ot ne haladja meg!

A gáz és energiaárak hatósági árak, hiszen ezek úgynevezett természetes monopóliumok. Ha a kormány nem a tulajdonosok profitéhségét nézi, hanem az emberek érdekeit, nem enged nagyobb áremelést, mint az infláció. Ez nem kerül a költségvetésnek egy fillérbe sem.

Akárhogy szorzunk-osztunk, a kormánykoalíció által emlegetett hatalmas kiadások és az adóemelés réme nem bukkan elő a fenti javaslatokból. Az első két elgondolás inkább hozza, mint viszi a pénzt. A privatizáció elmaradása okozhat hiányt a költségvetésben, de általában az állami vagyon eladásánál többe kerül a leves, mint a hús. Egyedül a mezőgazdaság megsegítése látszik többlettehernek, bár erre is igaz, amit a vállalkozásokról mondtunk, ráadásul semmi többletet nem kérünk, csak azt, amit a kormány számtalanszor megígért.
Az adóemeléssel való riogatásnak nincs reális alapja.

Javaslataink egyébként abba a körbe tartoznak, ami már részben megvalósult
az Orbán kormány alatt, s akkor sem járt adóemeléssel.

 

 

vissza Vissza a kezdőlapra