2004. május 07. péntek 22:48

 

Vöröskeresztes Világnap

 

1828. május 8-án született Henri Dunant svájci író, aki 1859-ben szemtanúja volt a solferinói ütközet sebesültjei tragikus pusztulásának. Ennek hatására 1860 május 8-án  megalapította a Nemzetközi Vöröskereszt segélyszervezetet. Az ún. Genfi Egyezmény egy évvel később hagyta jóvá a kezdeményezést. Magyarország 1881-ben csatlakozott a vöröskeresztes mozgalomhoz.

 

1948 óta ünneplik világszerte május 8-át a Vöröskereszt Világnapjaként. A világnapi ünnepségsorozat keretén belül az ország valamennyi megyeszékhelyén rendeznek ünnepi megemlékezéseket.

 

Péntek délután 15 órakor Magyar Vöröskereszt Budapesti Szervezete a hagyományoknak megfelelően ünnepi megemlékezéssel, koszorúzással tisztelgett a Vöröskereszt alapítójának Henry Dunant emlékének, budapesti szobránál a XIII. kerületi Kárpát u. 56. előtt.

 

Az idei megemlékezésen a Magyar Vöröskereszt főtitkára Dr. Morzsányi Éva  a következőket mondta:

 

123 éves szervezetünk hagyományaihoz hűen ünnepi megemlékezéssel tiszteleg a nemzetközi mozgalom megalapítójának emléke előtt, akinek köszönhető, hogy közel másfél évszázada él az eszme, melyet egykoron megálmodott.

 

1828. május 8-án született Henry Dunant az a svájci polgár, üzletember, aki számunkra örökre példakép marad, s akinek gazdag életútját oly jól ismerjük és tiszteljük. Méltó alkalom arra, hogy a XXI. századi kései utódait, napjaink önkénteseit ünnepeljük, s közülük is azokat, akik legtöbbet adják önmagukból a mozgalom legnemesebb céljainak megvalósításáért.

 

Az idei világnapnak különösen nagy jelentőséget ad, hogy talán még soha nem volt akkora szükség a vöröskeresztes munkára, mint napjainkban. Nincs hét, nincs nap, - különösen a nemzetközi tudósításokban - hogy ne hallanánk a nemzetközi szervezet segítő tevékenységéről. Láthatjuk, hogy elsőként a vöröskeresztes felségjelű segítők jelennek meg a katasztrófák helyszínén. Legyen az osztrák buszbaleset, madridi terrortámadás, iráni földrengés, bangladesi árvíz, iraki háború.

 

A legszigorúbban elzárt országok is a nemzetközi vöröskereszt munkatársait engedték be elsőként a katasztrófa helyszínére. Tapasztalhatjuk, hogy háborús konfliktusok esetén a fegyverszünet ideje alatt a vöröskeresztes tevékenységet mindenki tiszteletben tartja - noha sajnos ennek ellenkezőjének is tanúi lehetünk olykor.

 

Ezt a tiszteletet a mozgalom két fontos alapelve a semlegesség és a pártatlanság garantálja. Úgy gondolom, hogy a Magyar Vöröskereszt tagjai, önkéntesei - támogatói és munkatársai jogosan büszkék lehetnek arra, hogy részesei vagyunk az egész világon ennek a nemzetközileg elismert világszervezetnek.

 

Márai Sándor:  az életnek értéket csak az a szolgálat adhat, amellyel az emberek ügye felé fordulunk . Nem tudjuk, hogy az író ismerte-e a vöröskeresztes mozgalmat, de az itt megfogalmazottak igazak a jelenlévőkre. Hiszen saját szabadidejükből lopják el a perceket, hogy szolgálhassák, segíthessék a mozgalmat és embertársaikat.

 

Ünnepeljük most Őket, velük együtt a Magyar Vöröskeresztet, aki országos hálózatával évente több, mint 1 milliárd forint értékű segélyt juttat el a rászorulókhoz és 43 ezer önkéntes, több, mint 1,5 milliárd forint értékű munkaórával járul hozzá a hazai humanitárius gondok enyhítéséhez.

 

Szervezetünk szerteágazó karitatív tevékenysége, szociális és egészségügyi jellegű szolgáltatásai révén gyakorlatilag minden negyedik állampolgárral kapcsolatban áll. Ahogy eddig is tudták az emberek, hogy ott van a Vöröskereszt nagy árvízek idején, családok, idősek támaszaként.

 

Sok éves hagyományaink szerint köszöntjük a mai napon Önöket és Önök által az összes áldozatkész önkéntesünket, minden igaz vöröskeresztes szívvel élő honfitársunkat!

ots

vissza Vissza a kezdőlapra