2004. április 06. kedd 00:20

 

Daoud bíboros felhívása az egyetemes egyházhoz a Szentföldön élő keresztényekért

 

 

Ignace Moussa Daoud bíboros, a Keleti Egyházak Kongregációjának prefektusa a Vatikáni Rádiónak adott április 3-ai interjújában felhívást intézett az egyetemes egyházhoz: nagypéntek alkalmából imádkozzanak a Szentföldön élő keresztény testvéreikért és anyagilag is támogassák őket. Nélkülözhetetlen segítségről van szó ahhoz, hogy fenn tudják tartani a szentélyeket, amelyek a megváltás helyein épültek a kereszténység kezdetén. Szükséges, hogy támogassák a helyi egyház, a különféle rítusok életét. A szentföldi keresztények egyre nehezebben tudnak ellenállni annak a kísértésnek, hogy elhagyják szülőföldjüket, a véget nem érő erőszak, a kilátástalan jövő miatt. A katolikus egyház csodálatra méltó tevékenységet fejt ki az oktatás terén. Kulturális intézményei, amelyek magas szakmai színvonalon működnek, és amelyeket mindenki nagyra értékel, nyitva állnak minden vallás számára. A katolikus egyház ezen kívül az egészségügyben és a szeretetszolgálatban is fontos szerepet tölt be, hozzájárulva a foglalkoztatottság, a lakásügy, a létbiztonság problémáinak megoldásához. A háború azonban mindezeket a tevékenységeket veszéllyel fenyegeti. Ezért arra van szükség, hogy nagypénteken, közös imával kérjük a keresztre feszített Krisztus szívétől Jeruzsálem, Betlehem és Názáret békéjét, Palesztina és Izrael békéjét.

 

Arra a kérdésre, hogyan él a szentföldi kis keresztény közösség zsidók és muzulmánok között, Daoud bíboros azt válaszolta: „A keresztények kétszeresen kisebbségben érzik magukat, elsősorban a palesztin területeken és a legélesebb konfliktusok övezetében. A zsidók úgy tekintik őket, mint akik a muzulmánok oldalán állnak, a palesztin közösségen belül pedig kisebbséget alkotnak vallásuk, történelmük és önazonosságuk szempontjából. Dicséretre méltók a kölcsönös tisztelet és együttműködés konkrét példái, amelyek az évszázados együttélés eredményei. A keresztények azonban bizonytalanságban élnek, mivel nem ismerik el őket a Szentföld teljes jogú állampolgáraiként, így gyakran szembe kell nézniük azzal a kísértéssel, hogy elvándoroljanak szülőföldjükről. Mi azonban nem fogadhatjuk el annak a gondolatát, hogy a Szentföldön ne éljenek keresztények. A buzgó és kitartó, hittel teli ima mellett, a megfelelő óvatossággal, de határozottan buzdítani kell a híveket, hogy továbbra is zarándokoljanak el a Szentföldre. A zarándoklatok alapvetően fontosak a térség anyagi és lelki fejlődése szempontjából.”

 

Daoud bíboros szerint veszélytelenül végig lehet járni azokat a szent és egyedülálló helyeket, ahol Krisztus járt, ahol Mária, az apostolok és a vértanúk éltek, amelyeket az évszázadok során olyan sok szent és olyan sok bűnös felkeresett. Az Úr őrködik azok felett, akik a lelki és anyagi irgalmasság ilyen fontos tettét gyakorolják. A zarándokok védelmét biztosítani kívánják az egymással szemben álló felek is, mivel mindenki számára fontos a főleg vallási turizmusból élő térség anyagi jóléte. A szentföldi keresztények ezen túl azt az elszigeteltséget is le kívánják küzdeni, amely olyan nyomasztólag hat rájuk, mint a kőszikla, amelyet Krisztus sírjának bejáratához helyeztek. A világ számos püspöke arról számol be, hogy újra kezdték a zarándoklatokat. Minden zarándoklat örömmel tölti el a szíveket, rokonszenvet és szolidaritást ébreszt. A segítség másik jelentős formája az egyházmegyei, vagy plébániai szinten kiépítendő testvérkapcsolat. Mindenkit mozgósítani szeretnénk – mondta Daoud bíboros, mivel a Szentföld keresztényei rendkívül súlyos helyzetben élnek. Az egyházi szervezetek, társulatok, karitatív és segélyszervek, a szerzetesrendek – különös tekintettel a térségben nagy hagyománynak örvendő ferencesekre – tegyenek meg mindent, hogy megújuljon az élet Krisztus szülőföldjén.

 

VR/MK

vissza Vissza a kezdőlapra