2004. szeptember 15. szerda 21:31
A kétkul(a)csos SZJA
Magyarország túladóztatott ország. Minden adócsökkentés tehát elvben üdvözlendő. Ezért például a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség is helyesnek tartja a kétkulcsos személyi jövedelemadó bevezetését. Ugyanakkor tudnunk kell, hogy nem a kulcsok száma tesz valamit jóvá vagy rosszá a személyi jövedelmi adózásban. A mostani nagyhangú bejelentés mintegy 100 milliárdos adócsökkentésről beszél. Sokkal halkabban hangzik azonban az a hír, hogy ez "bruttó", azaz kedvezmények megszűnése és esetlek más adónemek megemelése is társul hozzá. Pedig a leendő miniszterelnök bejelentette: a jövő évi adótörvények az adókedvezmények radikális mérséklését, sőt egyes kedvezmények megszüntetését tartalmazzák. Mindez a szakértők számításai szerint több mint egymillió embert fog hátrányosan érinteni.
Gyurcsány Ferenc folytatja az MSZP SZDSZ – kormány által 2002 óta megkezdett látványpolitizálást. Az egyik kezével ad, míg a másikkal jelentősen több pénzt vesz ki az emberek zsebéből.
Nem először tapasztaljuk ezt. A tavalyi két százalékos SZJA csökkentésért súlyos árat kellett fizetni: Az áremelések, valamint a fogyasztási adók növekedése sok pénzt vett ki az emberek zsebéből. A jelek szerint most is ez történik majd.
Éppen ezért választ várunk Gyurcsány Ferenctől arra, hogy:
- Tervezi-e a kormány az adókedvezmények megszüntetését, radikális csökkentését?
- Igaz-e, hogy az illetékek 50 százalékkal emelkednek?
- Megfelel-e a valóságnak, hogy nőnek a lakáseladás, illetve vásárlás után fizetendő adóterhek?
- Igaz-e, hogy a fogyasztói árkiegészítés maximálására készül a kormányzat, ezáltal a tömegközlekedés díjai akár 20 százalékot is meghaladó mértékben emelkednek?
- Igaz-e, hogy az önkormányzatokat a kommunális adó, valamint a lakások után fizetendő vagyonadó növelés kiszélesítésére ösztönzi a kormány?
- Igaz-e, hogy az egyéni vállalkozók terheit növelik a 3 százalékos munkaadói járulék megfizetésével?
A kétkulacsos politika veszélyes játék. Nem lehet sokáig azt mondogatni az embereknek: adunk, s közben pedig elveszünk tőlük. Egyszer-kétszer be lehet csapni az embereket, de ha rájönnek a hamisságra, akkor összedől a hamis szavakból, csalfa ígéretekből felépített kártyavár.