2004. július 01. csütörtök 22:41
Legazemberezték az autonómia kezdeményezőit a szenátusban
A Székelyföld területi autonómiáját megvalósítani kívánó törvénytervezet szenátusi vitáján, kedd délután, a törvényt kezdeményezők nevében Szilágyi Zsolt, független képviselő tartotta meg előterjesztését.
Amint felvezetőjében elmondta, a Székelyföld Területi Autonómiájának megvalósítása közelebb vinné az országot Európához, tartós stabilitást eredményezne, megvalósítva ezáltal a teljes és tényleges jogegyenlőséget. A Románia által aláírt nemzetközi egyezmények, a párizsi békeszerződésben vállalt kötelezettségek, a gyulafehérvári nyilatkozatban tett ígéretek, mind alátámasztják a székelység jogos autonómiaigénylését. Az E.T. 1334/2003-as határozata és az Erdélyben több évszázada létező autonómiák is igazolják, hogy a tárgyalásos úton megvalósítandó autonómiaformák meg tudják teremteni a nemzeti közösségek megmaradásának intézményes feltételeit.
Az előterjesztőt több ízben is megszakították a teremből bekiabáló Nagy-Románia és Szociál-Demokrata Párti képviselők. A Nagy-Románia Párt vezérszónoka börtönnel fenyegette meg a kezdeményezőket, Antonie Iorgovan kormánypárti vezérszónok alkotmányellenesnek nevezte az inditványt. Pruteanu szenátor gazemberségnek nevezte a kezdeményezést. Puskás Bálint szenátor az RMDSZ részéről szolva elmondta: bár a frakció nem ért egyet a törvénytervezet minden kitételével, az autonómiák magvalósulását fontosnak tartják, ezért nem fogják támogatni a szakbizottság elutasító véleményezését.
Szilágyi Zsolt a leghatározottabban visszautasította az előterjesztőket ért vádakat és a hangnemet, mint mondta: „a Parlamenthez nem méltó a börtönnel való fenyegetőzés és az autonómiát támogatók legazemberezése”. A képviselő elmondta, hogy ha megtaláljuk az autónómiák megvalósításáért szükséges bölcsességet és megértést, európai ország lesz Románia is. Végül bejelentette, hogy a képviselőházban már benyújtották a nemzeti közösségek személyelvű autonómiájának kerettörvényét és a magyar közösség személyelvű autonómiájának statútumát.
A szavazáson 90/12 arányban elutasították a törvénykezdeményezést.
Szilágyi Zolt sajtóközleménye nyomán
erdely.ma