2004. szeptember 26. vasárnap 22:33

 

Pápai üzenet az egri főegyházmegye alapításának 1000. évfordulójára

 

 

II. János Pál pápa Seregély István, egri érseknek címzett levelében köszöntötte a fennállása millenniumát ünneplő egyházmegye híveit. Szombaton délelőtt az egri bazilikában bemutatott ünnepi szentmise főcelebránsa Juliusz Janusz érsek, apostoli nuncius volt, a homíliát Erdő Péter bíboros, Magyarország prímása tartotta.

A szentmise során felolvasták az Angelo Sodano bíboros, államtitkár kézjegyével ellátott, szeptember 20-àn kelt pápai üzenetet, melynek hivatalos fordítása a következő:

„Őszentsége II. János Pál pápa örömmel értesült arról, hogy 2004. szeptember 25-én alapításának 1000., az érseki tartomány létesítésének 200. évfordulójáról emlékezik meg az egri egyház. A Szentatya szívélyes köszöntését küldi mindazoknak, akik egybegyűltek az ünnepi szentmisére, hogy hálát adjanak a jó Istennek a sok-sok kegyelemért, amelyben e hosszú történelmi idő során részesültek.

Az Egri Főegyházmegye e nagy eseménye alkalmából a Pápa osztozik az ünneplők örömében, velük együtt hálát ad a sok-sok pap, szerzetes és világi hívő áldozatos munkájáért, amellyel ezer éven át, gyakran bizony igen nehéz, már-már kilátástalan történelmi időszakokban is – mint például a török hódoltság alatt vagy a II. világháborút követő években – hirdették az Evangéliumot. A Szentatya reménye és kívánsága, hogy e jeles évforduló méltó megünneplése révén az érsekség katolikusai megújítsák hitüket és felszítsák magukban a lelkesedést és bátorságot, hogy életükkel tanúságot tegyenek az Evangéliumról, és fáradozzanak Isten Országának építésén.

A II. Vatikáni Zsinat tanítása szerint az Egyház minden tagja meghívást kapott a keresztény élet teljességére és a szeretet tökéletességére (vö. Lumen Gentium, 40). II. János Pál pápa arra buzdítja az érsekség híveit, hogy saját életállapotukban, a maguk hivatása szerint hitelesen éljék meg az életszentséget. Különösen is hívja azokat a fiatalokat, akik hallják a meghívást a papi, illetve szerzetesi életre. A Szentatya bátorítja őket: nagylelkűen válaszoljanak Istennek. Az ő áldozatos munkájuk révén folytatódik az Egyház örök missziója, az embereknek az élet teljességére és az üdvösségre vezetése, a Jézus Krisztusba vetett hit által.

Őszentsége, kérve Mária, az Egyház Anyja és a Magyarok Nagyasszonya közbenjárását, szívesen esdi a kegyelmek megújult és bőséges áradását a szeretett Egri Egyházra, és küldi a hőn áhított apostoli áldást Önnek, Érsek Úr, továbbá az érsekség papságának, a megszentelt életet élőknek és az összes hívőnek.

A Szentatyához csatlakozva – a mindannyiótokkal egyesítő testvéri kapcsolat jegyében – magam is kifejezem jókívánságaimat.

Angelo Sodano Bíboros Államtitkár

Az egri püspökséget Szent István király alapította és János apostol és evangelista oltalmába ajánlotta. Az első püspöki székesegyház a vár területén állt. A középkori püspöki rezidencia fénykora Beckensloer János és Bakócz Tamás püspökségének idejére esett a XV. században. A török hódoltság alatt az egri püspöki szék folyamatosan be volt töltve, de székhelye Kassára került. A XVIII. század az építkezések időszaka volt. Megkezdte működését a papi szeminárium, Foglár György vikárius jogi iskolát alapított. A jezsuiták gimnáziumot és gyógyszertárat, az irgalmas rendiek pedig kórházat nyitottak a városban. Az egyházmegye támogatta a minoriták és a nazarénusok letelepedését. Az Universitas megvalósulása Eszterházy Károly nevéhez fűződik. A püspökség 1804-ben érseki rangra emelkedett. A XIX. században Pyker János érsek végzett itt kiemelkedő tevékenységet. Az egri főegyházmegye területén napjainkban 690 ezer katolikus él. A 314 plébániát 236 pap és két állandó diakónus látja el. Az Érseki Papnevelő Intézetben 38 fiatal készül a papságra.
 

 

vissza Vissza a kezdőlapra