2004. szeptember 03. péntek 20:30
Bukaresti diszkrimináció
Az új román választási törvénytervezet csak a bukaresti választópolgároknak adja meg a lehetőséget, hogy független képviselőt válasszanak.
Az őszi választási törvény tervezete csak a bukaresti választópolgároknak adja meg a lehetőséget, hogy akár független képviselőt is juttathassanak a parlamentbe. A jogszabály szenátus által elfogadott változata ugyanis leszögezi, hogy függetlenként csak azok a képviselőjelöltek szerezhetnek parlamenti mandátumot, akik az országosan leadott érvényes szavazatszám öt százalékát megszerzik. Romániában Bukarest az egyedüli olyan szavazókörzet, melyben az ország szavazópolgárainak több mint öt százaléka szavazhat. A tervezetet várhatóan még ezen a héten megvitatják a képviselők.
„Eleinte azt hittem, hogy csak gépelési hiba került be a szenátus szövegébe – jelentette ki a Krónikának Toró T. Tibor képviselő –, de amikor az ennek a pontnak a megváltoztatására vonatkozó, Szilágyi Zsolttal közösen benyújtott indítványunkat a bizottság elutasította, meggyőződtem arról, hogy szándékosan írták így.” Szilágyi Zsolt képviselő szerint azért, hogy a Magyar Polgári Szövetség független jelölteket se állíthasson a választásokon. A korábbi választási törvények szerint függetlenként annyi szavazatot kellett gyűjteni a bejutáshoz, amennyi a pártlistán indulók számára is egy mandátumhoz kellett.
A Pro Democraţia Egyesület is levélben fordult a honatyákhoz, amelyben felhívja figyelmüket a jogszabály bizonyos hiányosságaira.
A szervezet többek között azt kifogásolja, hogy a tervezet eltérő bánásmódban részesíti a parlamenti képviselettel rendelkező, illetve a törvényhozáson kívül rekedt nemzeti kisebbségi szervezeteket. „Semmi sem indokolja azt, hogy az egyes újonnan alakult kisebbségi szervezeteknek 25 ezer támogató aláírására legyen szükségük a választásokon való részvételhez, míg a parlamenti képviselettel rendelkezőknek semmilyen feltételt nem kell teljesíteniük” – írta Cristian Pirvulescu egyesületi elnök, aki egyenlő esélyt szeretne tudni a választásokon valamennyi nemzeti kisebbségi szervezetnek.
Az „elvi” kérdéseken túl a Pro Democratia azt is nehezményezi, hogy az urnák elé járulóknak elég csupán a személyi igazolványukat felmutatniuk, így ha letépik a műanyag lapocskáról a „votat” feliratú matricát, akár többször is szavazhatnak. Az egyesület szerint az volna a méltányos, ha a polgárok a választási kártyájukat is magukkal vinnék a szavazás napján.
Külön gondot jelent a Pro Democratia meglátásában a szavazóurnák kérdése. Kifogásolják ugyanis, hogy az átutazóban lévő személyek, a betegek és a katonák számára külön-külön urnákat állítanak fel; miközben szerintük egyetlen urna elegendő volna, ahová az érintettek levél útján juttatnák el választási opciójukat az európai gyakorlatnak megfelelően. Az egyesület felhívta a figyelmet a különböző csalási lehetőségekre is: a mozgóurnák használatára, a szavazócédulák kicserélésére, olyan személyek bekísérésére a fülkékbe, akik különböző fogyatékosságok miatt képtelenek szavazni.
Cristian Pirvulescu kilátásba helyezte: ha a képviselők nem változtatnak a jogszabályon, egyesületének megfigyelői nem vesznek részt a parlamenti választásokon.
Cseke Péter Tamás, Gazda Árpád
Krónika