2004. szeptember 14. kedd 21:42
Közszféra - 80 ezer mínusz?
Legalább 80 ezer alkalmazottat, vagyis minden tizedik embert elbocsájtják a közszférából, ha megvalósulnak a vasárnap bejelentett költségvetési tervek - derül ki egy szakértői számításból. Mértékadó szakszervezeti tisztségviselők is több tízezer emberről beszélnek, Draskovics Tibor szerint egész egyszerűen a közigazgatás korszerűsítéséről van szó.
Olcsóbb államra van szükség, hogy a magyar gazdaság még gyorsabban tudjon növekedni - jelentette ki Draskovics Tibor, pénzügyminiszter:
"A közigazgatásnak olcsóbban kell működni. Az olcsóbb azt jelenti, hogy kevesebbet költünk rá. Ha kevesebbet költünk akkor el kell döntenünk, hogy ez kevesebb ember, kevesebb computer, kevesebb íróasztal vagy jobban megszervezett munka. Ez a bizonyos 40 milliárd forint egy olyan célelőirányzat, ami nem végleges, mert még gondolkodunk, számolunk. De ha valahol a minisztériumok vezetői úgy döntenek, hogy létszámcsökkentést is végrehajtanak az egyéb kiadáscsökkentés mellett, akkor annak egyszeri költsége ne terhelje az adott intézményt, mert ez befektetés, hogy hosszabb távon költségeket lehessen megtakarítani."
A pénzügymniszter hangsúlyozta: a takarékosság nem érinti az oktatásban és egészségügyben dolgozókat. Csak a közigazgatásnak, vagyis az önkormányzatoknak, a minisztériumoknak és azok háttérintézményeinek kell olcsóbban működni. A szakszervezetek ezzel szemben szeretnék minél hamarabb megismerni a kormány elképzeléseit, mire is gondol akkor, amikor a 40 milliárd forintos fedezetről beszél. A Szakszervezetek Együttműködési Fórumának elnöke hangsúlyozta: a kormánynak mindenekelőtt tisztáznia kell, mit vár el a magyar közigazgatástól. Szabó Endre állítja: lehetnek párhuzamosságok egyes feladatkörökben, ezzel szemben tud olyanról is, ahol létszámhiánnyal küszködnek a hivatalok.
"Ez a fajta fűnyíróelv, amely most már egy évtized óta sújtja a magyar közszférát és ezen belül a közigazgatást is, ez több kárt okozott eddig is, mint hasznot" - tette hozzá Szabó Endre.
Az elnök követeli, hogy ne kerüljenek az emberek az utcára, és a kormányzat dolgozzon ki terveket, hol helyezkedhetnek el az elbocsátott köztisztviselők.
***
A köztisztviselők szerint tarthatatlan, hogy a kormány a közfeladatok felmérése nélkül hoz döntést a létszámleépítésről. A szakmai szervezet sérelmezi azt is, hogy a létszámleépítésből kell kigazdálkodni a bérfejlesztés fedezetét. Úgy vélik: helytelen, hogy először eldöntik, mennyi embert kell leépíteni, és utána határozzák meg, hogy ilyen létszámmal milyen feladatokat kell ellátni.
forrás: hírTV