2004. szeptember 25. szombat 23:12
Mádl, Polt és Holló is mehet
A változások éve lehet 2005 a legmagasabb állami posztokon. Mindezek kiindulópontja az MSZP októberi tisztújító kongresszusa lesz. A 2006-os országgyűlési választások előtt nemcsak az államfő, hanem a legfőbb ügyész és az Alkotmánybíróság elnökének a mandátuma is lejár. Utána új parlament és új kormány lép hivatalba. A Kulcsár-ügy fényében érdekes lesz, melyik parlament választja meg a leendő legfőbb ügyészt.
Holló András elnök mandátuma is lejár egy év múlva. Ha a pártok rövid idôn belül nem tudnak megegyezni az utánpótlásról, az Alkotmánybíróság akár meg is szűnhet.
A Gyurcsány-kormány megalakulása csak a nyitánya a hamarosan elkezdődő lavinaszerű változásoknak a legmagasabb állami tisztségekben, a közjogi méltóságok egész sora cserélődhet ki. Elsőként a Legfelsőbb Bíróság (LB) elnökhelyettese távozik, a köztársasági elnök 2005. január 12-ével már felmentette tisztségéből a jelenlegi elnökhelyettes Rabóczki Edét. Információnk szerint az állásra ketten pályáztak: Kónya István, a büntetőkollégium vezetője és Kaposvári Bertalan tanácselnök. Az államfő az LB elnökének jelöltjét nevezi majd ki.
Lejár az államfő megbízatása is. Mádl Ferenc ötéves hivatali ideje 2005. augusztus 4-én ér véget, előtte egy hónappal az Országgyűlésnek meg kell választania az új köztársasági elnököt. Mivel a jelenlegi Országgyűlés – az új választás kiírása előtt – 2006 tavaszán oszlatja fel önmagát, a következő államelnök megválasztása a mostani honatyákra vár. Ha kétharmaddal nem sikerül két menetben megválasztani az államfőt, a harmadik fordulóban már az egyszerű többség is elég.
Az államelnök személyéről egyelőre nem érdemes találgatásokba bocsátkozni, hiszen a végeredmény nagyban függ az MSZP-n belüli erőviszonyok alakulásától, ebben pedig meghatározó lesz a jövő hónapban megrendezendő tisztújító kongresszus. Ha mégis nevet kellene említenünk, Glatz Ferenc akadémikusén kívül egyelőre aligha érdemes másokét fölvetni. Sok az aspiráns, köztük vezető szocialista politikusok. A köztársasági elnöki poszt betöltésekor azonban nyilvánvalóan leteszi majd voksát az SZDSZ is.
Az egyik legvitatottabb közjogi tisztségviselő, Polt Péter hatéves szolgálati ideje 2006. május 16-án jár le. Kérdés, hogy a mostani vagy az új parlament dönthet-e az utódjáról. Ez elvben attól függ, hogy 2006 áprilisára vagy májusára írja-e ki a következő parlamenti választást az új köztársasági elnök. Az alkotmány szerint e két időpont közül választhat. Figyelembe kell venni azt is, hogy az új Országgyűlés a megválasztását követő egy hónapon belül ül össze. Tehát júniusra is áttolódhat a legfőbb ügyész választása. A vádhatóság élére azonban a dolgok mai állása szerint a mostani Országgyűlés állít új vezetőt, mégpedig egyszerű többséggel. Többek szerint a szocialisták által támogatott Zanathy János, az OIT hivatalának mostani vezetője foglalhatná el a tisztséget. Az önjelöltek közül többek esélyeit csökkenti, hogy az állás betöltéséhez a jogi diplomán kívül jogi szakvizsga is kell. Ezt pedig a prominens jogászok közül sem mindenki szerezte meg.
Az Alkotmánybíróság (AB) elnöke, Holló András 2005 novemberéig tölti be hivatalát. Ekkor – kilenc év után – valószínűleg megszűnik bírói státusa is, hacsak az 1999-ben már benyújtott új alkotmánybírósági törvényt el nem fogadja mégis a parlament. Ebben szó van arról, hogy a kilencéves szolgálati időt tizenkettőre emelnék fel. Az AB elnökét egyébként a bírák választják maguk közül.
De a bírák száma is egyre fogy. A tizenegy helyett jelenleg csak kilenc taggal működik a testület, s az év végén lejár Strausz János megbízatása is. Az alkudozás hosszabb ideje zajlik a három bírói állásról a pártfrakciók között. Halmai Gábor és Pokol Béla személyéről állítólag létrejöhet a konszenzus. Esélyes még Paczolay Péter.
Ha egyiküket sem választaná meg kétharmaddal az Országgyűlés, beteljesülhet Pokol Béla professzor ironikus jóslata: az Alkotmánybíróság magától megszűnik. Jövő ilyenkorra Holló András távozásával ugyanis hétre csökkenne a bírák száma. A működőképességhez pedig nyolc bíró kell.
Kulcsár Anna
MH online