2004. augusztus 12. csütörtök 23:55
Az új Európai Bizottság
A jelenlegi helyzethez képest José Manuel Barroso a következő változtatásokat vezette be:
- Az elnök személyesen irányítja a külkapcsolatokkal foglalkozó biztosi csoportot és a lisszaboni stratégiával foglalkozó biztosi csoportot.
- Új hivatal jön létre az intézményi kapcsolatokért és a kommunikációs stratégiáért felelős alelnöki tisztség létrehozásával.
- Az egyik alelnök biztosítja a versenyképességi tanácson belül a bizottsági álláspont következetes képviseletét.
- Minden eddiginél magasabb a biztosok között a nők aránya.
- Több jelenlegi tárca felosztásra került, így külön tárca lett a közlekedés és az energiaügy; a mezőgazdaság és a halászat; a belső piac és adóügy. Ez érthető, hiszen 25 biztosnak kellett valamilyen feladatot találni.
- A szakpolitikai kérdések előkészítésére az eddiginél nagyobb mértékben alkalmaz munkacsoportokat.
- A biztosi hivatalok egy épületben (Berlaymont) kerülnek elhelyezésre.
- A pénzügyi ellenőrzést elválasztja a költségvetési ügyektől, és alelnököt nevez ki a hatékony igazgatás irányítására.
Az új Bizottság, amennyiben az Európai Parlament szavazatával jóváhagyja, november 1-jén lép hivatalba. Az Európai Parlament az egyes biztosokról külön-külön nem, csak a teljes testületről szavazhat. Ám a jelölteket külön-külön meghallgatják a szakbizottságok. Mostantól Kovácsnak erre kellene készülnie. Vajon lemond-e a miniszteri posztról, hogy többet tanulhasson?
Az Európai Alkotmányt létrehozó szerződés szerint az Alkotmány megerősítését követően a külügyekért felelős EU-miniszter alelnöki tisztséggel kerül a Bizottságba.
A szerződés a szakpolitikai feladatok kiosztásának és újraelosztásának jogkörével ruházza fel a Bizottság elnökét. A 217. cikk jelenlegi szövege szerint:
1. A Bizottság elnökének politikai irányítása alatt működik; az elnök határozza meg a Bizottság belső szervezetét annak biztosítása érdekében, hogy az koherens módon, hatékonyan és a kollegialitás szellemében tevékenykedjen.
2. A Bizottságra háruló feladatok csoportosításáról és a Bizottság tagjai közötti elosztásáról az elnök dönt. Az elnök e feladatok elosztását a Bizottság hivatali ideje alatt megváltoztathatja. A Bizottság tagjai az elnök által számukra megállapított feladatokat az elnök irányításával látják el.
3. A bizottsági testület jóváhagyásának elnyerését követően az elnök a Bizottság tagjai közül alelnököket nevez ki.
4. A Bizottság tagja köteles benyújtani lemondását, ha a testület jóváhagyását követően az elnök őt erre felhívja.