2004. november 19. péntek 23:08
Tragédia négy tételben
- A gyengébb forint és az alacsonyabb kamatok mellett érvelt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök csütörtökön egy televíziós műsorban. "A kamatoknak nem azért kellett csökkennie, mert a Monetáris Tanács tagjainak száma bővül, hanem azért kell, mert beledöglünk ebbe az erős forintba"- mondta. Aki ma Magyarországon erős forintot tart fenn, az azt mondja, hogy zárjunk be vállalatokat, csökkentsük a munkahelyek számát, tegyük lehetetlenné, hogy fejlődjön a magyar gazdaság, ezért kell kamatot csökkenteni, és ezért kell ennél egy érdemben gyengébb forint" - mondta a kormányfő a TV2 reggeli műsorában.
- Nem egyértelműen jó vagy rossz a magyar gazdaságnak az erős forint - mondták el a hír Tv kérdésére gazdasági elemzők. Gyurcsány Ferenc riogató megjegyzései azonban túlzóak - tették hozzá egyöntetűen a szakemberek. Vojnits Tamás úgy látja: a nagyvállalatok esetében az árfolyam-hatások semlegesítik egymást. Akik viszont devizahiteleket vettek föl, azoknak egyértelműen rosszabb lenne a gyengébb forint.
- Jelentősen erősödött és történelmi csúcson van a szlovák korona. A pozsonyi kormány nem lát okot az aggodalomra, s esetleges beavatkozásra csak akkor kerül sor, ha valamilyen spekulációs támadás indulna a korona ellen. A szlovák kormány szerint ugyanis semmiképp sem árt a szlovák gazdaságnak az erős korona.
- Ludwig Erhardt, a német gazdasági csoda atyja alkotmányba szerette volna foglalni, hogy a német népnek joga van az értékálló márkához. Ez nem jog kérdés, vetették fel neki. Válasza fontos üzenet hazai milliárdos izgága ficsúrjainknak is: ha lenne egyszer egy olyan balga német kormány, amely a márka értékvesztésével akarná javítani a gazdaságot, ne tehesse meg.
Miért tragédia? Mert Magyarország odáig süllyedt, hogy miniszterelnöke képtelen az orrán túl látni. Államférfiak kellenek az ország élére, nem a kívánalmak célszerű bajnokai.
MHL összeállítás