2005. január 10. hétfő 16:31
2005 az élet és a család védelmének éve lesz
II. János Pál pápa négy kihívásról beszélt diplomaták előtt
Az élet - s különösen a magzat - védelmét, kenyeret, békét és szabadságot kívánt a világnak a pápa, hétfői diplomácia köszöntőjében, emlékeztetve egyúttal az óév természeti katasztrófáira és terrorista merényéleteire is.
II. János Pál pápa a Szentszéknél akkreditált diplomáciai missziók vezetőit fogadva, hagyományos újévi audienciáján újólag szolidaritásra hívott fel a délkelet-ázsiai szökőár sújtotta népekkel, s kitért az óév más súlyos természeti csapásaira és tragédiáira, beleérve a véres terrorista merényleteket is. A terrorizmus kapcsán külön említette Irakot, a tavaly márciusi madridi robbantásokat és az észak-oszétiai Beszlan iskolája ellen elkövetett terrortámadást, illetve az afrikai Darfurnál, továbbá a nagy Tavaknál bekövetkezett emberi tragédiákat.
A pápa csak a bevezető üdvözletet olvasta fel maga, a terjedelmes szöveget az államtitkárság egyik munkatársa ismertette a 174 ország misszióit képviselő nagykövetek előtt.
A katolikus egyházfő annak a reményének adott hangot, hogy 2005 az élet - különösen a magzat - és a család védelmének éve lesz, kenyérhez juthat majd a Föld mind több lakója; a korábbiaknál békésebb év lesz, és érvényesülnek a szabadságjogok, mindenekelőtt a lelkiismereti szabadság jogai.
II. János Pál kitért a közel-keleti helyzetre, a Szentföld népeinek szenvedésére, a háború kegyetlenségére, s annak a véleményének adott hangot: politikai nyitás lehetséges a párbeszéd, a tárgyalásos megoldás irányában. Szavai szerint vannak kedvező jelek, amelyek a béke megteremtésének lehetőségére utalnak.
Az egyházfő megítélése szerint Afrikában is egyre nagyobb a közös akarat a megoldások keresésére és a konfliktusok megelőzésére, köszönhetően a nemzetközi szervezetek erőfeszítéseinek is.
Méltatta ezzel összefüggésben az egyesült Európát, amely bizonyos szempontból privilegizált helyzetben van, hiszen a kontinens népei által tett közös erőfeszítéseknek hála sikerül megelőzni a konfliktusokat. Utalt ugyanakkor arra, hogy a béke megőrzése érdekében folyamatos erőfeszítésekre van szükség mindenhol a világon.
A négy kihívás - élet, kenyér, béke és szabadság -kapcsán a pápa a katolikus egyház eddig is képviselt nézeteit foglalta össze a magzat védelmében, elutasítva az abortuszt, a klónozást és a mesterséges megtermékenyítés gyakorlatát. Az élelmiszer-ellátás gondjaira utalva elsősorban az éhező gyermekek megsegítését nevezte fontosnak, felemelte szavát a háborúk és fegyveres konfliktusok ártatlan áldozatainak védelme érdekében. Az emberi szabadságjogok kapcsán pedig a lelkiismereti szabadság, a szabad vallásgyakorlás jogának szavatolását szorgalmazta, emlékeztetve arra, hogy a világ számos országában nem, illetve csak korlátozottan érvényesül ez az alapvető emberi jog.
.