2005. február 08. kedd 00:22
Két rendtartás Közép-Európában
Magyarországi módi
A 30. adással 2005. február 3-án - folyamatos cenzúrázás, műsoromba való beavatkozás után megszűnt a Magyarok Világa. dr. Bródy Péter, elnök-ügyvezető igazgató úr elérte célját, teljesítette pártjai megbízatását.
Fasiszta - félfasiszta jelzővel illette Kerényi Imrét és Koltay Gergelyt, akiket a "fennálló társadalmi rend veszélyeztetése" (rákosista-kádári idők!) lehetősége miatt kitiltotta a stúdió épületéből.
Ez persze csak ürügy volt.
Engem kikiáltott a legnagyobb fasisztának, mert nem szúrtam le a stúdióban, nem rugdostam ki egyik kedves vendégemet, akihez legalább 30 éve szoros kapcsolat-barátság fűz. Azt üvöltötte: ha én a házban vagyok, amikor kilép a folyosóra, azonnal szíven szúrom.
Feladata az volt: mint az utolsó nemzeti értékeket képviselő műsorvezető-szerkesztőt, takarítson el onnan.
Megtette.
Megtehette!
Természetesen mindenki néma a jobboldalon, egykori vendégeim zöme is.
M.Szabó Imre
Romániai módi
Isten házából is száműznék Wass Albertet
Egy héttel a váratlan és bejelentetlen látogatás után sem tud senki semmi érdembelit közölni Petru Iuliu Beldeanu rendőrtisztnek és kollégáinak a holtmarosi református templomban, majd a parókia épületében folytatott akciójáról. A Maros megyei rendőrség szóvivőjének, Livia Popának három napja nem sikerül elérnie a szervezett bűnözési osztályon dolgozó kollégáját; a Beldeanut Holtmarosra elkísérő háromfős csapat tagjai pedig azzal mentegetőznek, hogy nekik semmi közük nem volt Bartha József református lelkész zaklatásához.
Bilinccsel fenyegetett pap
Petru Iuliu Beldeanu másik két rendőr, Lucian Bratan és Liviu Suciu, valamint a megyei művelődési felügyelőség igazgatója, Nicolae Baciut társaságában január 26-án látogatott Holtmarosra, és Wass Albert templomba menekített szobra felől érdeklődött. „A férjem éppen családlátogatáson volt, amikor a négy férfi beállított hozzánk. Annyit mondtak, hogy a templomba akarnak bejutni, de mivel nem árulták el, miért, ráadásul románul beszéltek, azt hittem, eltévesztették a házszámot, és igazából a szomszédban lévő ortodox templomba szeretnének látogatni. Miután elmagyaráztam, merre lakik a román harangozó, távoztak” – kezd a történetbe a lelkész felesége, Bartha Józsefné.
Mivel hamarosan kiderült, hogy a felek félreértették egymást, az ortodox egyház harangozója elkalauzolta a vendégeket a református templom harangozójához. Csatlós Ferenc azonban a pap vagy a kurátor beleegyezése nélkül nem nyitotta ki a templomot.
Az időközben helyszínre érkező lelkipásztor betessékelte a látogatókat a templomba, ahol egyikük kérdezés nélkül filmezni kezdett.
„Előbb azt hittem, hogy a Trianon film vetítése miatt jöttek ki, ugyanis azelőtt egy héttel mutattuk be híveinknek a Koltay Gábortól ajándékba kapott videokazettát. Hamarosan kiderült azonban, hogy őket Wass Albert érdekli. Azt is tudták, hogy január 8-án felszólaltam az író bonyhádi szoboravatóján” – idézi fel az eseményeket Bartha. A lelkész szerint a templomban kezdődő és a parókián folytatódó másfél órás vitán a rendőrök többször is rákérdeztek: még mindig azt hiszi, hogy Wass Albert nem háborús bűnös? „Felszólítottak, hogy távolítsam el a szobrot, de azt mondtam, hogy a templomban az Isten után én vagyok az úr, jogomban áll belátásom szerint dönteni. Tudtukra adtam, hogy eszem ágában sincs a szobrot eltüntetni, erre Beldeanu megbilincseléssel fenyegetett” – állítja a lelkész, aki elmondta, hogy a rendőrök a talapzatra helyezett fenyőcsemetébe is belekötöttek.
A látogatásról a rendőrök egy fejléc nélküli papírra, kézzel írott, le nem pecsételt jegyzőkönyvet készítettek. Ebben megállapították, hogy Wass Albert mellszobra a templomban áll közszemlén, a talapzaton pedig a mai napig is ott olvasható az író neve. A rendőrök szerint mindez szöges ellentétben áll a 2002/31-es sürgőségi kormányrendelet előírásaival.
Rendőrök „szökésben”
A Krónika többszöri próbálkozás után sem tudott kapcsolatba lépni Petru Iuliu Beldeanuval és Lucian Bratannal. A harmadik rendőr, Liviu Suciu nem kívánta kommentálni a Holtmaroson történteket. „Én csupán gépkocsi-vezetői minőségben voltam jelen” – mondta. Nicolae Baciut is mentegetőzve magyarázta jelenlétét a rendőrség csapatában: „Mivel nem ismerték a helyet, engem kértek fel, kalauzoljam el őket Holtmarosra, a református egyházhoz. Különben egyáltalán semmi közöm a rendőrségi akcióhoz.”
Az előjelek ellenére a vásárhelyi rendőrök nem keresték fel Pakó Benedek szászrégeni plébánost. Két évvel ezelőtt a hatóságok azért zaklatták a római katolikus papot, mert a templom kertjében létesített pantheonban ő is emeltetett egy Wass-szobrot. A művelődésügyi minisztérium utasítására Jorga Ferenc alkotását előbb letakarták, később viszont kénytelenek voltak eltávolítani a szobrot a kertből, és az egyház egyik termébe költöztetni. „Hozzám hiába is jönnek, én nem állok szóba velük. Ha valamit akarnak, küldöm őket Frunda Györgyhöz” – állítja határozottan a szászrégeni lelkipásztor.
A marosvásárhelyi rendőrök a nagysármási ortodox paphoz sem látogattak el, aki lakása tornácára állította ki a szintén háborús bűnösnek nyilvánított Ion Antonescu szobrát.
Szucher Ervin, Krónikahttp://erdely.ma/hirek.php?id=8686
Csak tudnám, miért érezzük úgy magunkat, mintha visszafelé járna az idő kereke?
Surján
.