2005. március 02. szerda 21:53
Nem támogatja a fideszes adócsökkentést a költségvetési bizottság
Az Országgyűlés Költségvetési és Pénzügyi Bizottsága tárgysorozatba vette, de általános vitára alkalmatlannak ítélte a fideszes honatyák által benyújtott, az adócsökkentésről szóló javaslatot.
A testület ülésén Tállai András (Fidesz), a javaslatcsomag egyik előterjesztője sajnálatosnak nevezte, hogy miközben a kormány adócsökkentési javaslatainak irányával egybeesik az általuk beadott törvénymódosítási csomag, "a politika irányítja a kezeket". "A munkahelyek, a családok és a nyugdíjasok biztonságát megteremtő egyes törvénymódosításokról" szóló javaslat, melyet előterjesztőként Varga Mihály, Tállai András, Bernáth Ildikó és Pokorni Zoltán fideszes honatyák nyújtottak be, alapvető vonásait Tállai András ismertette a testület előtt.
Megítélése szerint az utóbbi időben romlott az ország teljesítőképessége, az emberek élete rosszabbodott, a makrogazdasági számok alapján az ország helyzete rosszabb lett, és három év alatt mintegy 3.500 milliárd forinttal nőtt az államadósság. A fideszes képviselők ezért úgy gondolták, nagymértékben javítani kell az ország versenyképességén, mivel nemzetközi téren az ország hitelét vesztette.
Tállai András elmondta: a javaslatcsomag nagyrészt adócsökkentéseket indítványoz, melynek részeként például a társasági nyereségadót a 100 millió forint éves árbevételt meg nem haladó cégeknél a mostani 16 százalékról 8 százalékra javasolja levinni, kifejezetten csökkenteni kívánja az általános forgalmi adót, annak felső kulcsát a jelenlegi 25 százalékról 19 százalékra akarja leszállítani, míg a kedvezményes alsó kulcs 10 százalék lenne, és a tb-járuléknál is 5 százalékpontos csökkentést javasol az indítványcsomag.
Varga Mihály (Fidesz), a bizottság elnöke azt mondta, hogy "a csatlakozó országok közül az élenjáró államból sereghajtóvá vált Magyarország", mivel a legtöbb területen elvesztette versenyképességét. A politikus nemzetközi példákkal igyekezett bemutatni a parlamenti testületnek, hogy Magyarország az unióba tavaly belépett új államok közül mind az adómértékeket, mind a munkabérekre rakódó közterheket tekintve az első helyen áll, ez azonban negatív megítélését erősíti a versenyképesség terén. Különösen a környező csatlakozó államok, elsősorban Szlovákia előzte meg tőkevonzó képességben Magyarországot.
Ezzel szemben Kékesi Tibor (MSZP), a bizottság alelnöke úgy vélte: ha olyan makrogazdasági számokat nézünk, mint például a gazdasági növekedés üteme, vagy az export bővülése, illetve az ipari termelés növekedése, Magyarország továbbra is élen jár a régióban, és az is igaz, hogy a forint már hosszú idő óta igen erős, stabil nemzeti valuta.
Szabó Lajos (MSZP), a költségvetési bizottság alelnöke úgy fogalmazott: pártja ugyan egyetért a legnagyobb ellenzéki párt egyes adócsökkentési elképzeléseinek irányával, azonban a kormány mellett működő adóreform bizottság éppen azért jött létre, hogy ebben az irányban tegyen indítványokat a kormány elé, így meg kellene várni a bizottság által kidolgozott javaslatokat.
A bizottság az ülésen általános vitára alkalmasnak találta azt a szocialista képviselők által benyújtott indítványt, amely a munkába járáshoz kapcsolódó költségtérítés összegét a háromszorosára kívánja felemelni. Eszerint, ha a dolgozó tömegközlekedési eszközzel nem tudja megoldani a munkába járást, saját személygépkocsi használata esetén a javaslat szerint a mostani 3 forint/kilométer helyett 9 forint/kilométer lenne az adómentesen elszámolható költségtérítés.MTI