2005. február 04. péntek 23:29
Gyurcsányiáda feketékről és szürkékről, biztonságról és balosokról
Gyurcsány megmondta a tutit. Rájött, hogy a magyar GDP 30 százaléka szürke- és feketegazdaságból jön. Az ebből származó adó- és járulékkiesést mintegy 3.000 milliárd forintra becsülte Gyurcsány (Gedeon) a Nemzetközi Vállalatok Magyarországi Társasága pénteki (február 4.) rendezvényén.
A kieső 3.000 milliárd forint elegendő lenne arra, hogy teljesen megszűnjön az országban a helyi iparűzési adó, hogy a tb-terhek legalább 10 százalékponttal csökkenjenek, elegendő lenne arra, hogy az áfa felső kulcsa 20 százalék alá csökkenjen és még mindig maradna pénz a szociális és egészségügyi ellátórendszer átalakítására - vélekedett.
Igen ám, de ha annyival csökkentjük a közterheket, amennyit elvesztünk a feketézőkön, akkor még nem üzlet kifehéríteni a gazdaságot, hiszen a fekete világban nincs bürokrácia. Ráadásul a képlet bonyolult, mert a 3000 milliárdot a jelenlegi terhek alapján becsülték meg, csökkenteni meg mindenkinek kell, nemcsak a feketéknek.
De nem fanyalgunk, az irány jó, várjuk a tetteket.
A miniszterelnöknek látszó személy pontosabban a miniszterelnököt játszó személy egyébként tanulékonynak mutatkozott. Február harmadikán meghallotta Orbán Viktortól, hogy az embereknek biztonságra van szüksége, sőt be is vette ezt a II. Nemzeti Fejlesztési (ötéves) Tervbe. Másnap viszont már szembe állította a biztonságot a versenyképességgel, amelyet szerinte minden oldalról erősíteni kellene, de az a fránya nép a politikusoktól nem ezt, hanem a biztonságot kéri számon.
Magam nem így látom. A biztonság elemi igény és jogos igény. Hiánya részben attól függ, hogy nem vagyunk eléggé versenyképesek. Ha az olcsó munkaerőre alapozott termelést kiviszik az országból, az azért van, mert a munkaerő olcsósága mellett nem tudtunk más vonzást felmutatni ezeknek a cégeknek. Ha a magasabb képességeket kívánó termelés nem elegendő mértékben jön be az országba, akkor valami szintén a versenyképességből hiányzik. Például az elfogadható adószint, aminek a megváltoztatáshoz a miniszterelnök döntése elengedhetetlen.
Meglepő volt, amit Gyurcsányi a pártokról mondott. Itt Dávid Ibolyát utánozta. "Ma Magyarországon a napnál is világosabb, hogy két baloldali tömörülés vívja a harcát."
A baj nem ez, hanem az, hogy ahelyett, hogy az MSZP-ről bebizonyította volna, hogy baloldali - lehetetlenre nem vállalkozik - a Fideszt ócsárolta. nemzetközi hallgatóság előtt ez nem helyes, nem azért mert árt a Szövetségnek, hanem mert visszatetszést kelt. Okos ember egyébként magasztalja ellenfelét, nem szapulja: ettől látszik erősebbnek. Szerinte a hagyományos baloldali program Magyarországnak nem a jövőjét szolgálja, éppen ellenkezőleg. Ezzel teljes mértékben egyetértek. A jövőt a polgári gondolat testesíti meg - ezt viszont már nem a miniszterelnök állította, hanem e sorok írója:
.Surján László