2005. március 12. szombat 20:38
Dokumentum
MAGYAR ORSZÁGGYŰLÉS Mezőgazdasági bizottsága
Az Országgyűlés Mezőgazdasági bizottságának
1./2005. (március 9.) tájékoztatója
a génkonstrukciót hordozó kukoricafajták és hibridek vetőmagjának Magyarország területén történő előállításáról, felhasználásáról, forgalmazásáról illetve Magyarország területére történő behozatalárólAz Országgyűlés Mezőgazdasági bizottsága 2005. március 9-i ülésén meghallgatta a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium képviselőjének beszámolóját a génkonstrukciót hordozó kukoricafajták és hibridek vetőmagjának Magyarország területén történő előállításáról, felhasználásáról forgalmazásáról illetve Magyarország területére történő behozataláról. A Bizottság az alábbi egyhangú állásfoglalást hozta:
A géntechnológiával módosított szervezetek kérdése az utóbbi időben Magyarországon is jelentőssé vált.
Az Európai Bizottság 2004. szeptember 8-án jóváhagyta a MON 810 kukoricavonalból származó 17 kukorica fajta felvételét az Európai Unió Közös fajtakatalógusába. Ennek következményeként a fenti kukorica fajták vetőmagja az Európai Unió területén szabadon forgalmazható.
A génmódosított kukorica és egyéb fajták termeszthetőségének tekintetében az Európai Unió tagállamai megosztottak.
Magyarország GMO mentes státusza nagy gazdasági előnyt jelent a GMO-t tartalmazó termékeket elutasító piacokon. Magyarország számára nehezen felbecsülhető következményekkel járhat ha a fenti termékek megfelelő szabályozás nélkül kerülnének köztermesztésbe.
Fentiek figyelembevételével a 2001/18/EK irányelv értelmében hivatkozva a 23. cikkelyre Magyarország élt a védzáradék, (átmeneti forgalmazási korlátozás) bevezetésével. Ennek alapján fenntartható a fenti termékek forgalomba hozatalának, termesztésének, feldolgozásának tilalma addig, amíg a Bizottság felülvizsgálat útján nem hoz határozatot arra vonatkozóan, hogy Magyarország a védzáradéki eljárást megszüntesse.
A Mezőgazdasági bizottság támogatja a védzáradék fenntartását, mert ma ez az egyetlen jogi garancia, mely az ország GMO mentességét biztosíthatja a részletes szabályozás kidolgozásáig.
Ezzel összefüggésben kérjük, hogy az FVM a jogszabályi háttér megváltoztatásának szándéka előtt tájékoztassa a Bizottságot annak érdekében, hogy véleményével, javaslataival támogatni tudja a további szükséges intézkedések meghozatalát.
A Mezőgazdasági bizottság szükségesnek tartja, hogy átmeneti jelleggel szigorított mintavételi ellenőrzés történjen a román határon át érkező vetőmag és növényi szaporítóanyag tekintetében. Ennek kapcsán a 111/2003. együttes rendelet alapján át kell tekinteni, hogy az OMMI szaklaboratóriuma milyen forrásokból végezheti el az így adódó többletfeladatokat.
Budapest, 2005. március 9.
Dr. Magda Sándor
elnök