2005. február 13. vasárnap 21:20
Kelet- és közép-európai bíborosok és püspöki konferencia elnökök találkozója Budapesten
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia meghívására az Európai Unióba most belépett, illetve az unióba készülő kilenc közép- és kelet-európai ország helyi Katolikus Egyházának vezetői találkoznak Budapesten február 12-14. között. A találkozó mottója: „Keresztény emberkép a mai Európában”.
A konferencia céljairól és témájáról Erdő Péter bíboros a Magyar Kurír szerkesztőségének elmondta:
„A püspökszenteléssel a püspök egy testület tagja lesz; küldetése egyházmegyéjén túlra is szól. Ennek a missziónak a gyakorlására különböző intézményes formák léteznek az egyházban: a püspöki konferenciák, a római kúria bizonyos hatóságai, vagy maga az egyetemes zsinat. Ugyanakkor sok egyéb alkalom segít ennek a kollegiális érzésnek a kifejezésében, és abban, hogy egymást támogatva teljesítsük a szolgálatunkat.
Közép-Európa egyházai új helyzetben vannak. Az Európai Unió új vagy leendő tagállamai újfajta lelkipásztori kihívással találkoznak. Nem elsősorban gazdasági vagy politikai változásokról van szó – hanem az emberről, aki más, mint 20 évvel ezelőtt. Erről kell közösen gondolkodnunk, megosztani egymással a tapasztalatainkat, és az új lelkipásztori kezdeményezésekhez fűzött reményeinket.”
Arra a kérdésre, hogy mennyiben különböző, illetve hasonló az Európa nyugati és keleti felén élő népek és ezen belül a keresztények helyzete, a bíboros prímás így fogalmazott:
„A Nyugat-Európa és Közép-Kelet-Európa közötti különbség a társadalmi realitásban van. Térségünkben hasonló jellegű, de sokkal nyíltabban jelentkező problémákkal kell szembesülni.
Itt másképpen kell értékelni a lélektani folyamatokat és az ennek következtében jelentkező magatartás-változásokat. De említhetném a migráció különböző jelenségeit is. Egészen más ez a kérdés egy olyan országban, ahol tömegesen kell bevándorlókkal számolni, és ott, ahonnan az emberek kivándorolnak. A nemzeti-etnikai azonosság problémaköre szintén közelről érinti az embert. Ez is más egy olyan térségben, ahol ez hosszú évtizedeken át nem lehetett téma. Bizonyos folyamatok pedig sokkal váratlanabb formában törhetnek felszínre. De ezek inkább a társadalmi realitásban rejlő különbségek. Ami összeköt bennünket a nyugati katolikusokkal, az éppen a keresztény meggyőződésünk.
Az Európa-szerte tapasztalható keresztényellenes megnyilvánulásokról szólva a főpásztor elmondta: „Egy kommunista múlt után ennek egyértelműen más helyi értéke van itt, mint egy zavartalanabb fejlődési utat leírt társadalomban. A jelenségek sem egyformák, hiszen goromba keresztényellenes megnyilvánulások a nyugat-európai világban nem jellemzőek. A mi térségünkben a gyors változások során kitűnt, hogy a társadalom erkölcsi kohéziója igen gyenge. Márpedig ha a társadalom értéktudatában vákuum keletkezik, akkor az a mindennapi együttélés számára is veszélyeket hordoz magában. Azt hiszem, ennek a tágabb értelemben vett régiónak közvetlen formában kellett szembenéznie ezekkel a veszélyekkel, éppen ezért ilyen téren a nyugati testvérekkel való tapasztalatcserében mi is tudunk nyújtani valamit.”
MK