2005. február 15. kedd 02:12
Véget ért a kelet- és közép-európai bíborosok és püspöki konferencia elnökök találkozója
Február 14-én hétfőn sajtótájékoztatót tartottak az MKPK Székházában az elmúlt hétvégén rendezett találkozóról, amelyen kilenc, az Európai Unióba nemrég belépett, illetve a jövőben csatlakozni szándékozó ország egyházi vezetői vettek részt. A kilenc ország össznépessége 100 millió főre tehető, a katolikusok aránya mintegy 56 %. A tájékoztatón a szerb Stanislav Hočevar, belgrádi, a litván Audrys Juozas Bačkis bíboros, vilnius-i, a román Ioan Robu, bukaresti érsek, és Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek szólt a konferencia témájáról, és jelentőségéről.
Erdő Péter bíboros kiemelte: a tanácskozás központi témája az ember volt, az ember helyzete ebben a régióban, illetve Európában. A régió egyházainak gondjai közül szó esett többek között jogi kérdésekről, az új lelkipásztori kihívásokról, feladatokról. A közép-kelet-európai országoknak vannak közös vonásai, amelyek egyben meg is különböztetik ezt a régiót Nyugat-Európától. Nem kell magyaráznunk a történelmünket, hiszen ismerjük egymást – fogalmazott Magyarország prímása. Nemcsak múltunk, hanem a jelenünk problémái is részben közösek, vagy hasonlóak, és ezért sokat tudunk egymásnak segíteni – tette hozzá a főpásztor.
Audrys Juozas Bačkis litván bíboros hangsúlyozta: a kommunizmus idején ezekben az országokban az ember sérült lelkiismeretében, Istennel való kapcsolatában, közösségi viszonyaiban. Közös, de sajátos problémáink is vannak. Az egyház nem csupán demokráciát, hanem igazi szolidaritást kíván megvalósítani. Csatlakozni szeretnénk Európához, de nem fogadjuk el válogatás nélkül annak eszméit, így a laicizmust sem: mi nem hiszünk abban, hogy az embert „semlegesnek”, „nem vallásosnak” lehet csak tekinteni. Az egyház a teljes embert szemléli, jogaival együtt, és közösségi szerepében. Mi, akik szenvedtünk a hitünkért, közösségeinkért, tudunk valamit vinni Európába – fogalmazott a litván főpásztor.
Ioan Robu, bukaresti érsek hangsúlyozta: a közjó a civil társadalom és az egyház közös célja, az e cél érdekében végzett együttműködés formát kell megtalálniuk a térség egyházainak és társadalmának.
Stanislav Hočevar, belgrádi érsek kiemelte: a találkozó fontos témája volt az ember antropológiai helyzete Európában. Az érsek aláhúzta: a keresztény értékrend nagyban hozzájárult földrészünk építéséhez. Ez az értékrenddel ma is új alapot ad Európának.
Arra a kérdésre, hogy mennyi időbe telhet a múlt okozta sebek begyógyulása, és ezért mit tehet az egyház, a főpásztorok elmondták: az egyház az embert, a lelkiismeretet szeretné nevelni és alakítani. Ezért tartja nagyon fontosnak a nevelés kérdését és a család szerepét. Hozzátette: a család maga is gondozásra segítségre szorul.
A közjó érdekében végzett munkát, ennek a munkának az összehangolását illetően a főpásztorok kiemelték: az egyházaknak különböző jogi helyzetük van az egyes országokban, vannak országok, ahol nem is tudják értelmezni az egyház sajátos közösségét, és „meg akarják vásárolni” az egyház „szolgáltatásait”. A cél az egyház vallási közösségként való elismerése és tevékenységének értékelése.
Az egyházat érő támadásokról szólva elmondták: a régió volt kommunista országaiban ez szinte általános jelenség, a konferencián erről is szó esett.
A felvetésre, hogy terveznek-e módosító javaslatot benyújtani az uniónak a Preambulum ügyében, hangsúlyozták: a politika választási ciklusokban, az egyház pedig távlatokban gondolkodik. Megjegyzésüket európai szinten egyébként már megtették. A keresztények nem mondtak le az általuk képviselt értékrendről, függetlenül attól, hogy mi szerepel végül is az EU Alkotmány Preambulumában.
Ioan Robu, bukaresti érsek kérdésre válaszolva érintette a csángó közösség anyanyelv használatának kérdését is. Mint mondta erre a nehéz kérdésre még keresik a választ.
Elhangzott: ebben a körben ez a szinte történelmi találkozó volt az első, de tervezik a további együttműködést.MK