2005. április 05. kedd 23:17

 

Jótékonyság

  Gyűjtés a csángóföldi középiskola számára

Mint ismeretes, a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége karöltve a Dévai Szent Ferenc Alapítvánnyal iskolaépítésbe kezdett. Föl akarják építeni Rekecsinben a Csángóföldi Magyar Középiskolát, 1-12 osztállyal, kollégiummal, étkezdével, tanári lakásokkal. Kész csángó-campus. Ha nem a két kezdeményező mondaná, Böjte Csaba atya és Hegyeli Attila oktatási programfelelős, nem is hinnénk. A tervekről ők maguk beszélnek a Marosvásárhelyi Rádió Jelenlét című félórás közéleti műsorában.

 

Böjte atya mondja az adásban:

 

„Hogy az iskola minden egyes osztálytermének, hálójának arca legyen, arra szeretném felszólítani a kárpátmedencei és a tengerentúli magyarságot, hogy minden egyes közösség, amelyik magában életerőt érez, vállaljon föl egy-egy osztálytermet, egy-egy hálót. És akkor nemcsak az lenne kiírva az osztály fölé, hogy IX.B, hanem az is ki lenne írva, hogy mondjuk a marosvásárhelyi magyarok támogatásából épült, és ott lenne a város címere, és akkor az a moldvai osztály tudná, egész évben látná, hogy 'né, vásárhelyi testvéreink jóvoltából tanulhatunk itt, ebben az osztályban'..."

 

Marosvásárhelyi Rádió

 

 Téglajegy egy csángómagyar középiskoláért

 

Az EMKE Maros megyei szervezete lehetőséget biztosít a kispénzű, de segíteni akaró magyarok számára is az adakozásra, ezért téglajegy- árusítással egybekötött csángó műsort szervez 2005. április 9-én 18 órától a Kultúrpalota kistermében. Barabás László néprajzkutató a moldvai csáőôl, jövőjéről értekezik, fellép Nyisztor Ilona népdalénekesnő.

Az est fénypontjának hét pusztinai csángómagyar gyermek szereplése ígérkezik, akik moldvai csángó népmeséket, népdalokat és szentes énekeket mutatnak be.

A kedves vendégek, testvéreink vendéglátásán már több marosvásárhelyi család, intézmény szorgoskodik, de az bizonyítaná igazán irántuk való tiszteletünket, segítőkészségünket, ha városunk lakossága minél több téglajegyet vásárolna az előadás után. Ez a téglajegy egy olyan CD, amely nem hiányozhat a nemzete sorsáért aggódó magyar ember lakásából: fényképeket, írásokat tartalmaz a moldvai csángók sorsáról, életéről, eredeti csángó dalokat hallgathatunk moldvai csángók előadásában (ára 200.000 lej). Egy CD vásárlásával mindannyian hozzájárulhatunk a moldvai Rekecsin mellett épülő campus felépítéséhez, amelybe kollégiumot, étkezdét, tanári lakásokat, iskolát terveznek a megálmodók. Jó lenne, ha minél több erdélyi magyart mozgósítana Böjthe atya felhívása a CD hátoldaláról: „Menjünk el közéjük, vásároljunk, építsünk nekik iskolákat, kollégiumokat! Fogjunk össze és alapítsunk egy komoly iskolahálózatot a moldvai csángó testvéreink számára!" 

 

Marosvásárhely

 

A marosvásárhelyiek is gyűjtést szerveznek a csángóföldi középiskola számára, amelyre egy műsoros est keretében kerül sor az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület, az EMKE égisze alatt. Szombaton, április 9-én a Kultúrpalota Kistermében este 6 órától csángóestet szerveznek, melynek vendégei Nyisztor Ilona moldvai népdalénekesnő és 8 pusztinai csángógyermek, valamint Hegyeli Attila a moldvai magyar oktatás felelőse, illetve Bőjte Csaba atya hangfelvételről. A moldvai csángók eredetéről, kultúrájáról Barabás László néprajzkutató értekezik. A csángóesten bemutatják az úgynevezett Téglajegy-CD-t is.

forrás: erdely.ma, Népújság

 

Vissza a kezdőlapra