2005. április 09. szombat 23:04
MDF + MDNP = MDF
Az MDF és az MDNP egyesülése e két szervezet számára igen fontos esemény, s a sajtó egy részének törekvései talán elegendőek ahhoz is, hogy címoldalra kerülhessen a hétfői lapokban. Mi sem engedjük meg magunknak, hogy ne reagáljunk, ezért négy tételben foglalkozunk az eseménnyel. Három nyilatkozatot adunk közre s egy levelet, amelyben Hans-Gert Pöttering üzent az MDF számára.
1.
Új "Lakiteleki Nyilatkozat"
A Magyar Demokrata Fórum életre hívói ismét szólni kívánnak a magyar nyilvánossághoz. Erre kényszerít bennünket az ország és a magyarság mai áldatlan helyzete. Saját felelősségünk is erre sarkall bennünket, hiszen 1987 szeptemberében a súlyosodó válság nyomása alatt, de a megújulás reményében hívtuk barátainkat az első lakiteleki találkozóra. Az általunk alapított párt jelenlegi vezetői már csak bitorolják az MDF nevet. Meggyőződésünk szerint politikájuknak és magatartásuknak semmi köze sincs Lakitelek szelleméhez. Úgy érezzük: szólni kell ismét. Politikai nézeteinkben vannak ugyan különbségek, de közös nevezőnek tartjuk a jövő iránti felelősséget.
Közállapotaink nyomorúságosak, az 1990 óta eltelt másfél évtizedben nemzetközi és hazai érdekcsoportok kiszolgáltatott helyzetbe hozták az országot. A nemzeti vagyon döntő hányada külföldi érdekeltségek és hazai spekulánsok kezére jutott. E vagyon maradékát - például a termőföldet - a most akarják kiárusítani. Az ország eladósodása ismét veszélyes méretet öltött, az adózó magyar polgár nem láthatott elszámolást sem a felvett hitelekről, sem a privatizációs bevételekről. A társadalomban nőttön-nő az elkeseredés és a tehetetlenség érzése.
A magyar népesség vészesen fogy a Kárpát-medencében, határainkon belül és határainkon túl. A nemzet bizonytalanná lett öntudatában, értékítéletében. Maga az állam is szinte eszköztelenné vált, ki van szolgáltatva a globalizmus erőinek és akaratának. A magyarnak nevezett kormány nem képviseli a nemzet érdekeit. A miniszterelnök és köre a tavaly decemberi népszavazás előtt hazug és félelemkeltő kampányt folytatott a nemzet - legalább jelképes - újraegyesítése ellen. A nemzet jövőjét érintő fontos kérdésekben (népesedés, oktatásügy, egészségügy, kistelepülések, mezőgazdaság) ugyanilyen felelőtlen politikát folytat a kormány. Indokolatlan támadások érik a hazai egyházakat, semmi sem szab gátat a tömegtájékoztatás erkölcsöt és jó ízlést romboló ténykedésének.
Lesújtó a látlelet, ez azonban senkinek sem adhat felmentést, sem nekünk, akik ezt írjuk, sem azoknak, akiknek szánjuk. A magyarságnak vannak erői, szellemi és erkölcsi tartalékai, melyeket lehet mozgósítani és megszervezni. Újra a magyar értelmiségnek, a közélet szereplőinek a feladata, hogy felrázzák társadalmunkat. Ehhez mindenekelőtt összefogásra és együttműködésre van szükség. A következő sorsdöntő országgyűlési és önkormányzati választásokra fel kell készíteni a magyar választópolgárokat, mert kell ismertetni az ország valóságos helyzetével és lehetőségeivel - minden szűk látókörű bal- és jobboldali elfogultság nélkül. A 2006-os választásokon nem a pártok, hanem az ország, a nemzet sorsa dőlhet el. Egyszer s mindenkorra meg kell törni a tegnapi diktatúra uraiból lett nagytőkések hatalmát! A szellem fegyverével, nemzeti közösségek mozgósításával.
Hódítsuk vissza Magyarországot!
Budapest-Lakitelek 2005. április 7.
Bíró Zoltán s.k. Csoóri Sándor s.k. Csurka István s.k.
Fekete Gyula s.k. Für Lajos s.k. Kiss Gy. Csaba s.k. Lezsák Sándor s.k.
2.
NYILATKOZAT
Lakitelek, 1987. szeptember 27.
A magyarság történelmének egyik súlyos válságába sodródott. Népmozgalmi erejében megroppant, önhitében és tartásában megrendült, kohéziójának kapcsai tragikusan meglazultak, önismerete megdöbbentően hiányos. Összeomlással fenyegető gazdasági válságnak néz elébe. A magyar etnikumot példátlan széttagoltság sújtja. Nemzetünknek nincs közösen vállalható jövőképe. Az országot megrázó társadalmi-gazdasági válság, a demokrácia, a politikai intézményrendszer elégtelensége, a közerkölcs súlyosbodó gondjai, a kulturális élet, a közoktatás aggasztó tünetei, megmaradásunk gondjai kaptak hangot az eszmecsere során. A magyarság esélyeit kutató jelenlevők és felszólalók a józanság és megfontoltság jegyében igyekeztek mérlegelni a kilábalás és a kikerülhetetlen megújhodás, az igazán hatékony reformok módozatait. Az ország és a magyarság sorsáért érzett felelősségtől áthatva az egybegyűltek szükségesnek és időszerűnek érzik olyan keretek létrehozását, amelyek arra szolgálnak, hogy a társadalom tagjai valódi partnerként vehessenek részt a közmegegyezés kialakításában. Viták után a résztvevők egyetértettek abban, hogy egy ilyen közmegegyezés csak valamennyi progresszív társadalmi erő összefogásával teremthető meg. Az a véleményük, hogy csak a társadalom részvételével lehet megoldani a válságot, mégpedig mind a társadalom, mind az ország politikai vezetőinek részvételével. A politikai és társadalmi szervezetek jelenlegi rendszerében nincs biztosítva az önálló és független nézetek kifejtése. Ezért javasolják a Magyar Demokrata Fórum létrehozását, amely folyamatos és nyilvános párbeszéd színtere lehetne. Ez a fórum alkalmas lenne súlyos gondjaink megvitatására, egy-egy témakör elemzésére, alternatív megoldási javaslatok elkészítésére. A fórumot a résztvevők nyitottnak képzelik, egyszerre demokratikus és nemzeti szelleműnek. Munkájában különböző világnézetű és pártállású emberek együttműködésére számítanak. Fontosnak tartanák, hogy ezeknek az eszmecseréknek és elemzéseknek az anyagát megismerhesse az ország közvéleménye. Ezért szükségesnek érzik alkotmányos keretek között működő, független sajtóorgánumok létrehozását. Hisszük, hogy a megújhodás erőinek széleskörű összefogásával kijuthatunk a válságból.
3.
Az egyesülési kongresszus politikai nyilatkozata
Felzárkózni és utolérni! - Az MDF az egyéni szabadság és közösségi kötelezettség egységét hirdető, a korszerű demokrácia szellemében működő párt.
A mai magyar politika nagy pártjai jövőkép és világos nemzeti vízió hiányától szenvednek, kizárólag marketing üzenetekkel helyettesítik a kiforrott világnézetet. Ez a felismerés hívta életre a Magyar Demokrata Fórum és a Magyar Demokrata Néppárt egyesülését a jobboldali politika megújítása érdekében. Mindkét párt vallja, hogy elvek nélkül nem lehet politizálni. Közös célunk, hogy az MDF korszerű konzervatív és európai pártként a magyar közélet megkerülhetetlen ereje legyen.
Az MDF az egyéni szabadság és közösségi kötelezettség egységét hirdető, a korszerű demokrácia szellemében működő párt. Védi a polgárok tulajdonát, elősegíti a széles középréteg kialakulását gazdasági és kulturális értelemben egyaránt. Célja a közösségi érdekek iránt is érzékeny autonóm emberi törekvések elősegítése. Hirdeti azt az elvet, hogy a jelen generáció az országot elődeitől örökölte és azt az utódainak kell átadnia. Ebből ered a magyar hagyományok iránti tisztelet és a felnövekvő nemzedéket nevelő családok kiemelt támogatásának igénye.
Az MDF az ország gazdasági helyzetét kritikusnak ítéli. Különösen aggasztó az államháztartási hiány mértéktelen és szakadatlan növekedése. Az MSZP, a FIDESZ és az SZDSZ együttesen indították el az eladósodási folyamatot, amikor megszavazták a száz napos programot, népszerűségük érdekében figyelmen kívül hagyva az ország tényleges teljesítőképességét. Az MDF elutasít minden olyan módszert, amely a választási siker érdekében, megvalósíthatatlan ígéretekkel vezeti félre a választópolgárokat.
1990-ben Antall József kormánya sikerrel vezette át az országot a diktatúrából a demokráciába, a szocialista hiánygazdaságból a piacgazdaságba. Az átmenet válságos időszakában a feladat megoldásához, szilárd kormányzati berendezkedésre volt szükség. Ma már nem az átmenet válságos korszakát éljük, a NATO és az Európai Unió tagjaként legfontosabb stratégiai céljainkat elértük. Új korszak kezdetén állunk, feladatunk a felzárkózás az Uniós középmezőnyhöz. Céljaink eléréséhez szükséges a válságkezelés időszakában létrehozott politikai intézményrendszer átalakítása, a megváltozott körülményekhez igazítása. Még működnek a demokratikus intézmények, léteznek alkotmányos fékek a hatalom felett, de határozottan romlottak a demokrácia lényegi feltételei Magyarországon. Pártpolitikai elfogultsággal vádolják - nem mindig alaptalanul - a rendőrséget, az ügyészséget, a bíróságot, az APEH-ot, a pénzügyminisztériumot de még a Nemzeti Bankot is. E szervezetek működésébe vetett bizalom a társadalom biztonságérzetének alapja. A hatalmi központok oly mértékben korrumpálták az ország intézményrendszerét és a politikai elitek gondolkodását, amely már veszélyezteti a demokráciát, és a magyar nemzet egységét. Az állami intézményrendszernek védelmet kell biztosítani a mindenkori kormánnyal szemben, olyan új biztosítékokat kell törvény által létrehozni, melyek megakadályozzák, hogy az intézmények a politikusok szolgái legyenek.
Az MDF fellép a széles körben tapasztalható korrupciós jelenségek ellen, amely a gazdasági és politikai elit hatalomátmentésének eszközévé vált. A politikai érdekű befolyásolásokkal szemben a szakszerűséget, és elhivatottságot kell előtérbe helyezni. Az állami ellenőrzési funkció ma nem tölti be feladatát. Mint szervezeti és szervezési, mint befolyás mentességi szempontból e fontos kérdés általános felülvizsgálatra szorul. A BTK módosítása, a pártfinanszírozási törvény, a lobby törvény megalkotása az alapja annak, hogy a korrupciós fertőzöttségünk gyengüljön.
MDF az olcsóbb és hatékonyabb állam érdekében a kormányzati igazgatás reformját és méreteinek szűkítését tartja indokoltnak. Ennek jegyében a kormány ügydöntő szerepét és a miniszteri felelősség követelményét erősíteni kell. Az egyes tárcák létszámkeretének meghatározásával kritikus felülvizsgálat tárgyává kell tenni a vezető-állások számát, a tanácsadói szervezeteket, és erőteljesen csökkenteni kell a KHT-ok, alapítványok, külső megbízások és egyéb kevésbé ellenőrzött szervezetek számát.
Az MDF középtávon a pártok túlsúlyos szerepének kiegyenlítésére az országgyűlés kétkamarás rendszerének bevezetését tartja indokoltnak Ezáltal az összes képviselői létszám mindegy 30 %-os csökkentése mellett a hazai tudomány, kultúra képviselői, a civil szervezetek, az egyházak, az eldöntendő kérdésekben korlátozott befolyáshoz jutnának. A demokratikus kompromisszum kényszer érdekében megfontolandó az egyéni képviselői helyek megszüntetése, és áttérés 2010-től, az olcsóbb teljesen listás választásra.
Új önkormányzati törvényre van szükség. Úgy kell biztosítani az önkormányzatok finanszírozását, hogy ne legyenek kiszolgáltatva a mindenkori kormányok „szimpátiájának”.
Az MDF állandó törekvése, hogy új, korszerű sajtó és média törvény szülessen. A szabadosságnak, nívótlanságnak és tudatos ferdítéseknek társadalmi hatásai mára felmérhetetlenek. Felelős államnak törvényhozási úton kell megjelölni a betartandó normákat. Elő kell segítenie, hogy a tájékoztató, ismeretterjesztő és nevelő funkció előtérbe kerüljön. Ehhez a támogatások és adózás útján történő elvonások eszköztárát is fel kell használni.
Törvényt kell hozni a magyar nemzetről, a törvény feladata szabályozni a határontúli magyarok és Magyarország kapcsolatát.
Az MDF céljai eléréséhez társakat és szövetségeseket keres. Folytatni kívánja az együttműködést azokkal a kisgazda és kereszténydemokrata körökkel, amelyeket hasonló szándékok vezetnek. Felhívja az érintett társadalmi szervezeteket, legyenek társai törekvéseiben.
A Magyar Demokrata Fórum minden olyan politikai erővel szövetkezik, amelyik a fenti célok elérésében partner lesz. Az MDF csak programja mentén működik együtt, konkrét célok megvalósítására. Az MDF egyetlen pártot sem tekint eleve ellenségnek vagy barátjának, de hajlandó minden demokratikus erővel szövetkezni a fent vázolt célok elérése érdekében.
Magyarországnak felelős, nemzeti kormányra van szüksége.
Budapest, 2005-04-09
Magyar Demokrata Fórum
XX. Országos Gyűlése
4.
Kedves Dávid Ibolya Asszony!
Tisztelt MDF- és MDNP-küldöttek!
Kedves Barátaim!
Az Unió kereszténydemokratáinak, az Európai Parlament néppárti frakciójának (EPP-ED) jókívánságait szeretném Önöknek tolmácsolni e jelentős egyesülési kongresszuson.
Nagyon fontos, történelmi jelentőségű országos gyűlés ez a mai, melyen most az MDF és az MDNP egyesül.
Gondoljunk ebben a pillanatban Magyarország első szabadon választott miniszterelnökére, Antall Józsefre. Európai parlamenti munkám legmaradandóbb emlékei közé tartozik az, amikor Antall József meglátogatta frakciónkat a ’80-as évek végén, és mi űt ott köszönthettük.
Önök, mint MDF pedig mindig a szabadság, a demokrácia, az emberi jogok és mindenek előtt az európai egység gondolatának voltak a következetes képviselői.
Magyarország ma – 2004. május 1. óta – annak az Európai Uniónak a tagja, melyhez a csatlakozási kérelmet Boross Péter miniszterelnök úr kormánya nyújtotta be.
Most már együtt nézünk a közös jövőbe!
Az Európai Néppárt frakciója köszönettel tartozik azért - és valljuk be, nagyon is boldog -, hogy MDF-es és Fidesz-s barátainknak köszönhetően Magyarország oly erős néppárti delegációval rendelkezik az Európai Parlamentben.
Kívánom, hogy a közép pártjai – az MDF és a FIDESZ – a 2006-os hazai parlamenti választásokon eredményesek legyenek, és kormányt alakítsanak.
Ebben a szellemben kívánok Önöknek jó munkát, sok sikert és 2006-ban erős parlamenti képviseletet a Magyar Demokrata Fórumnak!
Minden jót Önöknek, sok sikert Magyarországnak és nekünk mindannyiunknak a közös Európában.
Bruxelles, 2005. április 9.
Prof. Dr. Hans-Gert Poettering, az EPP-ED Frakció elnöke
.