2005. június 13. hétfő 21:16
Közel 75%-os távolmaradás az olaszországi referendumon
Hírügynökségek eddig jelentései szerint az olaszországi, bioetikai kérdésekkel kapcsolatos népszavazáson 110 megye közül 101-ben 26,1%-os volt a részvétel. Mint ismeretes, a négy kérdés a mesterséges megtermékenyítésről, a megfogant embriók jogairól illetve a velük való kísérletezésről, valamint a páron kívüli harmadik személy donorként való bevonásáról szólt. A katolikus egyház és az Olasz Püspöki Konferencia a szavazás előtt távolmaradásra szólított fel.
Referendum Olaszországban – a 4 kérdésről
Olaszországban a 2004. évi 40. számú törvény a mesterséges megtermékenyítés kérdéseit szabályozza. A június 12–13-ra kiírt népszavazáson a szavazók a négy kérdésre adott válaszukkal a törvény enyhítéséről dönthetnek.
Az első kérdés arra vonatkozik, hogy ki kérheti a mesterséges megtermékenyítést. A törvény szerint jelenleg csak az orvosilag megállapított meddőség vagy terméketlenség esetében alkalmazható mesterséges megtermékenyítés, amennyiben más módon nem lehet kiküszöbölni a fogamzás akadályát. A párnak a módszerről és az azzal kapcsolatos problémákról kapott pontos felvilágosítás után írásban kell nyilatkoznia, hogy kéri a beavatkozás elvégzését. Ez a beleegyezés „a petesejt megtermékenyítéséig” vonható vissza. Annyi embriót szabad létrehozni, amennyi egyetlen alkalommal, egyidejűleg beültethető, de legföljebb három. Az embriók időleges lefagyasztása csak akkor megengedett, ha a nő egészségével kapcsolatban a megtermékenyítés és a beültetés között „igazoltan kényszerítő körülmény” merül fel.
Amennyiben a referendumon az „igen” győz, a törvényből törölnék azokat a megkötéseket, amelyek kizárólag az orvosilag megállapított meddőség problémájával küzdő pároknak teszik lehetővé a mesterséges megtermékenyítést, s amelyek az embriók létrehozását korlátozzák. Lehetőség nyílna továbbá arra is, hogy visszautasítsák a méhbe történő beültetést az embrió létrejötte után is. Így több számfeletti, kriokonzervált (lefagyasztott) embrió keletkezne.
A második kérdés a törvény teljes 1. cikkelyét törölné, amely azonos jogokat biztosít „minden érintett személynek, beleértve a megfogant [embriót]”. A törvény jelenlegi formájában ugyanis elismeri a megfogant embrió jogait, különösképpen a születéshez való jogát. Ebből kifolyólag tiltja, hogy dologként bánjanak vele, lefagyasszák vagy kísérletezésre használják.
Ha a referendumon az igenlő válasz győz, a már megszületett embert több jog illetné meg a még meg nem születettnél.
A harmadik kérdés az embriókkal való kísérletezés tilalmának enyhítésére vonatkozik. Jelenleg minden ilyen jellegű kísérletezés tilos, amennyiben nem magának az embriónak az egészsége és fejlődése érdekében történik. Tilos kísérleti, eugenikus céllal létrehozni embriókat, nem megengedett a klónozás, illetve hibridek létrehozása (emberi ivarsejt egyesítése más fajok ivarsejtjével), valamint az embriók kriokonzerválása (fagyasztva történő tárolása).
„Igen” válasz esetén az embriókkal történő kísérletezés, a klónozás és a kriokonzerválás tilalma megszűnne. Lehetővé válna a lefagyasztott embriók kutatási célú felhasználása, az úgynevezett terápiás klónozás, s általában a kísérletezés az embrionális állapotban levő személlyel.
A negyedik kérdés a heterológ megtermékenyítés tilalmának feloldására vonatkozik. Olaszországban a törvény jelenleg csak a gyermeket kívánó felek ivarsejtjeinek használatát engedélyezi. Amennyiben az igen győz, a páron kívüli harmadik személy mint donor ivarsejtjei is felhasználhatóvá válnak.
Ennek következtében több súlyos probléma is felmerülhet: a gyermek több szülővel rendelkezne, fennállna a veszélye annak, hogy a törvény szerinti, de nem biológiai apa elfogadja-e a gyermeket; ugyanattól az apától sok gyermek származhatna, akik nem tudnak egymásról, ami vérrokonok házasságához vezethetne. Mivel a donor személye titokban maradna, a későbbiekben – az apa kórtörténete ismeretének hiányában – nehéz lenne a gyermek esetleges gyógyítása.SIR/MK
magyar kurir