2005. május 17. kedd 22:47
Mi lesz veled, magyar gazdaság?
A milliárdos-kormány eredményei, ahogy a kívülállók látják
A belpolitikai csatákban megfáradt magyar választók egyre kevésbé hisznek a honi politikusoknak. Hisznek viszont annak, amit maguk tapasztalnak, vagy amit odakint állapítanak meg rólunk. Ezzel pedig összeállításunk szerint nincs dicsekedni valónk.
A Fitch londoni hitelminősítő szerint a fő közép-európai feltörekvő gazdaságok növekedési átlaga a tavalyi 4,7 százalékról az idén 4,0 százalékra csökken; a skála a Magyarországra jósolt 3,5 százaléktól a Szlovákiában várt 5,3 százalékig terjed.
A sok külföldi befektető fokozza Magyarország, Lengyelország és Törökország sebezhetőségét az (amerikai) kamatemelésektől és a befektetői kockázatkerülési hajlamtól, írták a Fitch elemzői. Lengyelországot segíti a javuló hazai makrokörnyezet, a jelentős ikerdeficittel küszködő Magyarországon ugyanakkor van bizonyos kockázata a piaci megingásoknak, áll a jelentésben. A piacon lévő magyar forintkötvény-állományból 13,4 milliárd dollárnak megfelelő érték van külföldi befektetők kezén. Emlékeztettek arra, hogy az általánosan javuló térségi adósminőségi besorolások és besorolási kilátások közepette Magyarország az egyetlen, amelynek hosszú távú hazai adósságát a Fitch Ratings leminősítette, és amelynek hosszú lejáratú devizaadósságára is negatív kilátás van érvényben.
Eközben a kormány nem tesz semmit, csak újabb kölcsönökből fizeti a régi adósságokat. A napokban az Államadósság Kezelő Központ mandátumot adott a Daiwa és a Mizuho pénzintézeteknek két, összesen 50 md jenes (93 md Ft) kötvénykibocsátás megszervezésére. A befolyó összeget a finanszírozási tervvel összhangban, a 2005-ben lejáró adósság finanszírozására használják fel. A kötvény kibocsátása és árazása 2005. június végén várható.
Az Unióban elért eredményeink sem rózsásak. A tavalyi mérleg szerint, a legfrissebb korrekció után is mintegy 18 euró jutott nekünk fejenként, s ezzel nem az összeg kicsisége az igazi baj, hanem az, hogy a legutolsók lettünk a tíz új tagállam között.
Csak Magyarország ellen folyik túlzott költségvetési hiány miatti eljárás. Mindenki más, akinek nagy volt a költségvetési hiánya, képes volt hitelt érdemlő felzárkózási programot letenni az asztalra. Mi nem, s ezen az új miniszter sem segít többet, mint a hiányon az ÁFA visszatartás. A négy fő közép-európai gazdaság közül az évtized vége előtt csak Szlovákiának van esélye az euróövezeti csatlakozásra.
Mi lehet a megoldás?
Nem két minisztert kell cserélni, hanem az egész kormányt.
Ne feledd, a határidő: 2006.
Surján László
.