2005. április 08. péntek 08:05
Merre tart Bulgária?
Bulgária a NATO tagja és az Európai Unióba tart - vághatja rá mindenki a kész feleletet. Nem is akarom megkérdőjelezni, ez pontos válasz. ha valaki épp egy jól felszerelt Hilton szállodában konferenciázik, mindenképp úgy érzi: Bulgária elindult a felzárkózás útján.
Ennek persze furcsa jelei is vannak. Például az a Mc Donald's, amelyre a szállodai szobám néz, s amely sajátos bolgárosított kiírásával lepett meg:
A felvétel arról is árulkodik, hogy Szófiában is megtörtént már az autók rendszerváltása, bár egyebekben a városkép nem sokat változott. A hegytetőt borító hósapka, amint azt már említettük, akár a nem-et jelképezi, amelyet a politikai kitavaszodásra mondanak errefelé.
Mégis, miért jöttünk ide? A válasz egyszerű. Tegyük meg, amit az EPP bolgár tagpártjaiért tehetünk. Ezért rendezünk kihelyezett vezetőségi ülés formájában velük közös konferenciát, amelynek során megvitatjuk az ország égető problémáit.
Az általános politikai helyzetről a három EPP tagpárt elnöke beszélt. Elsőként és leghatásosabban a képen látható Nagyezsda Mihajlova asszony, (UDF - a Demokratikus Erők Szövetsége) aki az Unióba való belépéshez fűzte gondolatait. Négy olyan problémát említett meg, amelyek nagymértékben befolyásolhatják, hogyan alakul Bulgária helyzete az Unióban:
1. Oktatás. Ma sok bolgár állampolgár nem jut megfelelő szintű oktatáshoz, ennek pedig beláthatatlan káros következményei lehetnek. a kormány halogat bármilyen reformlépést ezen a területen.
2. Egészségügy. A rendszer reformra szorul, amelyhez a korábbi jobb-közép kormány hozzá is kezdett, de amely a mostani adminisztráció alatt leállt.
3. Önkormányzatiság. Bulgária központosított állam, nem adott még sem elegendő jogot, sem elegendő pénzt a helyi közigazgatásnak. Pedig az önkormányzatoknak alkotmányos garanciák kellenének működésükhöz.
4. Versenyképesség. A bolgár gazdaság nem versenyképes, ami önmagában is baj és baljós jel a jövőre nézve, s annak, hogy ez a gazdaság rosszul teljesít, többek között az is a következménye, hogy nem termeli meg a hatékony szociálpolitikához szükséges összeget. Jobb közép kormányra van szükség, ehhez azonban a pátoknak össze kell fogniuk. A legalkalmasabb párt az UDF mondta, s a másik két pártelnök megtapsolta.
Dimitrova Moser asszony (BANU Nép Szövetség) II. János Pálra való megemlékezéssel kezdte mondanivalóját, amely múlt távlataiból szemlélte a belépést. Alexander Pramatarski (Demokratikus Párt) lényegében csatlakozott az UDF-hez. Sorsdöntőnek érzi a közelgő választásokat, amelyen csak akkor lehetnek sikeresek, ha senki nem kockáztatja a sikert azzal, hogy elbukik a náluk 4 százalékos küszöbön, amire pedig a Moser féle párt esetében okvetlenül gondolni kell. Mindazonáltal szerinte nem törvényszerű, hogy a cárban csalódott tömegek okvetlenül a szocialistákhoz térjenek vissza.
Hozzászólásomban a rokon elveket valló pártok választási összefogásának fontosságát hangoztattam, magyar példákra hivatkozva. ha ez sikerül akkor nemcsak a maga fizikai valóságában olvad le a hó a szófiai helyek tetejéről. Akkor megjön a tavasz. Akkor, ha...
Surján László