2005. június 12. vasárnap 10:36
Szombati kongresszusok
Fidesz-kongresszus
Pelczné Gáll Ildikót, a Fidesz önkormányzati képviselőjét, a Miskolci Egyetem a tanszékvezető docensét és Varga Mihályt, a frakció gazdasági kabinetjének vezetőjét, az Orbán-kormány volt pénzügyminiszterét választották a Fidesz két új alelnökévé a párt tisztújító kongresszusán szombaton Budapesten. A két eddig alelnök Pokorni Zoltán és Schmitt Pál a posztján maradt. Pokorni 1210 szavazatot, Schmitt 1171-et, Varga Mihály 1135-öt, Pelczné Gáll Ildikó 1030-at, Pálinkás József, a kulturális tagozat elnöke, az ötödik jelölt pedig 575 voksot kapott. Az alapszabály módosítása következtében választottak az eddigi két alelnök helyett négyet.
Orbán Viktor, a Fidesz újraválasztott elnöke szerint az Európai Unió válságban van, és nem tud kilábalni addig, amíg az újonnan csatlakozott országok nem lesznek teljes jogú tagok. Szerinte törölni kell azokat a pontokat - így a munkavállalásról szóló fejezetben -, amelyek másodrendűvé teszik még mindig az új tagokat.
Orbán Viktor - a nap folyamán interneten és sms-en érkezett, Rákai Philip és Kudlik Júlia által megfogalmazott kérdésekre válaszolva - személyesen is kudarcként értékelte a francia és holland nemet az EU alkotmányára, amely szerződést szerinte hiba volt alkotmánynak nevezni. Úgy vélekedett, hogy az uniónak nem új alkotmányra, hanem új munkahelyekre van szüksége, és emellett magasabb életszínvonalat kell biztosítania, valamint többeknek biztonságos életet adnia. Ezek nélkül szerinte az EU-nak nincs létjogosultsága.
Kifogásolta azt is, hogy a kereszténység nem került bele az európai alkotmányba. Mindazonáltal kijelentette: "az elkövetkező években nem csak elszenvedői leszünk az unió problémáinak, hanem alakítani is tudjuk az EU-t".
Orbán Viktor beszédének szövege
MSZP kongresszus
Gyurcsány gyakorlatilag hivatalosan is átvette a párt vezetését, egyik mondatában ezt ki is mondta: "Hangos emberek, helyi erős emberek el kell, hogy fogadják: közös pártban vagyunk, amelyet az Országos Választási Bizottság és az elnökség vezet, ahol a politikai ügyeket demokratikusan meg lehet vitatni, de a végrehajtás nem vitát, hanem cselekvést igényel." A kongresszus utáni sajtótájékoztatón Hiller István pártelnök elmondta, hogy a kongresszus higgadt és nyugodt hangulatban értékelte az elmúlt napok eseményeit, és felkérték a párt elnökségét, hogy hozza létre az Országos Választási Bizottságot, amelynek elnöke Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, elnökhelyettese Hiller István lesz. A pártelnök bizalmi szavazást kért a kongresszustól, a küldöttek pedig kilenc ellenszavazattal, tizenöt tartózkodással további támogatásukról biztosították. Hiller István kiemelte, hogy a munkát a választási felkészüléssel és a száz lépés programjával kell folytatni.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az MSZP szombati rendkívüli kongresszusán, elismerve, hogy a párt vereséget szenvedett az államfőválasztáskor, arra kérte a zárt ülés résztvevőit, hogy tegyék félre a párton belüli ellentéteket a 2006-os választási siker érdekében. "A hét elején politikai vereséget szenvedtünk. Vereséget ránk nem az ellenzék mért. Vereséget ránk nem a Szabad Demokraták Szövetsége mért. Mi vertük meg önmagunkat, és ez a valódi probléma"
Kijelentette, hogy a koalíciós partnert nem kell szeretni, hiszen a két párt csupán érdekházasságot kötött a kormányprogram végrehajtására.
Nyíltan beszélt a közötte és néhány szocialista vezető közötti nézetkülönbségekről. Kiss Péterről és Lendvai Ildikóról azt mondta, "azt hiszem, nagyon sok mindent megtettek volna, hogy ne én legyek a miniszterelnök". "Minden alkalommal, amikor azt mondtam, hogy szerintem az elnökválasztáson nincsen meg a többségünk, akkor erre az volt a reakció: mert te nem kedveled Katit" - magyarázta Gyurcsány Ferenc azt, hogy nem szögezte le világosan a párt előtt, nem hisz Szili Katalin győzelmi esélyeiben.
A kormányfő azt mondta, félre kell tenni a párton belüli "kulturális harcot", és egyben ígéretet tett arra is, hogy a választási bizottság élén nagyobb felelősséget fog tanúsítani a párt iránt. Hozzátette azonban, hogy továbbra is vállalni fogja a vitát a párt megyei vezetőivel, a szerinte helyes cselekvésért.
forrás: mti, fidesz és mszp honlap