2005. május 09. hétfő 22:17
Gyurcsány és a spanyolviasz
Az elmúlt hét végén több felháborodott hangú cikket is olvastam arról a felháborodott hangú cikkről, amelyben annak szerzője keresetlen egyszerűséggel minősítette a szocialista párt megbízott miniszterelnökének általa vélt elmeállapotát. Annak nevezte – egyébként a műfajban maradandó veretességgel – Gyurcsány Ferencet, aminek (vélhetően) ő néz bennünket. Hülyének.
És ez a felháborító.
Mert egyszerűen nehéz arra gondolni: a miniszterelnöki posztot betöltő férfiú simán csak tájékozatlan és tudatlan; a tanácsadói pedig – lényegében – bármivel megetetik. Akármilyen, már létező dolgot, újdonságként tálalnak neki, amit ő nagy lelkesen elmond itt és ott, ma épp, per pillanat, a parlamentbe ugrott be ezzel a céllal, és egyetlen tanácsadó sem fél attól, hogy a téves tájékoztatásért kirúgja őket.
Mert talán nem is az a cél, hogy valóban hihető száz lépéssel rukkoljon elő.
De hogy ne beszéljek én is mellé – lássuk a friss részleteket. A magyar egészségügy megújulásáról beszélt Gyurcsány Ferenc hétfői napirend előtti felszólalásában. Négy területen az ígéretek szerint már hónapokon belül lesznek változások, de a száz lépés programján belül választási ciklusokon átívelő reformokat is el akarnak indítani. „Egyikkel sem szabad várni, ezek a legfájdalmasabbak" - mondta a kormányfő. De négy területen hónapokon belül eredményeket akar elérni. Nos – részben nehéz lesz, részben viszont nagyon könnyű…
Az első: „a sürgősségi betegellátás Tizenöt percen belül a magyar lakások, utak kilencven százalékához érjen oda a mentő. (Ma ez az arány hetvenöt százalék.) Négy megyében új sürgősségi mentőállomásokat kell építeni, és a helikopteres riasztás rendszerét át kell alakítani”. Nos – ez nem az egészségügy belső problémája. Egyik része e terv megoldásának nyilvánvaló: a beígért nyolcszáz kilométeres autópálya, illetve az alsóbb rendű úthálózatok kiépítése, korszerűsítése. Földutakon, kátyús, repedezett útburkolatokon, vagy egyszerűen csak túlzsúfolt országutakon egyszerűen lehetetlen időben a riasztási helyszínre érni. Ugyanakkor, természetesen, a mentőállomások, illetve a rohamkocsik számát sem árt növelni (ellentétben az elmúlt évek gyakorlatával) – no de ez sem új ötlet. Enyhén szólva sem… Az pedig szépen hangzik, hogy mentőállomásokat kell építeni – azokhoz azonban személyzet is szükségeltetik. És az Országos Mentőszolgálat februárban még arról értesítette a meglévő állomásokat, hogy nyárig megszűntetik a mentőállomások gondnoki állásait. Egyébként is épp most böngészik az OM állomány-listáját – kiket is lehetne mielőbb elbocsátani.
Erről vajon tud Gyurcsány Ferenc, vagy az ő ötletembere…?
Második pontja: a rákmegelőzés. A rákos megbetegedések arányában nagy a különbség a Nyugat és Magyarország között. A kormányfő rákellenes programot hirdetett "nagyon konkrét célokkal". Mellrákszűrésben a nők 53 százaléka vesz részt, a következő évben ezt az arányt 65 százalékra kívánja emelni a kormány. A férfiaknál be kívánják vezetni a vastagbélrák- és a prosztatarák-szűrést. Közép-Magyarországon új onkológiai központot akarnak építeni”. Csodás. Nos – a mellrákszűrésről csak annyit tudok, hogy meglehetősen nagy kampány övezi. S ez helyes is, épp csak azért említem, hogy jelezzem – nem igazán tekinthető új elemnek egy új kormányprogramban. Ami pedig a prosztatarák-szűrést illeti: mintegy másfél hónapja kaptam egy igen alapos kérdőívet ezzel kapcsolatban, amelyet még otthon ki kellett töltenem, majd – egyeztetett időpontban – be kellett fáradnom vele az orvoshoz, aki értékelte azt, feltett még néhány kiegészítő kérdést, majd eldöntötte, hogy át kell-e sétálnom az urológiára, vagy – egyelőre – még nem fenyeget ez a veszély. Abból a kérdőívből, sajnos, nem tudok idézni, hiszen átadtam az orvosnak; a vastagbélrák-szűrésére azonban a lehető legpontosabb információim vannak.
Épp az elmúlt héten kaptam meg körzeti orvosomtól az ÁNTSZ kis csomagocskáját, amely három edénykét, illetve azok használati utasítását tartalmazta. A lényege, hogy három parányi székletmintát kell otthon gyűjtögetnem, majd leadnom; a szűrővizsgálat „célja, hogy felderítse a vastagbélben megbúvó, tüneteket és panaszokat még nem okozó rendellenességeket, amelyekből esetleg vastagbélrák alakulhat ki. … A szűrővizsgálatra a nemzeti népegészségügyi program keretében nyílik lehetőség. A vizsgálat természetesen térítésmentes, mert költségeit az OEP fedezi”- olvasható a levélben. (Amely egy formanyomtatvány; a vonalkódja szerint még 2004 júliusában készült…) Jelentem tehát: amit Gyurcsány Ferenc be akar vezetni a férfiak betegségmegelőző vizsgálatai közé, az már be van vezetve. Lehet, hogy ő, vagy a tanácsadója szintén a napokban kapta meg az erre szóló értesítését – innen jött nekik az ötlet, hogy be kellene vezetni a száz lépés közé ezt is.
Mármint ha kaptak értesítést. Ha tud erről a Gyurcsány és társa Száz lépés Kht…
Elhangzott továbbá két további pont: a családi- és háziorvosi rendszer átalakítása, illetve a gyógyszerfogyasztás visszaszorítása. „A családi- és háziorvosok jelentős része nincs jól megfizetve és túlterheltek. De van olyan praxis, amiből nagyon jól meg lehet élni, más viszont forgalomképtelen. Az új egészségügyi rendszerben nagyobb szerepe kell, hogy legyen a háziorvosnak és a járóbeteg-ellátásnak” – hallhattuk. Illetve: „majdnem minden harmadik forintot a magyar lakosság gyógyszerre költ. A rendszernek nem érdeke, hogy a beteg az olcsóbb gyógyszert vásárolja.”.
Nos, míg az első két észrevétel tartalmazott némi konkrétumot – ezért is lehetett azokat még konkrétabban kiegészíteni, illetve a valósághoz igazítani -, a további kettő kong, mint a kiszáradt kút. A háziorvosi rendszert – lényegében – létrejötte óta kóstolgatják. Természetesen praxisfüggő – ez, elhelyezkedéséből, nyilvánvaló adottsága. A gyógyszerekről pedig, kiragadva azt az egészségügy összefüggéseiből, beszélni sem érdemes. Ahogyan – s ebben ez a két kérdés nagyon hasonlít egymáshoz – a két kérdés egyikéről sem. Mert a háziorvosok jövedelmét boncolgatva pillanatokon belül eljutunk a hálapénz problematikájáig, illetve az orvosok általános jövedelmi helyzetéig. Ami miatt, például, egy-két éven belül ezrekre rúg a nyugaton munkát kereső – és találó – magyar orvosok száma. Azt pedig, hogy a rendszernek nem érdeke, hogy a beteg olcsóbb gyógyszert vásároljon, elhiszem – de vajon elhiszi ezt az a nyugdíjas is, aki évek óta „sakkozni” kényszerül receptjei kiváltása előtt: a köszvényt kockáztassam, vagy a szívrohamot? Mert mindkettőre nem futja – elvitte a gázszámlás… (S – illik, nem illik – személyes példával is előhozakodok. Úgy tíz éve már annak, hogy – infarktus és maradandó érrendszeri s egyéb károsodások miatt – havi nyolcezer; pollenszezonban pedig tíz-tizenegyezer forintot hagyok a patikában. Még nekem sem mindegy, hogy a gyógyszereim tovább drágulnak-e, illetve, bizony, megragadt bennem Medgyessy Péter választási ígérete a szív- és érrendszeri gyógyszerek ingyenessé tételéről...)
Nos: Gyurcsány négy új területről beszélt. Ezek közül három egy olyan átfogó, komplex problémakör, amelyet akárhányszáz kis lépéssel csak körbe lehet táncolni (épp úgy, mint eddig), a negyedik területtel kapcsolatban pedig csak fel kellene hívni az ÁNTSZ-t, illetve belelapozni a népegészségügyi programba.
Gyurcsány tanácsadóinak biztosan megvan…
Tamási Orosz János
.