2005. május 06. péntek 22:04

 

Magyar kampány Franciaországban

 

A puding próbájának során többnyire ki szokott derülni, hogy az ördög a részletekben lakozik. Bocsánat a talán fárasztó humorért, de, ahogy szoktam mondani, valahogy el kell kezdeni. Nem lehet azonnal a közepébe vágni, mondván: egy kicsit szórakoztató az a szocialista offenzíva, amellyel itthon igyekeznek mostanában a lehető legtöbb fórumon elmondani a francia népszavazást előkészítő kampánykörutakon történő részvételük fontosságát.
Kit érdekel?
S mi közük nekik a francia belpolitikához? De komolyan… S ha van közük – hát miért kell ennek itthoni televíziós műsorokat, és újságoldalakat szentelni? Elképzelem a jelenetet, amikor a francia polgár friss magyar lapokat kér a briósa mellé, mert „itt volt tegnap az a vehemens magyar képviselő, de megnézném, hogy mit is mondott pontosan, mert rossz volt a hangosítás; nem nagyon értettem…” És reklamál, hogy miért nem lehet kapni – itt, Maconban - magyar újságokat. Na hagyja már, válaszol unottan a garçon, költözzön Bukarestbe, ott minden reggel vehet. Mit szól, milyen olcsó arra az élet…?
Az Romániában van, igazítja ki – jó esetben – Jean-Pierre. Akkor ott – de mit szól hozzá? És máris arról tárgyalnak, ami mostanában úgy felélénkítette a francia sajtót. Michel White igazgató úr – a Sem-Suhner direktora – leépítésre kényszerült. De mert a francia törvények értelmében elbocsátás előtt fel kell kínálni a „cégen belül” valamilyen állás-alternatívát, hát azt javasolta: romániai érdekeltségénél fel tud ajánlani kilenc munkahelyet, havi száztíz eurós fizetésért. „Mivel ott nyolcvan euró az átlagkereset, még bőséges fizetést is ajánlok”, tette hozzá. A schirmecki esetet – a hely néhány kilométerre van Strasbourgtól – természetesen felháborodva és elutasítva fogadták, ám tagadhatatlan: elgondolkodtató a történet.
Különösen akkor, ha hozzátesszük, hogy nem sokkal később a Signal Lux már tunéziai csereállást kínált dolgozóinak, havi háromszáz eurós fizetéssel.
Franciaországban nőtt a munkanélküliség. A béreket befagyasztották, a harmincöt órás munkahét megtartása is veszélybe került. A francia átlagpolgárok nagy része mindezért az uniót okolja. Azon belül is a „brüsszeli bürokráciát”, ami miatt hanyatlott a francia gazdaság – szerintük. És nem igazán érdekli őket egyetlen európai uniós képviselő véleménye sem arról, hogy „együtt, a közös európai jövőért”. Inkább visszakérdeznek a szocialista párti politikusaik felé: ti is elleneztétek az alkotmányt, hát akkor most miért akartok az ellenkezőjéről meggyőzni bennünket? És mi a garancia arra, hogy jövőre, vagy öt év múlva már nem csak viccelni fognak velünk? Hogy, ha dolgozni akarunk, költözzünk a munkahelyünk kelet-európai leányvállalatának székhelyére.
Kérdezik. Pestiesen szólva – ölég sokan.
Nem azt mondom, hogy nem kell meggyőzni őket. Azt sem mondom, hogy ez a történet – jelen pillanatban – többet jelentene a tényleges súlyánál. Csupán azt: gond van a francia gazdasággal. És ez idegenellenességet, unió-ellenességet szül. Ahogyan gond van az osztrák gazdasággal – a minap olvashattuk, hogy ottani szakemberek szerint az ezer eurós minimálbér lehet csak megoldás. És ehhez képest – enyhén szólva – óriási gondban van a magyar gazdaság, a magyar foglalkoztatottság. Amelyet, lám, még az is fenyegethet, hogy a nyugati befektetői tőke még saját ottani munkaerőt is hozzánk telepíti. Az itteni béreket fizetve nekik…
Úgy gondolom, az uniós alkotmányért náluk kampányoló magyar szocialista politikusoknak itthon kellene tenniük valamit. Azért, hogy kilábaljunk valahogyan abból a krachból, amit ők és párttársaik idéztek elő, szabadítottak ránk. Minden jó ötletet szívesen vennénk tőlük, én úgy gondolom. Alkotmány nélkül még csak-csak elvagyunk valahogy, hiszen minden nemzetnek, addig is, ott a sajátja – de munka és kenyér nélkül nehéz lesz a közös himnusz éneklésére noszogatni bárkit is. Akár Schirmeckben, akár Kazincbarcikán…
 

Tamási Orosz János     

 .

Vissza a kezdőlapra