2005. május 08. vasárnap 22:13
Volt-e Magyarországon rendszerváltás?
Magyarországon mindmáig elmaradt a rendszerváltás. Ezt kénytelen vagyok száraz tényként rögzíteni – bár tudom, hogy olyan konszenzus-félét sértek kijelentésemmel, amely, állítólag, már kialakult. Mert többpártrendszer, demokratikus hatalmi intézmények, érvényesült köztársasági alapeszmék, ellenkezhetnek most velem. Na már most – az egyik hétvégi napilapban azt olvastam, hogy „ellenőrizhetetlen és sokba kerül a többpártrendszer”. Természetesen – ha valakinek nem esne le azonnal – a polgári pártok székházügyei és átláthatatlannak vélt kampánypénzei miatt; miközben a szocialistákat igaztalan ingatlanháborúk sora érte… A – természetesen – baloldali napilap szalagcíméből azt a burkolt állítást is kiolvashatnánk, hogy az egypártrendszer ellenben mennyivel olcsóbb – no de ne menjünk ennyire messze.
Mi ne…
Ahogyan a hatalmi intézmények demokratikusságát se kérdőjelezzük meg, amiatt, hogy az egyikben megsemmisítik (államtitkári felügyelettel) az évszázad bűnügyeként is aposztrofált vizsgálat néhány dossziéját. Mondván, hogy adatvédelmi okok miatt nem tárolható. Tudom, már írtam erről, de azért vissza-visszatérünk rá, gondolatban, gondolom, valamennyien. Hiszen tudjuk, hogy a lehallgatási jegyzőkönyvek – hiszen azokról beszélek – keletkezésének idejében a lehallgatott személyt még semmivel sem vádolták. Ez többször is elhangzott. No de akkor milyen törvény alapján hallgatták le, és tárolták a jegyzőkönyveket, az ő tudta nélkül…? Ha pedig – közben – gyanúsítottá lépett elő, akkor hogyan társaloghatott a hivatalban lévő államtitkárral, miként távozhatott külföldre…?
Kinek fontos ez…
Hagyjuk is. Mert alapvetően nem erről akartam én írni, csak hát, valahogy ma minden mindennel összeér. És tudom, hogy ami összetartozik, az össze is nő, épp csak abban nem vagyok biztos, hogy ami itt, a szemünk előtt szép lassan összenő, az valóban össze is tartozik… Például – hogy ne csak arra gondoljak, amire az imént önök… - nos, például a rendszerváltás közösségi tudata. Mert rendszerváltásról akkor beszélhetünk, ha az ennek során hatályba lépett törvények mindenkire nézve kötelezően, és mindenki által tiszteletben tartatnak. Akár – például – az, hogy mely dátumot is tekinthetjük a magyar felszabadulás napjának?
Mert minden ideológiai, elméleti vitát – nagyon racionálisan – megelőz erről egy 1991-ben hatályba lépett törvény.
A Magyar Szabadság Napjáról szóló.
Mit is olvashatunk annak preambulumában? „Magyarország területét 1991. június 19-én hagyta el az utolsó idegen megszálló katona, ezzel az ország függetlensége teljessé vált. Az így elnyert függetlenség tette lehetővé, hogy a Magyar Köztársaság minden külső befolyástól mentesen, kizárólag a nemzet érdekei alapján dönthessen a jövőjéről…” Na már most – mindaddig, amíg valaminek vagy valakinek (ugyanez, értelemszerűen, többes számban is) a függetlensége nem teljes, ameddig megszállás alatt él, addig szabadságáról sem beszélhetünk, illesszünk akármilyen igekötőt a szó elé…
Ez, kérem tisztelettel, egy ilyen egyszerű kérdés.
És amikor azt olvasom egy másik baloldali napilap hétvégi számában, hogy „Kiss Péter kancelláriaminiszter, a Baloldali Tömörülés Platformjának elnöke és Krausz Tamás történész, a platform alelnöke pénteken egy budapesti sajtórendezvényen bejelentette: a tömörülés párbeszédet kezdeményez annak érdekében, hogy a magyar társadalom felszabadulásként értékelje május 9-ét, a második világháború európai befejezésének napját”, akkor bizony arról szól ez a híradás, hogy a magyar kormány kancellária-minisztere érvénytelennek tekint egy 1991 május nyolcadikán életbe lépett, és mindmáig vissza nem vont országgyűlési határozatot.
Ez ilyen egyszerű.
Természetesen lehet ideológiai vitát nyitni bármiről – épp csak nem érdemes arról, ami, ma már, tananyag. „Az utolsó szovjet katona, Viktor Silov altábornagy, a hazánkból kivonult Déli Hadseregcsoport parancsnoka 1991. június 19-én 15 óra 01 perckor a záhony-csapi hídnál lépte át a magyar határt. Mindezeknek emléket állítva az Országgyűlés 2001. május 8-án elfogadta az ország szabadsága visszaszerzésének jelentőségéről és a Magyar Szabadság Napjáról szóló koalíciós előterjesztést, amely június 19-ét - az utolsó idegen megszálló katona Magyarországról történt távozása emlékére - nemzeti emléknappá, június hónap utolsó szombatját (2003-ban: június 28.) a Magyar Szabadság Napjává nyilvánította” – olvasható a tankönyvekben.
Amíg be nem vonják őket…
Tamási Orosz János
.