2005. május 14. szombat 08:01
Kovács szirszarral dobálózása
Bár a jobb érzésű emberekben ez a téma már lerágott csont, mégsem árt egy újabb pillantást vetnünk rá. Az Orbán-ügyről beszélek, amelynek kapcsán április 8-án kért helyreigazítást az Élet és Irodalomtól (ÉS) a Szárhegy dűlő-Sárazsadány-Tokajhegyalja Kft. ügyvezetője. A kft. azért fordult hosszú gondolkodás után bírósághoz, mert szerinte az ÉS valótlanul állította korábbi cikkében, hogy a cég 2000. szeptember 6-án, 2001. június 4-én, valamint 2001. december 2-án taggyűlést tartott, ahol Orbán Viktor Fidesz-elnök hivatalban lévő miniszterelnökként állami tulajdonú földek és ingatlanok megszerzésére adott tanácsot felesége üzlettársainak. A cég szerint az említett napokon nem volt taggyűlés, így az ÉS által idézett jegyzőkönyvek sem születhettek meg. A per pénteken kezdődött a Fővárosi Bíróságon.
Ami ebben az ügyben még – vagy inkább továbbra is – érdekes, az az ÉS álláspontja.
„A helyreigazítási kérelmet a szerkesztőség visszautasítja, álláspontját a korábbi közlésekkel kapcsolatban fenntartja" – közölték, ugyanakkor eddig nem mutatták be bizonyítékaikat a nyilvánosság előtt. Arra hivatkozva, hogy azokat majd bírósági tárgyaláson tárja az illetékesek elé. A helyreigazítási kérelem kapcsán még annyit közöltek: „Sajnálattal állapítjuk meg, hogy bár a riportsorozat mindvégig a kft. tagjainak és a gyűlésen jelen lévő Orbán Viktornak a személyes közreműködését tárja fel, egyikük sem fordult a laphoz, helyettük a kft. ügyvezetője kér a riportok lényegét nem érintő tényre helyreigazítást A kft. mint jogi személy nem azonos a tagokkal, mint természetes személyekkel".
Na már most, hogy egészen pontosan értsük ezt az utolsó mondatot: az Élet és Irodalom álláspontja szerint a kft. mint jogi személy alacsonyabb rendű, mint az őt alkotó természetes személyek. Amennyiben valahol valakik által nyilvánosságra kerülne, hogy egy akármilyen kft céljai között – mondjuk – a budapesti Kossuth-tér megvásárlása szerepel, bármi áron, akkor ezzel mindaddig nem kell foglalkoznunk, amíg ezt meg nem erősíti egy akárhonnan és akárhogyan kiszivárogtatott magánbeszélgetés. Amely ugyan nem szerepel a cég hivatalos iratai között, nem része egyetlen fejlesztési tervének, pályázati konstrukciójának, költségvetési dokumentációjának – de néhány tag beszélgetett róla. Egy presszóban talán, vagy valamelyikük magánlakásán, csöndes teázgatás közben.
Na, ez már bizonyíték.
És ezt tovább is lehetne gondolni. Alkalmazni, a legszélesebb körben. Mert – ezek után – a lehető legtermészetesebb módon kell a kormányprogram hivatalos részének tekintenünk az ÉS-ben olvasható mondatokat, függetlenül attól, hogy azok magánvélemények, publicisztikák, írói munkásságok részei csupán. Például akár jogi bizonyítéknak is tekinthetjük az ÉS főszerkesztője által jegyzett publicisztika e néhány kiragadott sorát: „…e héten derült ki, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal még 2003 nyarán 595 jegyzőkönyvet vett fel Kulcsár bróker lehallgatott telefonbeszélgetéseiről, ezek a beszélgetések azok, amelyek hírbe hozták a szocialista pártot, de még Gyurcsány miniszterelnökre is kompromittálók. Már pusztán logikai alapon is úgy gondolná az ember, hogy úgy őrzik ezeket a jegyzőkönyveket, mint a pártpénztár aranyrúdjait. De nem. Mind az 595 jegyzőkönyvet megsemmisítették, és Tóth államtitkár most azon van felháborodva, hogy az ellenzék fel van háborodva, ráadásul belső iratkezelési szabályokra hivatkozik, miszerint "az ügy lezárását követően 90 nappal az NBH-nak meg kell semmisítenie a kérdéses jegyzőkönyveket", márpedig nemzetbiztonsági szempontból az ügy 2003 nyarán le lett zárva. Viszont akkor meg miért csak 2004 telén semmisítették meg? - kérdezné az ÉS brókerügyekre igen érzékeny olvasója, de nem kérdezi, mert ez már kutyagumi-kategória, szirszarral dobálózás és védekezés…”.
Mit bizonyíthatnak ezek a mondatok? Egy, az ÉS objektivitását, pártatlanságát, szavahihetőségét, esemény-közeliségét, az etikai normák mércéjéhez való szigorú ragaszkodását kétségbe vonó állítás helytállóságát.
Mert hiszen az, hogy lehallgatási jegyzőkönyvek születtek, még anno, az nem az elmúlt egynehány hét során derült ki. Elég sokat beszéltek erről, többek között akkor, amikor a Nemzetbiztonsági Hivatal megakadályozta a titoktartási kötelezettségre amúgy is felesküdött képviselőknek a jegyzőkönyvekbe történő betekintést. Ezzel törvényt és jogot sértettek, mint utóbb a bíróságon is kiderült, ám ezek után sem tettek eleget kötelességüknek. Inkább – (egy esetleges újabb vizsgálóbizottság megalakulása elől menekülve? mert e jegyzőkönyvek egyébként akár az Apró-Gyurcsány család üzleti érdekeltségeit vizsgáló bizottság működésének tárgysorozatában is felmerülhettek volna…?) – megsemmisítették azokat. S nem tudjuk, hogy ezért bárkit is felelősségre vontak… Miért is tennének ilyesmit? Ez „…már kutyagumi-kategória, szirszarral dobálózás és védekezés…” lenne, olvashatjuk a fenti idézetben.
Ez – az. De magánbeszélgetések tartalmát egy kft hivatalos cselekvési programjaként szerepeltetni és – ugyanilyen alapon – magas közméltóságokat korrupciós összeesküvés-elméletekbe keverni – nem az. Szerintük…
Tamási Orosz János
.