2005. május 08. vasárnap 22:15

 

Zsíros állás hétmilliárdért

 

Komolyan mondom: egyre kevésbé értem, hogy Kulcsár Attila miért van házi őrizetben, és miért nem ő – például – a Közpénzen Üldözött Parlagfüvek Szövetségének polgárjogi aktivistája? Ne tessék azonnal felnevetni, kérem tisztelettel… Az egy dolog, hogy a parlagfű szép lassan padlóra küldi hazánk hadra fogható lakosságának nagyobbik felét a nyári hónapokban – no de a parlagfűnek is joga van az élethez. A saját erejéből kapaszkodik fel a szelek szárnyára, keres magának talpalatnyi földet, amelyben gyökeret ereszthet, utódbokrokat nemz. Mindehhez nem kér állami támogatást – elvárhatná tehát, hogy ne kelljen minden májusban; persze, csak egy bizonyos napon, amikor nem ütközik egyéb médiaeseménnyel; az ő kiirtására felszólító politikusok kapára és gyomirtóra kapott seregétől rettegnie. Sőt, mókás rajzfilmecskét látnia magáról, amelyekben afféle kis kópéként még buzdítja is az embereket arra, hogy tessék, itt vagyok, tépjetek ki…
Felháborító. Épp itt az ideje annak, hogy megalakuljon a KÜPSZ.
Elvégre az ártatlanság vélelme és a tolerancia elve mindenkit megillet. Azokat is, akik – életmódjukkal, zéró viselkedési normáikkal – esetleg a többség terhére vannak. Na bumm – húzódjanak odébb… De miért pont Kulcsár Attila, kérdezhetik, mielőtt végképp eltérnék a lényegtől. Hát azért, felelem, amiért Draskovics Tibor a Magyar Villamosművek Rt vezetői posztjának birtokosa lett. Gyanús körülmények között megbukott pénzügyminiszterként… Aki netán már nem emlékezne – vagy pártorientációi miatt nem akar emlékezni – annak memóriafrissítésként megemlítem: Király László György, az Adó-és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal elnöke a pénzügyminiszterrel folytatott egyeztető megbeszélést követően nyújtotta be – anno – a lemondását. Amit Draskovics el is fogadott. A pénzügyminiszter és az adóhatóság volt elnöke között az áfa-visszatartás körülményei miatt alakultak ki ellentétek. Azt azonban senki sem cáfolta – sőt, ezt aláhúzó ügyészségi vizsgálat is útjára indult -, hogy az ÁFA-visszatartás ügyében Király László György, mint köztisztviselő, csupán a jogszabályok szerint próbált eljárni, s ebben a pénzügyminiszter utasításai gátolták meg.
Vagy nem… Azért ezt jó lenne tisztázni.
Hiszen hétmilliárd forintról van szó – amely összeggel valaki, valakinek az utasítására, megkárosította a költségvetést. A történet minimum a hűtlen kezelés gyanúját veti fel, hiszen valaki – a munkáját hozzá nem értően, szakszerűtlenül végezve – ekkora összegű kamat kifizetésére kényszeríthette a hivatalát. És erről, valamiért, nem nagyon beszélünk… Hallgat, például, Keller úr is. Aki most bizonyíthatná, hogy hivatalvesztése ellenére a közpénzek felhasználásának gondos sáfára ő. Odafigyel, és lesújt, ha valami gyanúsat tapasztal. Akkor is, ha ezért államtitkári fizetést húz, és akkor is, ha már nem. Mert számára első az igazság – és nem csak olyan esetekben, amelyek a polgári kormány működését érintik.
Hanem szót emel a gazdatüntetések során egyértelműen bebizonyosodott késedelmes kifizetések ügyében is. És kőkeményen síkra száll azért, hogy a bűnösök ne ússzák meg hivatalvesztéssel – álljanak helyt, büntetőjogi perekben is, a rosszul végzett munkájuk által okozott károkért. Követeljen, Keller úr. És követelje a hétmilliárd forintos áfa-visszatartás károkozásának büntetését is. Ne legyen elegendő az APEH elnökének felmentése – azért ez túl nagy összeg ahhoz, hogy ennyivel beérjük. Hiszen ez – precedens is. Bárki, bármikor, erre hivatkozva dönthet felelőtlenül, hozzá nem értően, vállat vonva. Na bumm, legyint, legfeljebb végkielégítenek. Ismételjük meg az összeget: hétmilliárd forint. A duplája annak, mint amennyit a szaktárca (a korábbi ígéretek ellenére) képtelen volt átutalni az Operaháznak; ezzel veszélybe sodorva annak működését. Legalább három saját gyártású, monstre mozifilm költségvetése; s a közalapítványok legkevesebb tíz évig támogathatnák ebből az összegből a magyar könyv- és folyóirat-kiadást. Ennyiből öt-hat grandiózus magyar kulturális évadot tarthatnánk egyszerre, egy időben, Európa valamennyi kulturális fővárosában.
És vajon, ehhez az összeghez képest, mennyi adóbevétellel jár az, ha Jenő főúr leadózza a kispörköltöm ízéért kapott százötven forintját, vagy Feri bácsi a fűnyírásért kapott ezresét? (A nyaralók, vagy vidéki porták tulajdonosai pontosan tudják, hogy a füvet, bizony, gondozni kell. Ha nem locsoljuk – kiég; ha nem nyírjuk le időben, akkor elgazosodik. De ki ér rá, különösen tavasszal és ősszel, arra, hogy a megkívánt időben mindig leautózzon, és elvégezze ezt a fontos munkát? Kevesen. De mindenütt van egy Feri bácsi, aki akár nyolc-tíz portát is rendben tart, jóval kevesebbért, mint amennyibe az alkalmi furikázások benzinje kerülne. Illetve – volt egy Feri bácsi. Mert most, hogy már adóznia kell…?)
Tudom – kicsit kuszának tűnik ez az írás. Hiszen miről is beszélek benne, látszólag össze-vissza? Hogy van, akit tizenvalahány milliárd sikkasztásának gyanúja, hűtlen kezelése miatt – természetesen helyesen - vád alá helyeznek, házi őrizetben tartanak, mások személyi felelőssége viszont – hétmilliárd forintos károkozás alapos gyanúja ellenére – fel sem merül. Sőt – akár vezérigazgatók is lehetnek. S hogy van, amikor össznépi – természetesen jogos, teszem hozzá, mielőtt valakinek nem működne a humorérzéke… - összefogást hirdetnek az egyre vadabbul burjánzó vadkender ellen; ugyanakkor annak indiai változata esetében egyesek már a legalizálásáért tüntetnek… A legszelídebben jelentem ki: nem biztos, hogy az „aki hülye, annak jogában áll meghalni” szlogenjével használunk legtöbbet a demokráciának… S mit is hordtam még ide? Hogy talán nem a kisjövedelemre és kisnyugdíjra kényszerítettek zsebében kellene tovább kotorászni adófillérekért – akkor, amikor abból az adóból büntetlenül lehet eltapsolni akármennyi forintot.
Vagy, egészen pontosan, hétmilliárdot.
 

Tamási Orosz János  


 

 .

Vissza a kezdőlapra