2005. július 03. vasárnap 22:15
Megkezdődött a 43. közgazdász vándorgyűlés
Az unió nem oldotta meg a magyar gazdaság gondjait, de tompította azok hatását
Az uniós csatlakozás óta eltelt egy évben érdemileg nem változott a magyar gazdaság helyzete - jelentette ki Kádár Béla, a Magyar Közgazdasági Társaság elnöke a 43. közgazdász vándorgyűlés megnyitó előadásán Miskolcon, vasárnap.
Kádár Béla szerint az nem zsugorodás, nem összeomlás, hogy a gazdaság növekedési üteme a várt 4 százalék helyett az első félévben csak 3 százalékos lesz, hogy az export bővülési üteme nem 15, hanem 10 százalékos.
"Ettől még nem kell a vészharangot kongatni - mondta el.
Az uniós tagság azzal járt, hogy "ki fog éleződni a nagytérségi verseny, amely a kevésbé hatékony gazdasági szereplőket gyorsított ütemben fogja eltüntetni - tette hozzá.
A versenynek az eredménye az, hogy az infláció lecsökkent 3,5 százalékra, az is tény, hogy az elmúlt tizenkét hónapban a beáramló külföldi működőtőke háromszorta nagyobb, mint a megelőző évben - jegyezte meg a szakember.
Kádár Béla úgy vélekedett, hogy "Magyarország nem versenyképtelen".
A külkereskedelemben aktívumot ért el a gazdaság, kivitelünk 6 százalékkal haladja meg az unió országaiból érkező importot, "tehát ha gondok vannak, azok elsősorban a kedvezőtlen csillagállásból, a dekonjuktúrából, fő partnereink, Németország, Ausztria, Olaszország, Franciaország gazdasági növekedési ütemének renyheségéből fakadnak" - hangoztatta a közgazdász professzor.
Az unió nem oldotta meg a magyar gazdaság gondjait, de tompította azok hatását - tette hozzá a közgazdász.
Nemzethalálról, zsugorodásról beszélni nem indokolt, de persze arról sem, hogy a kirobbanó sikerek országává váltunk, ezek a teljesítmények nem rosszak, de még távol van a kánaán - szögezte le Kádár Béla.
A közgazdasági társaság elnöke szerint viszon gond a kormányzati hitelesség megcsorbulása, aminek a fő oka, hogy az utóbbi három évben egyszer sem teljesült a költségvetési deficit előirányzat. Ugyanakkor megjegyezte, hogy az idén az első félévben jól áll a deficit terv teljesítése.
A közelmúltban bejelentett adócsökkentésről szólva Kádár Béla kijelentette: az jó, örvendetes dolog a vállalkozóknak és a lakosságnak egyaránt, azonban, ha az egyensúlyi helyzetet kell javítani, és a bevételek nem növelhetők, mert adócsökkentési verseny van a térségben, akkor az egyensúly javítást a kiadások csökkentésével kell kezdeni.
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke előadásában egyebek mellett arról szólt, hogy a magyar gazdaság döntő része "még versenyképes", de romlik a versenyképességi környezet.
Nincs tudatos gazdaságpolitika, magasak és növekvő mértékűek a vállalkozói terhek, a szomszédos országok bátrabbak, rossz az államigazgatás és az önkormányzatok működési hatékonysága - sorolta a kamarai elnök.
A gazdasági szakember úgy vélte: egy világos, kiszámítható gazdasági programra, és nem több kicsire lenne szükség, szakítani kell a bevétel centrikus szemlélettel, és valós válaszokat kell adni a kihívásokra.
Parragh László megemlítette azt is, hogy komoly versenyhátrányt okoz a vállalkozóknak a jegybanki alapkamat magas szintje.
Hiteles makropálya, átlátható államháztartás, fisikális fegyelem, a versenyképesség javítása, valamint az euro bevezetése, ezek a legfontosabb teendői a magyar gazdaságpolitikának - mondta Varga Mihály, az Országgyűlési költségvetési bizottságának fideszes elnöke a 43. közgazdász vándorgyűlésen Miskolcon.
Varga Mihály "Látszat és valóság, avagy gazdaságpolitikai teendők 2006 előtt és után" című előadásában hangsúlyozta: az euró a 2010-es bevezetésének előfeltétele a hitelesség, a "kreatív könyvelés" visszafogása, az átlátgató államháztartás, a versenyképesség növelése.
Véleménye szerint a jelenlegi helyzet egyfajta válságveszélyt mutat. Ebből két forgatókönyv alapján lehet kijutni: egyfajta sodródó gazdaságpolitikával visszaeséssel és akár valutaválsággal is, vagy a másik forgatókönyv szerint, visszatéréssel a növekedési pályára - mondta a volt pénzügyminiszter.
.