2005. július 08. péntek 21:24
Megszünteti a mezőgazdasági támogatást a G8
Megígérte a világ hét legfejlettebb ipari állama, és Oroszország, hogy felszámolja a saját termelők agrártámogatását. A G8 skóciai konferenciáján ez volt az egyik legérzékenyebb kérdés. A fejlődő országok már régóta követelték a Világkereskedelmi Szervezetben (WTO), a támogatás megszüntetését, amely behozhatatlan versenyelőnyhöz juttatta a legfejlettebb országok termelőit.
Megszűnik a legfejlettebbek támogatása
Az exporttámogatások megszüntetésére a Nyolcak a skóciai Gleneaglesben rendezett csúcstalálkozójuk végén kiadott közleményben kötelezték magukat. "A mezőgazdaság területén kötelezzük magunkat a kereskedelmet torzító hazai támogatás lényeges csökkentése és a piacra jutás (feltételeinek) lényeges javítása mellett" - szögezi le a közlemény, majd így folytatódik: "Elkötelezzük magunkat az exporttámogatások valamennyi formájának megszüntetése mellett".
A Nyolcak - kinyilvánított céljuk szerint - sikerre szeretnék vinni a világkereskedelem liberalizálását célzó dohai kereskedelmi fordulót, és ennek elsőszámú feltételeként akarják lebontani az agrártámogatásokat.
"Az Egyesült Államok kész együttműködni az Európai Unióval a szervezet által a tagállamok részére folyósított bőkezű mezőgazdasági támogatások rendszerének megszüntetése ügyében" - közölte George Bush amerikai elnök csütörtökön Tony Blair brit miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján a skóciai Gleneaglesben. Az amerikai elnök reményének adott hangot, hogy a kereskedelmi tárgyalások dohai fordulóján egyetértés születik a támogatások 2010-ig történő megszüntetéséről.
A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) égisze alatt folyó többoldalú liberalizációs tárgyalássorozat, a 2001. novemberben Dohában kezdett világkereskedelmi forduló a WTO 2003 szeptemberi, mexikói Cancúnban tartott miniszteri értekezletének kudarca miatt jutott holtpontra. A dohai fordulót eredetileg 2004 végén tervezték lezárni. A forduló keretében az egyik fő vitapont a mezőgazdasági támogatások ügye az Európai Unióban és az Egyesült Államokban.
.forrás: MTI