2005. szeptember 10. szombat 22:39

 

Mindszenty József emlékmű

Szeptember 18-án kerül sor Mindszenty József bíboros, hercegprímás emlékművének megáldására a Miród forrásnál

 

Kemestaródfa kis község Vas megyében közvetlenül az osztrák határ mellett. Határában a Miród forrásnál Mária kegyhely volt évszázadok óta. Mivel közvetlenül a határ mellett van a Strem pataknál, az elmúlt kommunista időszakban elhagyott területté vált, elaknásították, a keresztet, a kis emlékkápolnát eltüntették és nem lehetett megközelíteni.

A hívek buzgósága azonban nem engedte feledésbe merülni, s pár évvel ezelőtt újjáéledt: út készült a kegyhelyhez, az út mellett szép keresztúti stációk vezetnek a forráshoz. Egy-egy család gondozza, virágozza az egyes stációkat. A Miród forrás újra búcsújáróhellyé vált.

Nem véletlen, hogy ezen az útvonalon került felállításra egy szép faragott, székely kapuhoz hasonló emlékmű, amely Mindszenty hercegprímás hármas évfordulójára emlékeztet.

A Körmendi Kolping Családdal a felvidéki Felbáron jártunk. Batthyány Boldog László töltött itt bizonyos időt, amikor édesapja elhagyta családját és Felbáron vásárolt kastélyt, s erőszakkal ide hozta a gyermekeket a mostohához.

Felbár fiatal plébánosa dr. Karaffa János buzgón ápolja Batthyány László emlékét. Ezen látogatás során vezette el csoportunkat a Mindszenty emlékkereszthez. Hálás megemlékezésül állíttatta a nagy főpap emlékére, aki keményen kiállt a felvidéki magyarok jogfosztása ellen. Ekkor gondoltam arra, hogyha a határainkon kívül rekedt testvéreink így emlékeznek rá, nekünk is tenni kellene valamit, főképpen az idén a hármas évforduló kapcsán itt Vas megyében, ahol Mindszenty József született, ahonnan elindult pályája. A nagy főpap emlékét elsősorban a mi kötelességünk ápolni és megtenni mindent mielőbbi boldoggá avatásáért.

A szombathelyi szeminárium épületének falán Lesenyei Márta emlékműve hirdeti, hogy itt tanult és készült fel nehéz hivatására Mindszenty József és 90 évvel ezelőtt szentelték pappá.

Példaértékű a Vasi Szemle folyóirat idei 4. száma, amely teljes terjedelmében Mindszenty József emlékének állít emléket neves írók műveivel. A szerkesztő Gyurácz Ferenc írja: „Megyénk szülötte, a XX. századi magyar történelem egyik legnagyobb alakja, Mindszenty József bíboros hercegprímás 30 évvel ezelőtt 1975. május 6-án halt meg Bécsben, száműzetésben; 60 évvel ezelőtt, 1945. október 7-én foglalta el esztergomi székét; és 90 évvel ezelőtt 1915. június 12-én szentelte pappá gróf Mikes János megyéspüspök a szombathelyi székesegyházban”. A szerkesztő így folytatja: összeállítása csupán kezdete egy sok évtizedes méltánytalanság vasi jóvátételének, s egy súlyos adósság törlesztésének. Mert azt talán a bíboros személyének s szellemének ma sem fogyatkozó ellenfelei is elismerhetik – s ennyiben létrehozható a gyakran misztikusan kezelt „konszenzus” -, hogy vasi földijeink között nincs senki, aki nagyobb szerepet töltött volna be a magyar nemzet XX. századi történetében, aki nagyobb hírnévre tett volna szert a nagyvilágban, s akit nyilvános életében szélesebb körű és mélyebbről feltörő szeretet és elismerés övezett volna, mint az egyszerű hegyháti földművesek fiát, Mindszenty Józsefet. S ha hozzátesszük ehhez azt a szomorú bizonyosságot, hogy a legtöbb értetlenség is az ő törekvései körül homálylott, és a legtöbb gyűlölet is az ő személye körül bugyogott fel, akkor csak egy okkal több, hogy úgy érezzük: sok itt a megismerni- és tisztáznivaló”.

Ehhez a megállapításhoz kapcsolódik a mi ünnepünk. Mindszenty József tiszteletéhez, boldoggá avatásának előmozdításához szeretne szerény módon hozzájárulni az egyszerű kis emlékmű és ünnepség a felújított kegyhelynél a Miród forrásnál szeptember 18-án délután 2 órakor.

Gyürki László körmendi plébános, pápai prelátus megemlékezése

 .forrás: VR

Vissza a kezdőlapra