2005. szeptember 12. hétfő 22:50
Lyon: „Bátorság a béke humanizmusához”
Lyonban tartják a XIX. Nemzetközi Béketalálkozót és Békeimát, a Lyoni Egyházmegye és a Sant’Egidio Közösség szervezésében szeptember 11. és 13. között A rendezvény mottója ebben az évben: „Bátorság a béke humanizmusához”.
Első alkalommal ad otthont Franciaország az 1986-os történelmi assisi békeima óta a Sant’Egidio Közösség által évről évre megrendezett béketalálkozóknak. A lyoni találkozó szeptember 11-én, vasárnap délelőtt ökumenikus liturgiával vette kezdetét a Fourvière-templomban.
A liturgián Philippe Barbarin lyoni érsek mellett részt vett II. Karekin az örmény katolikus egyház katholikosza, aki homiliájában az örmények 90 ével ezelőtt történt lemészárlásáról megemlékezve elmondta: „A béke mindig lehetséges, ha az ember igazán vágyik rá. A béke, a szabadság, az igazságosság és a szeretet egymástól elválaszthatatlan dolgok, kéz a kézben járnak és kölcsönösen erősítik egymást. Európa, a keresztény hit és kultúra tanúságtételének hordozója továbbra is őrzi a humanizmus és a jog értékeit, amelyekért annyit küzdött és annyi áldozatot hozott”.
A szentmisén felolvasták Angelo Sodano vatikáni államtitkár bíboros üzenetét, amelyet XVI. Benedek pápa megbízására küldött. A Szentatya „szívesen csatlakozik mindazok imádságához, akik összejöttek, hogy együtt gondolkodjanak és imádkozzanak a békéért és a népek barátságáért. Azt kéri napjaink embereitől, s legfőképpen a fiataloktól, hogy legyen bátorságuk egyre aktívabb elköteleződéssel fáradozni a békéért és a párbeszédért, hiszen egyedül ezek teszik lehetővé, hogy reményteli jövőt építsünk bolygónk számára. Az erőszak, s annak semmilyen formája nem képes megoldani a konfliktusokat”.
A rendezvény délutáni nyitóelőadásán Andrea Riccardi, a Sant’Egidio Közösség alapítója elmondta: „Szeptember 11. évszázadunk kezdetének legtragikusabb dátuma marad. Megnőtt a bizalmatlanság a különböző világok és vallások között. Gyakran realizmusnak tűnik azt mondani, hogy elkerülhetetlen a kulturális vagy erőszakos összeütközés. Bátorságnak tűnik; pedig valójában félelem, egy embertelen világban. Az erőszak nem bátorság.” „Sok embertelen vonást hordozó korunkban emberek milliói keresnek lelki tartalmat korunk számára. Óriási a vallások felelőssége” – tette hozzá Andrea Riccardi. Emlékeztetett: egy amerikai tudós szerint a XX. század folyamán 170 millió embert öltek meg a népirtások során.
A nyitó ünnepségen beszédet mondott Armando Emilio Guebuza, a Mozambiki Köztársaság elnöke is, aki emlékeztetett arra a sikerre, hogy 1994-ben a Sant’Egidio Közösség közvetítésével születhetett meg két éves tárgyalássorozat után a polgárháborút lezáró békeszerződés Mozambikban. „A különböző vallási felekezetek részvételével és a párbeszéden keresztül sikerült véget vetnünk a háborúnak, amely miután egymillió ember halálát okozta, akadályt jelentett abban is, hogy az ország fejlődésére összpontosítsunk. A Sant’Egidio Közösség által működtetett, az AIDS gyógyítását célzó DREAM program ennek a sikernek egy további jele” – mondta az elnök.
„Az emberek ma rádöbbennek, hogy az anyagi jólét nem elég legmélyebb vágyaik kielégítésére. Egyáltalán nem segít különbséget tenni jó és rossz között, nem ad értelmet az életnek, nem válaszol az emberi élet legfőbb kérdéseire, hogy miért van élet és mi a halál értelme” – fogalmazott Nicolas Sarkozy francia belügyminiszter vitaindító beszédében, amelyet három különböző vallás képviselőinek hozzászólása követett.
Walter Kasper bíboros elmondta: „le kell rántanunk a terroristákról a vallás álarcát, hiszen egyszerű bűnözők. A vallások ugyanis Isten irgalmát hirdetik”. Az Egyesült Arab Emirátusból érkező Ezzedin Ibrahim a terrorizmust „az emberiség globális bukásának” nevezte, míg Yona Metzer izraeli főrabbi egy metaforával fejezte ki magát: „A mai világ olyan kicsi, hogy mindannyian egy hajón utazunk, és egy kis lék mindenkit veszélybe sodorhat”.
„Nem utópia az a társadalom, amely még többkultúrájú és még többvallású” – jegyezte meg Jean-Dominique Durand történész, a Fourvière Alapítvány elnöke. „Az, hogy itt van közöttünk Mozambik elnöke, azé az országé, amely hosszú konfliktus után megtalálta a békét, jelzi, hogy nem álmokról, hanem valóságról van szó” – zárta szavait.
A találkozó résztvevői három napon keresztül számos kerekasztal-beszélgetés és vita keretében foglalkoznak azokkal a kérdésekkel, amelyek a népek, kultúrák közötti megbékélést és az erőszak különböző formáinak legyőzését érintik. A találkozó szerdán délután a különböző vallások imádságaival, majd azt követően az ünnepélyes békemenettel és a békefelhívás közzétételével zárul.
forrás: SIR/www.santegidio.org/MK
.