2005. október 11. kedd 20:28

 

Jó szomszédság

A költségvetési bizottság szorosabb ellenőrzést kíván az újjáalakuló szomszédságpolitikai eszköz jövőbeli működése felett. A Surján László előterjesztette javaslatok alapján a Parlament véleményezi az egyes országokra irányuló programokat, azok tartalmát is befolyásolhatja, s ha komoly nézeteltérés alakul ki, akkor a végső szó az együttdöntési eljárás során a Parlamenté és a Tanácsé.

Brüsszel, 2005. 10. 11.

Rossz szomszédság török átok - tartja a mondás. Az Európai Uniónak nem érdeke, hogy új határai kínai falként elválasztó vonalak legyenek. A mi igényünk a jó szomszédság. A szomszédokkal az Unió nemcsak jó kereskedelmi kapcsolatokban érdekelt, hanem abban is, hogy a határok túloldalán élők számára is legyen lehetőség fejlődésre, gazdasági megerősödésre. Ezért a program kiemelt célja a határon átnyúló együttműködések támogatása. Ezek lehetnek a határmenti térségek közti együttműködések, de annak sincs akadálya, hogy az Unió távolabbi régiói is részt vegyenek a programban.

Mint minden uniós pályázathoz, az új szomszédságpolitikai eszköz igénybevételéhez is meg kell követelni a résztvevők társ-finanszírozását. Az előterjesztés ennek mértékét 20-50 százalékban határozza meg, de elvi lehetőséget ad - alapos indok esetén - arra, hogy a Bizottság a társ-finanszírozás mértékét csökkentse vagy akár el is engedje. Mivel az Unió szomszédai között olyan országok is vannak, amelyekben a kormánytól független szerveződések semmiféle támogatásban nem részesülnek és működésüket az amúgy is szegénységben élő tagjaik biztosítják, lesznek olyan esetek, amelyekben a társfinanszírozástól el kell tekinteni.

Ahhoz azonban, hogy mindez megvalósuljon, előfeltétel, hogy legyen hét éves pénzügyi keretterv. Ennek hiányában hosszantartó tárgyalások után lehet kialakítani egy több évre szóló megállapodást, s 2007-től még érdemben egyetlen programot sem lehet megindítani. Az Unió következő néhány évének sikere az angol elnökség kezében van.

 .

Vissza a kezdőlapra