2005. október 11. kedd 20:53
A szolidaritás Európa esélye
OCIPE - Ötven éve az egységesülő Európáért
Frank Turner jezsuitát szeptember elsejével nevezték ki az OCIPE (Európai Katolikus Információs Központ) általános igazgatójának. Első teendője, hogy felkeresi mindazokat az irodákat, amelyek szervesen kapcsolódnak a brüsszeli központ munkájához. Elsőként Budapestre látogatott, ahol számos egyházi és társadalmi szervezet vezetőjével, valamint egyetemi oktatókkal tárgyalt. Az OCIPE-ről és a közeljövő terveiről kérdezte az ÚjEmber az új igazgatót.(Az OCIPE elnevezés francia mozaikszó: az Office Catholique d´Information et d´Initiative pour l´Europe rövidítése(Európai Katolikus Információs Központ). Amint nevében is látható, az alapítók azért hozták létre, hogy az egységesülő Európát keresztény szempontból figyelje, elemezze, valamint segítse elő az egységen fáradozók munkáját. Mindezen feladatát jezsuita intézményként, az Európai Jezsuita Tartományfőnökök Tanácsának felügyelete alatt végzi. A központ jelenlegi célja, hogy elősegítse a béke és a szociális igazságosság megvalósulását, mind a tagszervezet, mind a csatlakozásra váró országokban. Ennek érdekében kutatásokat folytat, támogatja a különböző kultúrák és vallások közötti párbeszédet, és nem utolsósorban igyekszik támaszt nyújtani az Európai Parlamentben dolgozó tisztségviselők számára.)
Milyen múltra tekint vissza a szervezet?
- Amikor az uniót megálmodó alapítók, Robert Schuman és Konrad Adenauer 1956-ban az egységesülő Európában gondolkodtak, Strassbourgban keresztény közéleti személyiségek életre hívták az OCIPE-t. Jövőre ünnepli a szervezet az ötvenedik évfordulóját. Ennek keretében az alapító városban nagyszabású megemlékezésre kerül sor a székesegyházban. Mivel jezsuita intézményről van szó, mindenképpen említést érdemel Xavéri Szent Ferenc és Boldog Faber Péter születésének ötszázadik évfordulója, valamint Loyolai Szent Ignác halálának négyszázötven éves jubileuma.
Ön szerint milyen problémákkal küzd jelenleg az Európai Unió?
- Tekintettel arra, hogy huszonöt ország egységéről van szó, mindig sok probléma és megoldandó feladat akad. Ezen kívül jelenleg talán a csatlakozásra váró új országok - Románia és Bulgária - kérdése foglalkoztatja a leginkább az uniót. Az előbbi csatlakozása a magyar társadalom által is kitüntetett figyelemnek örvend, hiszen Magyarországnak nem lényegtelen az ott élő kisebbségek sorsa. Napirenden van még két másik csatlakozásra váró ország kérdése is: Törökországé vagy Horvátországé, ami szintén nem lehet közömbös számunkra.
Ugyanakkor az is kérdés, hogy mi a jövője az Európai Uniónak. Mind Franciaországban, mind Hollandiában leszavazták az európai alkotmányt, Anglia jelenleg odázza el a döntés időpontját. Ezek a kérdések természetesen az OCIPE-t is foglalkoztatják.
A legfontosabb kérdések talán mégis az egyes intézményekben fellelhető lehetőségek és veszélyek. A mi olvasatunkban és reményeink szerint az Európai Unió egyik legnagyobb lehetősége a szolidaritás. Szolidaritás gazdagok és szegények között. A veszélyek közül csupán a hatalmat említeném. Az unióban nagyon sok hatalom koncentrálódik. A cél az, hogy mindazok, akik döntési helyzetben vannak, hatalmukat jól használják. Az OCIPE-nek építő kritikát kell gyakorolnia az Európai Unióval szemben, hogy sokkal jobban kihasználják a közösségi kapcsolatokat, mind a közösségen belül, mind azon kívül.
Az uniónak mindezeken felül egyéb gazdasági és stratégiai tényezőkkel is számolnia kell. Ilyen például a vetélytársként megjelenő Egyesült Államok vagy Kína vagy éppenséggel India. Az uniónak olyan bástyának kell lennie, amely megteremti az európaiság egységes arculatát, ami nem más, mint a szociális igazságosság.
Hogyan értékeli magyarországi útját?
- Általános igazgatóként a segítés szándékával érkeztem Magyarországra. Azért jöttem, hogy a jövő dolgait tisztázhassam. Utam előtt csupán Brüsszelből láttam a tizenöt éve működő budapesti iroda dolgait. Most sokkal jobban látom, hiszen megbeszéléseim alatt számos értékes információval és meglátással lettem gazdagabb. Sürgős és releváns feladat, hogy a szolidaritás ne pusztán üres szlogen legyen. Ugyanakkor az is feladat, hogy az egyház szociális és társadalmi tanításával tudjon hatni a társadalom többi részére. Ebben a munkában jelentős szerephez jut az állam és az egyház kapcsolata, valamint az építő párbeszéd az említett felek között.
Melyek a közeljövőre vonatkozó elképzelései?- Az elkövetkezőkben a varsói irodát látogatom meg. Lényeges dolog mindannak tisztázása, hogy mind a magyar, mind a lengyelországi irodák munkáját hogyan lehet bekapcsolni a brüsszeli elképzelésekbe, noha mindegyik iroda saját éves tervvel és prioritásokkal rendelkezik.
Októberben lesz a jezsuita tartományfőnökök találkozója, ahol vázolni fogom az OCIPE elképzeléseit, jövőképét és misszióját. A jezsuita rend mindig is kitüntetett figyelmet szentelt az egyház szociális tanításának - és megvalósulásának a társadalomban. A szolidaritás és a szociális igazságosság közösségi kidolgozásának, hirdetésének és megvalósításának feladata az OCIPE új lehetősége.
Dudás Zoltán
ÚjEmber, 2005. október 9.
Az új igazgató
Frank Turner jezsuita az angol jezsuita rendtartomány tagja, jelenleg Brüsszelben dolgozik. A manchesteri egyetemen szociál- és pasztorálteológiát, míg a londoni egyetemen politikai teológiát tanított. Egyetemi és karitatív tevékenysége során mindig igyekezett egyeztetni az igazságosságot a társadalom megnyilvánulásaival. Többször járt Dél-Amerikában és Afrikában. Előző munkahelye az Angol Katolikus Püspöki Konferencia volt, ahol külügyi tanácsosként dolgozott. E minőségében többször is részt vett az izraeli-palesztin felek közötti párbeszédben, valamint az iraki békéltető egyeztetéseken.
.